آموزش اکسچنج سرور ۲۰۱۶ آشنایی با نسخه های Exchange Server 2016

آموزش اکسچنج سرور ۲۰۱۶ آشنایی با نسخه های Exchange Server 2016

در پست قبل از مقالات آموزش اکسچنج سرور ۲۰۱۶ با معماری Exchange Server 2016 آشنا شدید و مطالبی از قبیل نقش ها (شامل Hub Transport،Client Access، Mail Box،Unified Message ، Edge Transport)، نحوه دریافت ایمیل از خارج، نحوه دریافت ایمیل کاربران، نصب Exchange 2016 و… را فرا گرفتید. در این مقاله تمرکز ما برروی موضوع آشنایی با نسخه های Exchange Server 2016 می باشد و عنوان هایی نظیر: نسخه های Standard و Enterprise، سخت افزار موردنیاز برای Exchange 2016، پیش نیازهای لازم برای نصب Exchange، بررسی لزوم وجود نقش‌ها و… مطرح خواهند شد. شما عزیزان می توانید برای مشاهده سایر مقاله های آموزش گام به گام Exchange server به پیوند مقالات آموزش اکسچنج سرور ۲۰۱۶ مراجعه نمائید.

آموزش گام به گام Exchange server : نسخه های Exchange Server 2016

سرویس Exchange 2016 دارای دو نسخه می باشد که شامل موارد زیر است.

  • Standard
  • Enterprise

هر دو نسخه دارای قابلیت های یکسان بوده و تنها تفاوت در نسخه Standard نسبت به Enterprise تعداد پایگاه داده‌هایی است که در یک سرور قابل نگهداری است. در نسخه Standard تنها ۵ پایگاه‌داده را می‌توان در سرور قرار داد. توجه داشته باشید که نسخه Exchange در هنگام وارد کردن سریال محصول مشخص می شود و می توان این نسخه را از حالت آزمایشی به Standard و از حالت Standard به Enterprise ارتقا داد.

یکی از مؤلفه های مهم در هنگام نصب سرویس Exchange توجه به نسخه سیستم عامل می باشد برای همین منظور در جدول زیر سازگاری انواع نسخه‌های Exchange و ویندوز سرور نشان داده شده است.

نسخه Windows server 2000 Windows server 2003 Windows server 2003 R2 Windows server 2008 Windows server 2008 R2 Windows server 2012
Exchange 2000 × × × × ×
Exchange 2003 × × ×
Exchange 2007 × * * * * ×
Exchange 2010 × × × * * *
Exchange 2013 × × × × * *

* تنها نسخه های ۶۴ بیتی

سخت افزار موردنیاز برای Exchange 2016

در Exchange 2016 حداقل میزان سخت‌افزار بستگی به میزان کاربران و سرویس هایی دارد که برروی سرور قرار خواهد گرفت. با این حال شرکت مایکروسافت حداقل میزان سخت افزار را برای Exchange ۲۰۱۶ به‌صورت جدول زیر درنظر گرفته است.

سخت افزار حداقل نیازها
CPU CPUهای Intel با معماری ۶۴ بیتی
CPUهای AMD با معماری ۶۴ بیتی
Memory حداقل حافظه برای CAS برابر است با ۲GB و حداکثر ۱۶GB
حداقل حافظه برای MBX برابر است با ۲GB و حداکثر ۶۴GB
حداقل حافظه برای سرور که Roleهای CAS و MBX را دارد برابر با ۴GB و حداکثر ۶۴GB
Hard disk حداقل فضای موردنیاز برای نصب Exchange برابر با ۱/۲GB است.

حداقل ۵۰۰MB به ازاء هر زبان UM

حداقل ۵۰۰MB برای ذخیره صف‌هایی که در سرور Edge Transport قرار دارند نیاز است.

پیش نیازهای لازم برای نصب Exchange

سرور Exchange یکی از پیچیده ترین سرویس های مایکروسافت بوده و دارای پیش نیازهای مختلفی می باشد که باید آنها را رعایت کرد و در غیر این صورت نصب سرویس با شکست مواجه میشود. از این رو در ادامه به بررسی انواع پیشنیازهای لازم خواهیم پرداخت.

توجه داشته باشید که پیش نیازها متناسب با نقش هایی که برروی هر سرور نصب و راه‌اندازی می‌شوند متفاوت است. به عنوان مثال پیش نیازهایی که برای سرور MBX نسبت به سرور CAS وجود دارد متفاوت است.

زیرساخت Active Directory :Exchange 2016 برای انجام عملیات های خود نیاز به زیرساخت Active Directory دارد. درصورتی‌که ابعاد Exchange بسیار بزرگ باشد باید سرویس های Active Directory از جمله Active Directory Site And Services، DNS، Global Catalog و Domain Controllerها باید به درستی نصب و راه‌اندازی شده باشند.

نرم افزارهای مورد نیاز: نرم افزارهای کاربردی که باید به‌صورت جانبی برروی سرور نصب شده باشند شامل موارد زیر هستند.

Microsoft Unified Communication Manager API 5.0, Core Runtime 64 bit: به منظور یکپارچه‌سازی صندوق پستی و صوتی این نرم افزار مورد نیاز است.

Microsoft Office 2010 Filter Pack and Service pack 2: کلیه پیام هایی که در Exchange تبادل می شوند دارای دو بخش است. یک بخش مربوط به اطلاعات موضوع پیام و بخش دیگر محتوی پیام است. در بخش محتوی پیام ممکن است فایل هایی با پسوندهای متفاوتی قرار گیرد که با استفاده از Filter Pack می توان نوع فایل را متناسب با پسوند تشخیص داد و در محتوی آنها به جستجو پرداخت.

Microsoft .Net Framework 4.5.2: یکی دیگر از پیش‌نیازها برای راه‌اندازی Exchange 2016 وجود .Net Framework 4.5.2 است. دلیل اصلی استفاده از .Net 4.5.2 فراهم آوردن قابلیت اجرا و پیاده‌سازی سرویس‌های تحت وب و برنامه‌های کاربری است.

در ویندوز سرور ۲۰۱۲ و ۲۰۱۲ R2 از ابتدا .Net Framework 4.5 قرار دارد اما در ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 باید به‌صورت جداگانه آن را نصب کرد.

Windows Power Shell V3: همان‌گونه که در کتاب مهندسی شبکه مایکروسافت MCSA اشاره شد از PowerShell برای انجام اموری که به‌صورت تکراری هستند و می‌توان آنها را به‌صورت Script نوشت، استفاده می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا در انجام امور تکراری زمان زیادی را صرفه‌جویی کرد.

Windows Management Instrumentation: WMI: ساختاری است که برای دسترسی به اطلاعات مدیریتی و عملیاتی در سیستم‌عامل ویندوز مورد استفاده قرار گرفته است. به عنوان مثال با استفاده از یک Script در WMI می‌توانید اطلاعات مربوط درایو ویندوز تمام کاربران سازمان را مشاهده کنید و درصورتی‌که هریک از سیستم ها دارای ۴GB فضای خالی باشند نرم‌افزار را به‌صورت اتوماتیک دریافت و نصب کنند.

سطح عملکرد دامنه و جنگل: درصورتی‌که شما بخواهید Exchange 2016 را نصب کنید سطح عملیاتی Forest باید حداقل Windows Server 2003 باشد.

بررسی لزوم وجود نقش‌ها

درصورتی‌که از ایمیل فقط در شبکه محلی و به‌صورت داخلی استفاده می‌کنید تنها نقش Mailbox را نصب کنید. در Exchange 2016 این نقش شامل نقش‌های Client Access، Hub Transport و Mailbox می‌باشد.

آموزش اکسچنج سرور 2016

استفاده از ایمیل فقط در شبکه محلی و به‌صورت داخلی

به شکل زیر توجه کنید، درصورتی‌که قصد ارسال و دریافت ایمیل از طریق ایمیل‌های خارجی را دارید باید نقش Edge Transport را نیز برروی یک سرور مجزا نصب و راه اندازی کنید.

آشنایی با نسخه های Exchange Server 2016

ارسال و دریافت ایمیل از طریق ایمیل‌های خارجی

به شکل زیر توجه کنید، درصورتی‌که قصد یکپارچه‌سازی پیام های صوتی با ایمیل کاربران را دارید تا کاربران بتوانند از طریق ایمیل خود به پیام‌های صوتی نیز دسترسی داشته باشند باید نقش Unified Message را نیز برروی یک سرور مجزا راه‌اندازی کنید.

 آموزش گام به گام Exchange server

یکپارچه‌سازی پیام های صوتی با ایمیل کاربران

در این آموزش اکسچنج سرور ۲۰۱۶ شما با  نسخه های Exchange Server 2016 آشنا شدید. این مطلب تنها بخشی از کتاب Exchange server 2016 تالیف گروه مهندسی زرافه می باشد شما عزیزان برای دریافت کتاب کامل به لینک زیر مراجعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پنج =

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس

گفتگو زنده

)
    is typing...

    ما الان آنلاین نیستیم. متن پیام خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید یا از طریق ای دی تلگرام networkbooks_ir@ با ما در ارتباط باشید.

    ارسال پیام لغو