روش‌ های فعال سازی ویندوز سرور

روش‌ های فعال سازی ویندوز سرور

مقدمه

سلام به دوستداران شبکه! امیدوارم حالتون خوب باشه.امروز تصمیم داریم درباره ی روش‌ های فعال سازی ویندوز سرور ، آموزشی رو خدمتتون ارایه بدیم.

همانطور که میدونید در کشور ما به دلیل عدم وجود قانون کپی رایت از محصولات کرک شده که شامل انواع نرم افزار ها و یا حتی سیستم عامل ها میشه استفاده های فراوانی می گردد.

اما گاهی ممکن است شما در سازمان خود به فرض مثال نیاز به فعال سازی windows server 2012 داشته باشید. آن هم ۲۵ نسخه ی اورجینال!

حالا چه باید کرد و چگونه باید آن را فعال یا active نمود.

برای بررسی این موضوع و راه حل های پیشنهادی ما با هوش پلاس همراه باشید!

روش‌ های فعال سازی ویندوز سرور

به ۳ روش کلی می‌ توان ویندوز را فعال کرد که عبارتند از:

  • فعالسازی خودکار ماشین‌ مجازی (Automatic Virtual Machine Activation) (AVMA).
  • سرویس مدیریت کلید (Key Management Service) (KMS).
  • اکتیو دایرکتوری مبتنی بر فعال سازی (Active Directory-based Activation).

(Automatic Virtual Machine Activation (AVMA

این قابلیت که از ویندوز‌ سرور ۲۰۱۲ R2 اضافه شده ، در واقع این تضمین را می‌ دهد که محصولات ویندوز مورد استفاده مطابق لایسنس مایکروسافت می‌باشد.

همچنین ماشین‌ های‌ مجازی را می‌توان بدون نیاز به Product key شان، بر روی ویندوز‌ سرور Active شده نصب نمود. همچنین گزارشی را به‌ همراه ردیابی وضعیت مجوز برای هر ماشین‌ مجازی ارائه می‌دهد. این گزارش و ردیابی از‌ طریق سرور‌ مجازی‌ سازی می‌ تواند تولید گردد.

(Key Management Service (KMS

همانطور که می دانید جهت فعال سازی ماشین های شبکه در حالت عادی بایستی کد فعال سازی را داشته و بر روی تک تک آنها اعمال کرده تا عملیات فعال سازی انجام شوند، حال آنکه در ویندوز سرور ۲۰۱۶ می توان  سرویس KMS را بر روی یک سرور نصب کرد تا کلاینت ها و یا دیگر سرورها ( فیزیکی و یا مجازی) از طریق آن فعال شوند.  

از این ­رو سرویس KMS قابلیتی است جهت فعال سازی کلاینت‌ ها و ماشین‌ های مجازی و فیزیکی در شبکه محلی، که با استفاده از این سرویس، دیگر محدودیتی در تعداد فعال سازی یا Maximum Activation Limit کامپیوترها نخواهید داشت.

جهت استفاده از این سرویس در شبکه، در ابتدا بایستی Role Active Services Server را بر روی سرور نصب کرد، در هنگام نصب می توانید مشخص کنید که مایل به استفاده از کدام یک از سرویس‌ های KMS و یا Active Directory-based Activation می باشید. با انتخاب KMS ازشما کلید میزبان KMS جهت فعال سازی خواسته می شود.

  •  براساس پیشنهاد مایکروسافت برای استفاده از KMS حداقل به ۲۵ سرور احتیاج داریم.

Active Directory-based activation

با استفاده از  AD-based activation اشیاء ایجاد و در اکتیو دایرکتوری ذخیره می‌گردند.

نکته: این قابلیت بر روی تمامی کامپیوترهایی که شما قصد فعال سازی آنها را دارید به شرط آنکه عضو دامنه باشند بسیار مفید و کاربردی است.

شکل زیر مراحل فعال سازی را با استفاده از سرویس Key Management و AD-based را نشان می دهد.

روش‌ های فعال سازی ویندوز سرور

در حقیقت جهت استفاده از AD-based Acivation سه مرحله بایستی طی گردد.

❶ نصب Volume Activation Services Server Role

❷ اضافه‌کردن یک کلید میزبان KMS به سرور.

❸ استفاده از کلید بر روی کامپیوتر مورد نظر و اطمینان از فعال‌ بودن آنها.

نتیجه گیری

همانطور که دیدید به بررسی سه روش برای فعال سازی انواع ویندوز ها پرداختیم. اینکه کدام روش بهتر است بستگی به امکانات در دسترس شما و شرایط اجرای سناریو دارد.

حالا پس از مطالعه ی آموزش فعال کردن ویندوز سرور و یادگیری روش‌ های فعال سازی ویندوز سرور بدون هیچ دردسر و هزینه ای اقدام به فعال کردن سیستم عامل های سازمان خود کنید. 

نویسنده : مدیر
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس