آموزش تصویری کامل ccna دستورات کانفیگ سوئیچ سیسکو

آموزش تصویری کامل ccna دستورات کانفیگ سوئیچ سیسکو

با یکی دیگر از مقالات آموزش تصویری کامل ccna از سایت نتورک بوک در خدمت شما عزیزان هستیم. در مقاله قبل با نحوه وصل شدن به سوئیچ سیسکو آشنا شدید. در این پست قصد داریم در رابطه با دستورات کانفیگ سوئیچ سیسکو به توضیح بپردازیم. عنوان هایی که با آنها آشنا می شوید شامل: روش های دسترسی به CLI، دستورات User EXEC، دستورات Enable (یا Privilege EXEC)، دستورات Configuration و… خواهد بود. همچنین در صورت تمایل به مطالعه بیشتر در رابطه با آموزش سیسکو به پیوند مشاهده سایر مقالات آموزش شبکه های Cisco مراجعه نمایید.

شبکه های سیسکو چیست ؟ دستورات کانفیگ سوئیچ سیسکو

هر دستگاهی دارای سیستم‌عامل است، که با استفاده از آن می‌توان تنظیمات مربوط به بخش‌های مختلف را انجام داد. جهت انجام امور مدیریتی باید از رابط کاربری سیستم‌عامل استفاده کرد که در IOS محیطی مبتنی بر متن به عنوان CLI در اختیار شما قرار می‌گیرد. در حقیقت CLI یک محیط مبتنی‌بر متن بوده که با وارد کردن دستور می‌توانید قسمت‌های مختلف از دستگاه را مدیریت کنید.

دسترسی به CLI از روش‌های زیر انجام می‌شود.

۱-Telnet (سیسکو به آن VTY یا Virtual Terminal می‌گوید)

۲-TFTP

۳-SNMP

۴-Web Browser

تمامی دستوراتی که در CLI قابل اجرا است در سه دسته مختلف قرار دارند که هر دسته یک‌سری از قابلیت‌ها را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این دسته‌ها شامل موارد زیر هستند.

User EXEC: در این حالت دستورات محدودی در دسترس و قابل‌اجرا است (دستورات محدود نظارت و خطایابی) که می‌توان برای دسترسی به این حالت پسوردی مشخص کرد.

Enable (یا Privilege EXEC): در این حالت دستورات سطح بالای مدیریتی در دسترس بوده و شامل همه دستورات User EXEC نیز است (می‌تواند پسورد داشته باشد).

Configuration: در این حالت می‌توان تغییراتی در تنظیمات دستگاه انجام داد.

توجه داشته باشید که در دستگاه‌های مختلف صرف داشتن IOS دلیل برآن نیست که تمامی دستورات یکسان باشد چرا که ممکن است تا دستورات مربوط به یک دستگاه نسبت به دستگاه دیگر دارای تفاوت‌هایی باشد.

در صورتی که برای اولین بار می‌خواهید به دستگاه متصل شوید، باید طبق مطالب گفته شده در پست های قبل با استفاده از کابل Rollover به دستگاه متصل شوید. در زمانی که ارتباط با دستگاه صورت بپذیرد به‌صورت پیش‌فرض به حالت User EXEC وصل می‌شوید.

آموزش سیسکو

شبکه های سیسکو چیست ؟ دستورات کانفیگ سوئیچ سیسکو

برای تغییر حالت از User EXEC به حالت Enable (یا Privilege EXEC) باید از دستور Enable استفاده کنید.

برای تغییر حالت از Enable (یا Privilege EXEC) به User EXEC باید از دستور Disable استفاده کنید.

علامت # نشان‌دهنده حالت Enable (یا Privilege EXEC) و علامت < نشان‌دهنده حالت User EXEC است.

لازم به ذکر است به حالت Privilage ، حالت Enable نیز می‌گویند.

با استفاده از دستور Logout چه در حالت User EXEC و چه در حالت Enable (یا Privilege EXEC) می‌توان از دستگاه خارج شد.

دستور Exit همانند Logout بوده که در هنگام کار با روتر می‌توان از هردو این دستورها استفاده کرد اما در هنگام کار با سوئیچ‌ها باید از دستور Exit استفاده کنید.

استفاده از محیط CLI یک‌سری قابلیت و ویژگی را در اختیار شما قرار می‌دهد که برای ایجاد سادگی در کار با این محیط تعبیه شده است. در ادامه به بررسی این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

کوتاه نویسی دستورات کانفیگ سوئیچ سیسکو

در CLI این امکان وجود دارد تا بتوان شکل خلاصه شده از دستورها بجای شکل کامل آن‌ها وارد نمایید. به‌عنوان مثال بجای نوشتن کامل دستور Enable می‌توانید از en استفاده کنید.

توجه داشته باشید که در هنگام کوتاه نویسی باید دستور به‌اندازه کافی طولانی باشد تا CLI بتواند دستور را تشخیص دهد و درصورتی‌که دستور واردشده دارای طول حروف کافی نباشد CLI نمی‌تواند نوع دستور را تشخیص دهد. به‌عنوان مثال اگر e را به‌تنهایی وارد کنید CLI نمی‌تواند تشخیص دهد که منظور از عبارت واردشده Exit است یا Enable و پیام زیر را صادر می‌کند و به کاربر می‌گوید که دستور وارد شده مبهم و نامفهوم است.

درصورتی‌که نیاز باشد لیستی از دستورهایی که با حرف مشخص مانند e شروع می‌شوند، نمایش داده شوند باید از ? استفاده کرد. به‌عنوان مثال فرض کنید می‌خواهید لیست دستورهایی که با e شروع می‌شوند را ببینید، برای این کار باید به‌صورت زیر عمل کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید دو دستور enable و exit وجود دارد که با e شروع می‌شود.

برای دیدن لیستی از دستورات قابل‌استفاده می‌توانید از ? استفاده کنید.

برای پیمایش لیست ظاهرشده به‌صورت صفحه به صفحه می‌توانید از دکمه Space و برای پیمایش خط به خط از دکمه Enter استفاده کنید.

اگر بعد از نوشتن یک دستورات یک Space زده و سپس ? را وارد کنید لیستی پارامترهای قابل‌استفاده برای دستور نمایان می‌شود. در مثال زیر لیست پارامترهای دستور Show را مشاهده می‌کنید.

در صورت فراموش کردن یک دستور کافی است حرف اول آن و در ادامه ? را وارد کنید تا لیستی از دستورات نمایش داده شوند.

خروجی دستورات کانفیگ سوئیچ سیسکو

معمولاً اگر دستور شما مشکلی نداشته باشد بعد از فشردن کلید Enter هیچ پیامی صادر نمی‌شود. اما گر بعد از اجرای دستور شما پیامی صادر شد باید نگران باشید و پیام را بررسی کنید. در ادامه برخی از پیام‌های خطا را بررسی می‌کنیم.

درصورتی‌که یک پارامتر از دستور را به‌صورت اشتباه وارد کنید با پیام زیر مواجه خواهید شد.

درصورتی‌که تمامی پارامترهای لازم برای دستور وارد نشده باشد (شیوه نوشتن دستور درست است اما پارامترهای مورد نیاز به صورت کامل وارد نشده است).

درصورتی‌که یک دستور به‌صورت کوتاه نوشته شده باشد و عبارت نوشته‌شده به‌قدر کافی برای تمایز دستور توسط CLI طولانی نباشد با پیغام زیر مواجه می‌شوید.

اگر دستور واردشده توسط IOS قابل فهم نباشد با پیغام زیر مواجه می‌شوید.

 

مقاله ای که مورد توجه شما قرار گرفت در رابطه با آموزش تصویری کامل ccna با موضوع دستورات کانفیگ سوئیچ سیسکو بود. سایت نتورک بوک علاوه بر مقالات آموزش Cisco، کتاب هایی را در قالب PDF مقاله های آموزش سیسکو در اختیار شما قرار داده است که بصورت رایگان قابل دریافت و مطالعه هستند. همچنین در صورت تمایل برای درک بهتر این مفاهیم می توانید کتاب آموزش سیسکو CCNA را از فروشگاه تهیه نمائید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پنج =

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس

گفتگو زنده

)
    is typing...

    ما الان آنلاین نیستیم. متن پیام خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید یا از طریق ای دی تلگرام networkbooks_ir@ با ما در ارتباط باشید.

    ارسال پیام لغو