آموزش مجازی سازی : vSphere چیست؟

vSphere چیست؟

سلام بر شما دوستان حرفه‌ای خودم. حتماً شما در زمینه آموزش مجازی سازی با شرکت VMWare برخورد خواهید کرد و یکی از آموزش هایی که بی گمان در زمینه مجازی سازی باتوجه به قدرت و کیفیتی که دارد، آموزش vSphere شرکت VMWare خواهد بود. خب اگر روز اول آموزش مجازی سازی را با خودمون مرور کنیم حتماً سوالات زیر ذهن ما را به خودش مشغول کرده بود:

(( ESXi چیست؟ ، vSphere چیست؟ مجازی سازی چیست؟ ، vCenter چیست؟ و… ))

آموزش مجازی سازی

اگر یک راهنما و استاد خوب نداشته باشید اینقدر این سوالات را برای شما بزرگ و گنده میکنند که حقیقتاً فهمیدن مطالبی که آسون و راحت هستش سخت میشه. ۸ سال پیش زمانی که علاقمند به زمینه آموزش مجازی سازی شدم و چون راهنمای خوبی نداشتم و در زمینه آموزش مجازی سازی اینقدر مطالب فارسی نبود متاسفانه سردرگم شدم ، به طوری که بی خیال آموزش مجازی سازی و آموزش VMWare شدم و ۳ سال مسیرم با توجه به شرایط مختلف عوض شد  اما از دور نگاهی به علاقه ام در دنیای شبکه ، مجازی سازی داشتم به طوری که حتی پایان نامه دانشگاهی خودم را مجازی سازی vSphere انتخاب کردم تا هم خودم را برای ورود به زمینه مجازی سازی به چالش بکشم و این نقطه شروع من بود برای ورود به دنیای مجازی سازی جایی که آشنایی با الفبا و مفاهیم مجازی سازی نقش بسزایی را برای شما بازی خواهند کرد.

برای خودم در روز اول خیلی سخت بود به این سوال پاسخ بدم که: vSphere چیست؟ انصافاً ی جوری میگفتند آموزش vSphere که آدم فکر میکرد چه غولیه که مثل بازیهای رایانه‌ای گذشتن ازش سخت و محاله! زهی خیال باطل! اما وقتی وارد زمینه آموزش مجازی سازی شدم فهمیدم ای بابا الکی گندش کردن. خلاصه و لب مطلب را بخوام بگم به شما اینه که:

(( vSphere چیزی نیست جز مجموعه‌ای از نرم افزارهای شرکت VMWare ، در واقع یک پکیج از نرم افزارهای شرکت VMWare هست برای پیاده سازی مجازی سازی در شبکه براساس نیازهایی که دارید که حجم بسته vSphere باتوجه به تمامی نرم افزارهای موجود در اون بین ۲۵ تا ۳۰ گیگ هست))

خب پس از پاسخ به سوال vSphere چیست؟ بریم سر اصل مطلب و آشنایی شما حرفه‌ای‌های عزیز با نرم افزارهای مختلفی که در vSphere وجود داره که البته برای اینکه به آشنایی خوب ، کامل و قابل درک برسید، این مطلب را در چندین پست جذاب برای شما تدارک و آماده کردم. در نظر داشته باشید که این پستها برگرفته از کتاب آموزش VMWare vSpher  از سری محصولات آموزش مجازی سازی گروه آموزشی زرافه هستند.

مطالبی از گروه آموزشی زرافه ( آموزش شبکه ) که شاید به کارتون بخوره:

آشنایی با vSphere ( نرم افزارهای vSphere در یک نگاه )

در پاسخ به سوال vSphere چیست؟ در بالا گفیتم که : مجموعه ای از نرم افزراهای شرکت VMWare هست. در شکل زیر اکثر نرم‌افزارهای vSphere به صورت مصور ترسیم کردم تا در ادامه با تک تک این نرم افزارها آشنا بشیم . فقط از اینجا به بعد به عکس های پست زیاد توجه کنید.

vSphere چیست؟

vSphere چیست؟

این نرم‌افزارها به دو دسته سرویس‌های زیرساختی و سرویس‌های کاربردی تقسیم می‌شوند که در ادامه به توضیح هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

فقط این را بگم که در کل در آموزش مجازی سازی سرویس‌های زیر ساختی اصل واساس و در یک کلام مهم‌تر از سرویس‌های کاربردی هستند چرا که وجود سرویس‌های کاربردی وابسته به سرویس‌های زیرساختی می‌باشد.

آشنایی با سرویس‌های زیر ساختی

( ESXi چیست؟ ) آشنایی با نرم‌افزار VMWare ESXi

همین اول در پاسخ به سوال ESXi چیست؟ بگم که: (( ESXi یک سیستم عامل مثل ویندوز ۷ و … هست که کاربرد خاص خودش را داره پس فقط بدونید که ESXi یک سیستم عامله ) همان طور که در شکل مشاهده می‌نمایید، نرم‌افزار VMWare ESXi (نرم افزار یا همون سیستم عامل ESXi ) به عنوان یک سیستم عامل و فوق ناظر برروی سخت‌افزار یک سرور فیزیکی ( مثلاً سرور HP )  نصب می‌گردد و کار اصلی این سیتم عامل ، نرم‌افزار و فوق ناظر، مدیریت و به اشتراک‌گذاری منابع سخت‌افزاری مثل رم ، پردزانده ، کارت گرافیک ، هارد و…. در سرور فیزیکی برای ماشین‌های مجازی یا همون VMها می‌باشد.

نرم‌افزار VMWare ESXi

نرم‌افزار VMWare ESXi

سیستم عامل ESXi ، یک لایه مجازی شده با کارایی بالا را برای شما فراهم می‌کند و به ماشین‌های‌ مجازی( همون Virtual Machine یا مخففش VM هستش )  اجازه می‌دهند تا از منابع سخت افزاری به اشتراک گذاشته شده از سرور فیزیکی استفاده کنند. ماشین‌های مجازی بر روی فوق ناظر ESXi راه‌اندازی می‌شوند و بیشترین کارایی در قیاس با سیستم‌ها و سرورهای فیزیکی، خواهند داشت. بازم میگم سیستم عامل، نرم افزار، فوق ناظر، هایپروایزر و سرور تمامی این کلمات یک مفهوم برای ESXi دارند پس خودتون زیاد گیج نکنید! خب حالا که یاد گرفتید ESXi چیست؟ میریم سراغ نرم افزار بعدی یعنی vCenter و ببینیم vCenter چیست؟

ESXi چیست؟

ESXi چیست؟

vCenter چیست؟ ( آشنایی با سرور مدیریت متمرکز (VMWare vCenter Server) )

واقعاً vCenter چیست؟ خوب به این نرم افزار و پاسخ به سوال vSphere چیست؟ دقت کنید که در آینده خیلی باهاش سر و کار دارید.

نرم‌افزار VMWare vCenter Server، سرویسی است که توسط آن تمامی تنظیمات، تأمین منابع و مدیریت آن‌ها به صورت متمرکز برروی همه فوق ناظرها و ماشین‌های مجازی موجود در شبکه را به وجود می‌آورد. شما در شکل زیر مشاهده می‌نمایید که نرم‌افزار VMWare vCenter Server به چه نحوی همه ماشین‌های مجازی، سرور ESXi، سرور فیزیکی و همچنین تمامی منابع سخت‌افزاری و تنظیمات آنها را تحت پوشش مدیریت متمرکز خود قرار داده است.

vCenter چیست؟

vCenter چیست؟

خب در شکل زیر به نوعی حداقل فرق vCenter چیست؟ و ESXi چیست؟ را برای شما تداعی و حل خواهم کرد. همان طور که در شکل زیر مشاهده می‌نمایید، کاربر۱ فقط توانسته با یکی از فوق ناظرها وسیستم عامل‌های ESXi ارتباط برقرار کند، در حالی که که اگر بخواهد ارتباط با دو ESXi دیگر نیز برقرار نماید، باید دو ارتباط دیگر و به صورت مجزا را برقرار نماید. ( مثل این میمونه که شما برای Chrome تب(TAB) نداشتید و باید برای هر سایتی ی صفحه باز می‌کردید اما در ورژنهای بعدیش TAB و اضافه شد و شما فقط یک بار Chrome را باز میکنید و از داخلش کلی سایت مدیریت میکنید، این را بهش میگن مدیریت متمرکز! )

vSphere Client چیست؟

اما کاربر۲ را نگاه  کنید ، فقط و فقط با یک ارتباط و اتصال، آن هم با نرم‌فزار VMWare vCenter توانسته است تمامی فوق ناظرهای ESXi مثل Tabهای Chrome، ماشین‌های مجازی آنان، سرورهای فیزیکی و منابع سخت‌افزاری آنان را به صورت یکجا و متمرکز، مدیریت کند و دراختیار خود داشته باشد.

vSphere Client ]چیست؟ ( آشنایی با نرم افزار VMWare vSphere Client )

نرم‌افزار VMWare vSphere Client یک بستر و نرم‌افزار ارتباطی است که به مدیر شبکه امکان دسترسی از راه ‌دور به سرور vCenter و فوق ناظر ESXi را فراهم می‌کند.

همان طور که در شکل زیر مشاهده می‌نمایید کاربر۱، با نرم‌افزار VMWare vSphere Client که برروی آن نصب شده است، توانسته است به فوق ناظر ESXi متصل شود وبه مدیریت متمرکز فوق ناظر ESXi، سه ماشین مجازی برروی آن و سرور فیزیکی مرتبط با آن بپردازد.

ESXi چیست؟

ESXi چیست؟

نتیجه گیری

در اولین پست از vSphere چیست؟ شما را با مجموعه و بسته vSphere آشنا کردیم و سوالات ESXi چیست؟ ، vCenter چیست؟ vSphere Client چیست؟ را برای شما به نوعی حل کردیم. دوستان خودمم قبول دارم اینها صرفاً مفاهیمی هستند تا وقتی که به صورت عملی باهاشون درگیر نشید فهمش یکم سنگینه ولی باید حداقل مفاهیم را بدونیم تا بتونیم اونها رو عملی کنیم پس امیدوارم هر چی زودتر این مفاهیم آموزش مجازی سازی و آموزش VMWare را عملی کنید و ازش لذت ببرید. در آخر اینکه نظر بدید و که برای من شخصاً خوشحال کننده و کارسازه و منتظر انتقادات و پیشنهاداتتون هستم. یزودی با پست بعدی vSphere چیست؟ منتظر ما باشید.

با آرزوی بهترینها از خدای منان برای شما

دوستدار شما: علیرضا دهقانی

مشاهده مقالات من:

بخش ۱ 

بخش ۲

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + یازده =

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس

گفتگو زنده

)
    is typing...

    ما الان آنلاین نیستیم. متن پیام خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید یا از طریق ای دی تلگرام networkbooks_ir@ با ما در ارتباط باشید.

    ارسال پیام لغو