درک مفهوم عملکرد Resilience ماشین مجازی در یک Cluster

درک مفهوم عملکرد Resilience ماشین مجازی در یک Cluster

درک مفهوم عملکرد تاب آوری Resilience ماشین مجازی در یک Cluster

همانطور که در شکل زیر نیز مشاهده می نمایید عملکرد تاب آوری Resilience (بازیابی Resilienceماشین مجازی در یک Cluster در ۲ مرحله به نمایش گذاشته است که عبارتند از:

  1. ماشین مجازی در صورت قطع شدن ارتباطش با ذخیره‌ساز (Storage) اصلی خود، متوقف شده و منتظر می ماند تا Storage بازیابی شود.
  2. در حین توقف ماشین مجازی برنامه‌هایی که در آن اجرا می‌شوند را حفظ می‌‌نماید. وقتی ارتباط ماشین مجازی با ذخیره‌سازی آن مجدداً برقرار شد، ماشین مجازی به حالت اجرای خود برمی‌گردد.

تاب آوری Resilience

بعبارت دیگر نحوه کار به این صورت است که:

  • هنگامی‌ که روی Hostکه میزبان ماشین‌های مجازی می‌باشد، ارتباط درون کلاستری با مشکل موقتی مواجه گردد؛ Host در حالت Isolated قرار گرفته و از عضویت Cluster فعال خارج می‌گردد. در این حالت سرویس کلاستر، ماشین مجازی Host را Unmonitored در نظر می‌گیرد.
  • (File Storage Backed (SMB: اجرای ماشین مجازی در حالت Online ادامه می‌یابد.
  • (Block Storage Backed (FC/FCoE/iSCSI/SAS: ماشین مجازی در حالت “Paused Critical” قرار می‌گیرد. این امر به دلیل آنست که Node ایزوله شده، هیچ دسترسی به Cluster Shared Volumes در کلاستر ندارد.
  • در حالت واقعی ماشین مجازی را می‌توان با استفاده از ابزارهای مورد استفاده برای ماشین مجازی Stand-Alone (مانند Hyper-V Manager) مانیتور نمود.

ماشین مجازی در یک Cluster

اگر Node ایزوله شده، همچنان دچار خرابی‌ های ارتباط درون‌ کلاستری باشد، بعد از مدت زمان مشخصی (پیش‌فرض ۴ دقیقه)، ماشین مجازی به یک Node مناسب در کلاستر محول می‌گردد و Node به حالت Down منتقل می‌شود. اگر Node به تعداد دفعات مشخصی (پیش‌فرض سه بار) در یک ساعت ایزوله گردد، برای مدتی مشخص (پیش‌ فرض ۲ ساعت) وارد حالت Quarantine (قرنطینه) می‌شود و تمام ماشین‌های مجازی آن Node به یک Node مناسب در Cluster انتقال داده می‌شوند.

بررسی گزینه های بازیابی Resilience 

با استفاده از گزینه هایی که Storage Resilience در اختیارمان قرار می دهد، می توان عملکرد ماشین مجازی را در زمان ایجاد خرابی موقت (transient failures) تعیین نمود.

  • فعالسازی یا غیرفعالسازی: در صورتیکه می خواهید عملکر کلاستر با نسحه های قبل سازگار باشد گزینه storage Resilience enhancements را در ماشین مجازی غیر فعال نمایید. بصورت پیش فرض این گزینه فعال است. برای این منظور بایستی از دستور پاورشل زیر استفاده نمایید.

بررسی گزینه های Resiliency   

  • Timeout: مدت زمانی ست که ماشین مجازی در حالت توقف می باشد. برای تنظیم این قابلیت می توانید آنرا بر روی ماشین مجازی قبل ازاینکه خاموش شود تنظیم نمایید. مقدار پیش فرض آن برابر با ۳۰ دقیقه است که با استفاده از دستور زیر می توانید آنرا تغییر دهید.

بررسی گزینه های Resiliency   

پیاده سازی VHDX اشتراکی برای کلاستر

یکی دیگر از روش های پیکربندی حافظه ذخیره سازی ماشین مجازی در یک Cluster، استفاده از VHDX sharing می باشد. از ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2 امکان به اشتراک گذاری دیسک مجازی فراهم شد. شکل زیر ایجاد یک درایو اشتراکی از قسمت تنطیمات ماشین مجازی را نمایش می دهد.

تاب آوری Resilience

در ویندوز سرور ۲۰۱۶ یک درایو اشتراکی از فرمت فایل VHDX استفاده می کند و می تواند بین ماشین های مجازی به اشتراک گذاشته شود. فایل VHDX را می توان بصورت پویا و یا ثابت در نظر گرفت. شکل زیر ایجاد یک set VHD توسط ویزارد New Virtual Disk را نشان می دهد.

بازیابی Resilience

حال این فضای ذخیره سازی اشتراکی ایجاد شده را می توان برای چندین ماشین مجازی در نظر گرفت و به آنها اضافه کرد. در اینجا مقاله آموزشی ما ذبه پایان می رسد. درک مفهوم عملکرد تاب آوری Resilience (بازیابی Resilience) ماشین مجازی در یک Cluster را آموختیم و مراحل ان را توضیح داده ایم. در ادامه این آموزش از ویندوز سرور ۲۰۱۲ با ما همراه باشید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس