درک مفهوم (Windows Server Update Services (wsus

درک مفهوم (Windows Server Update Services (wsus

مقدمه

سلام به همه ی دوستداران علم شبکه. در این مقاله به درک مفهوم wsus و اینکه سرور wsus چيست می پردازیم.

اینبار آموزش ما مختص ماکروسافت دوستان هست. بدون شک برای محافظت سیستم ها و بهبود کارایی آنها نیاز به آپدیت کردن آنها در فواصل زمانی مشخص داریم و به هزار و یک دلیل که در ادامه میگیم مثل افزایش هزینه ها یا مصرف پهنای باند مخصوصا در سازمان هایی در مقیاسی بزرگ، تقریبا نیاز به یک معجزه داریم. درک مفهوم wsus به درک این معجزه کمک زیادی میکند.

در ادامه با هوش پلاس همراه باشید تا درباره wsus بیشتر بدانید.


درک مفهوم (Windows Server Update Services (wsus

سرور wsus چیست ؟ برای درک بهتر از عملکرد سرویس WSUS به این مثال توجه نمایید و فرض کنید که سازمانی در ابعاد بزرگ وجود دارد و در حدود ۱۰.۰۰۰ کامپیوتر دارد. سازمان با یک لینک به اینترنت متصل شده است تا بتواند سرویس های خود را به بیرون ارائه دهد و همچنین کاربران داخلی بتوانند از اینترنت استفاده کنند.

حال در نظر بگیرید اگر هر ۱۰.۰۰۰ کامپیوتر برای بروزرسانی سیستم عامل خود بخواهند به سایت مایکروسافت متصل شوند و فایل های بروزرسانی را دانلود کنند با مشکلاتی مواجه می گردد که عبارتند از:


مصرف پهنای باند

درنظر بگیرید اگر هر ۱۰.۰۰۰ کامپیوتر برای بروزرسانی سیستم عامل خود بخواهند به سایت مایکروسافت متصل شوند و فایل های بروزرسانی را دانلود کنند بر روی خط اتصال به اینترنت یک گلوگاه به وجود می آید و کل پهنای باند به منظور بروزرسانی سیستم عامل ها هدر خواهد رفت و در نتیجه کار های دیگر سازمان مختل میشود.

به عنوان مثال فرض کنید که تمام کامپیوتر ها دارای ویندوز ۸ باشند و اگر کل فایل های بروزرسانی مربوط به ویندوز ۸ در حدود ۵۰ مگابایت باشد، هر ۱۰.۰۰۰ کامپیوتر یک فایل ۵۰ مگابایتی تکراری را از سایت مایکروسافت دانلود میکنند که این موضوع بهینه نیست.


تایید فایل های برورزسانی

در ویندوز کلاینت بصورت پیش فرض کاربران . یا مدیران شبکه نمی توانند فایل های بروزرسانی را پیش از نصب بررسی نمایند. همچنین اگرچه می توانید زمانی را برای reboot شدن سیستم در نظر بگیرید اما نیازمند حضور افراد برای انجام عملیات و مدیریت آن باشد.


Compliance

بصورت پیش فرض Windows Update Configuration موفق امیز بودن نصب فایل های بروزرسانی در کلاینت ، توسط مدیر شبکه را تایید نمی کند. مگر اینکه تاریخچه بروزرسانی را بر روی هریک از کامپیوتر ها را شخصا بررسی نماید.

برای رفع این مشکل مایکروسافت سرویس WSUS را ارائه داده است. در شکل زیر چگونگی عملکرد این سرویس را مشاهده میکنید.

درک مفهوم wsus

درک مفهوم (Windows Server Update Services (wsus

با توجه به شکل در گام اول (❶) سرور WSUS که در شبکه داخلی وجود دارد با سایت مایکروسافت ارتباط برقرار کرده و کلیه فایل های بروزرسانی مربوط به تمام نسخه سیستم عامل های مایکروسافت (از جمله ویندوز XP، ۷، ۸، ۲۰۰۳، ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و …) را دانلود میکند.

سپس در گام دوم(❷) تمامی کلاینت ها باید به نحوی تنظیم شوند که تمام فایلهای بروزرسانی را از سرور WSUS دریافت کنند. این موضوع هم باعث افزایش سرعت و هم باعث استفاده بهینه از حجم و پهنای باند اینترنت خواهد شد.

در ادامه امکاناتی که سرویس WSUS در اختیار شما قرار میدهد و همچنین شرایط کافی برای نصب آنرا مورد بررسی قرار خواهیم داد.


امکاناتی که WSUS در اختیار کاربران شبکه قرار میدهد:

  1. شبیه سازی Windows Update Server در یک شبکه خصوصی
  2. بروزرسانی هایی که برای کلاینت ها ارائه میشود، ابتدا باید توسط مدیر شبکه تأیید شود و تا زمانی که مدیر یک بروزرسانی را تأیید (Approve) نکند، Client ها قادر به دریافت بروزرسانی نخواهد بود.
  3. مدیر شبکه این امکان را دارد تا Update ها را به صورت دستی یا اتوماتیک با مایکروسافت Sync (یکسان سازی) کنند.
  4. مدیر شبکه میتوانند کلاینت ها را مجبور کند تا به جای اینکه برای دریافت فایل های بروزرسانی از مایکروسافت، به سرور WSUS سازمان متصل شوند.
  5. WSUS با استفاده از امضاء دیجیتال از صحت و معتبر بودن فایل های دریافت شده اطمینان حاصل خواهد کرد و آنهایی که آن اعتبار را ندارند دور می اندازد.
  6. مدیران میتوانند آمار های مفیدی را در خصوص کلاینت هایی که به سرور WSUS متصل هستند تهیه کنند تا متوجه شود کدام کلاینت ها آپدیت دریافت کرده اند و کدام یک از کلاینت ها آپدیت ها را تماماً دریافت نکرده اند.
  7. مدیر شبکه میتواند ازطریق یک مرورگر مانند Internet Explorer و با استفاده از پروتکل HTTP یا HTTPS به سرور WSUS متصل شده و آن را مدیریت کند.

نتیجه گیری

در این مقاله صحبت کردیم تا متوجه بشیم Windows Server Update Services چیست و درباره wsus بیشتر بدانیم و با درک مفهوم wsus آشنا بشیم. طبیعتا حالا با دیدی بازتر انتخاب خواهید نمود : هزینه ی هنگفت خرید ترافیک برای آپدیت هر سیستم یا راه اندازی سرور wsus !

پس از مطالعه ی درک مفهوم wsus و سرور WSUS چیست انتخاب با شماست!

حالا که با مفهوم این واژه و کاربرد این فناوری اشنا شدید آموزش های پیکربندی WSUS رو از دست ندید و با هوش پلاس همراه باشید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس