انواع سوئیچ‌‌ های مجازی

انواع سوئیچ‌‌ های مجازی

این قسمت از آموزش مجازی سازی اختصاص دارد به معرفی انواع سوئیچ‌‌ های مجازی در ماشین مجازی VMware workstation. یک سوئیچ‌‌ شبکه (Network Switch)، دستگاهی است که امکان تبادل مداوم اطلاعات را بین چند دستگاه متصل به یک شبکه را فراهم می‌سازد. 

سوئیچ‌‌ با اختصاص یک مک‌ آدرس (MAC address) منحصر به فرد به هر دستگاه (پورت) متصل شده، امکان ارسال اطلاعات به هر دستگاه متصل را به صورت مجزا فراهم میکند. در ادامه با انواع سوئیچ‌‌های مجازی بیشتر آشنا میشویم.

انواع سوئیچ‌‌ های مجازی

به‌‌وسیله سوئیچ‌‌های مجازی می‌‌توانید کامپیوتر‌‌های مجازی را به یکدیگر متصل کنید. در ادامه با نحوه پیکربندی سوئیچ‌‌های مجازی و انواع آن‌‌ها آشنا خواهید شد.

  • Host-Only
  • Bridge
  • NAT

در حالت پیش‌‌فرض سوئیچ‌‌های مجازی ایجاد شده است که برای مشاهده از منوی Edit گزینه Virtual Network Editor را انتخاب کنید.

در پنجره باز شده مطابق با شکل زیر برروی دکمه Change Settings کلیک کنید تا با شکل ۴-۴ مواجه شوید.

در این صفحه سوئیچ‌‌های مجازی ساخته شده را مشاهده می‌‌کنید:

❶ Vmnet0 که به آن Bridge گفته می‌‌شود.

❷ Vmnet1 که Host-only نام دارد.

❸ Vmnet8 که NAT نامیده می‌‌شود.

شکل ۴-۴

حالت Host-Only

زمانی که سوئیچ مجازی شما برروی حالت Host-only باشد ماشین‌‌های مجازی به‌‌وسیله یک سوئیچ مجازی به نام vmnet1 با یکدیگر در ارتباط هستند. مانند شکل زیر  که سه ماشین مجازی از طریق سوئیچ مجازی vmnet1 با‌‌هم در ارتباط هستند. که این سوئیچ به کامپیوتر فیزیکی و شبکه فیزیکی بیرون ارتباطی ندارد.

سوئیچ‌‌ های مجازی

برای اینکه ماشین‌‌‌‌ مجازی را به سوئیچ vmnet1 متصل کنید باید به قسمت Setting آنها رفته و برروی Network Adapter در قسمت سمت چپ کلیک کنید. سپس در قسمت سمت راست گزینه Host-only را انتخاب و برروی دکمه Ok کلیک کنید.

سوئیچ‌‌ های مجازی

حالت Bridge

در این حالت ماشین‌‌های مجازی به سوئیچ‌‌ مجازی ‌‌vmnet0 متصل می‌‌شوند که این سوئیچ مجازی از طریق کارت شبکه ماشین‌‌فیزیکی با سوئیچ فیزیکی شبکه بیرون اتصال دارد پس در نتیجه کامپیوتر‌‌های مجازی می‌‌توانند با کامپیوتر‌‌های موجود در شبکه فیزیکی ارتباط داشته باشند.

انواع سوئیچ‌‌ های مجازی

برای اینکه ماشین‌‌های مجازی را به سوئیچ vmnet1 متصل کنید باید به Setting آنها رفته و بر روی Network adapter در قسمت سمت چپ کلیک کنید. سپس در قسمت سمت راست گزینه Bridge را انتخاب و برروی دکمه Ok کلیک کنید.

انواع سوئیچ‌‌ های مجازی

حالت NAT

این حالت شبیه حالت Brigde است. در این حالت ماشین‌‌های مجازی به سوئیچی با نام vmnet8 متصل می‌‌شوند و این سوئیچ بوسیله کارت شبکه فیزیکی با بیرون در ارتباط می‌‌باشد با این تفاوت که کلیه بسته‌‌هایی که از کامپیوترهای مجازی به سمت بیرون شبکه ارسال می‌‌شوند بوسیله کارت شبکه فیزیکی NAT می‌‌شوند.(در واقع آدرس IP مبدأ آن‌‌ها به آدرس IP کارت شبکه فیزیکی ترجمه می‌‌شود).

انواع سوئیچ‌‌ های مجازی

برای اینکه ماشین‌‌ مجازی در حالت NAT باشد باید به Setting آنها رفته و برروی Network adapter در قسمت سمت چپ کلیک کنید. سپس در قسمت سمت راست گزینه NAT را انتخاب و برروی دکمه Ok کلیک کنید.

انواع سوئیچ‌‌ های مجازی

نویسنده : مدیر
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس