آموزش مجازی سازی: مجازی سازی چیست

آموزش مجازی سازی: مجازی سازی چیست

شاید برای حداقل یکبار واژه مجازی سازی یکبار به گوش شما خورده باشد. حقیقتاً مجازی سازی چیست؟ ما در این مقاله شما را با پاسخ سوال مجازی سازی چیست؟ و تکنولوژی مجازی سازی آشنا خواهیم کرد و باید بدانید که مبحث مجازی سازی جدا از دنیای مجازی اینترنت که به صورت متداول عموم افراد از آن صحبت می کنند، می باشد. مجازی سازی یا همان Virtualiztion تکنولوژی است که در همه شبکه های کامپیوتری به صورت حداقلی و سطح پایین پیاده سازی می شود، این مطلب را در ابتدای این مقاله به شما عزیزان گفتم تا به اهمیت فراگیری مجازی سازی در دنیای شبکه پی ببرید. در ادامه با ما باشید تا درباره مجازی سازی و اینکه مجازی سازی چیست؟  به صورت مفصلبحث نماییم.

برخی از مقالات مجازی سازی در سایت گروه آموزشی زرافه :

مجازی سازی چیست؟

به صورت خیلی ساده و روان به وسیله تکنولوژی مجازی سازی این امکان فراهم میشود تا محیط های شبکه و سرورها را با کمترین هزینه ممکن شبیه سازی و پیاده سازی کرد. امروزه تکنولوژی مجازی سازی از حوزه آموزش به حوزه‌های اجرایی و عملی نیز کشیده شده است. در محیط های واقعی با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی هزینه های زیادی را میتوان کاهش داد چراکه نیاز شما را به سخت افزارهای مورد نیاز در شبکه را به شدت کاهش خواهد داد.

کاهش هزینه با مجازی سازی

به عنوان مثال اگر سازمان شما نیاز به ۵ سرور HP دارد و برای هر سرور HP باید ۲۰ میلیون تومان هزینه کنید. شما به وسیله تکنولوژی مجازی سازی سرور خواهید توانست تنها یک سرور HP خریداری کرده و برروی آن سرور HP می توانید ۵ عدد سرور مجازی ایجاد کرده و هزینه را کاهش دهید. خب پس بیاید تا اینجا باهم یک حساب سرانگشتی برای اهمیت پیاده سازی مجازی سازی در شبکه داشته باشیم:

 • مورد اول: ۵ عدد سرور HP معادل ۱۰۰ میلیون تومان بدون مجازی سازی
 • مورد دوم: یک سرور HP معادل ۲۰ میلیون تومان همراه با پیاده سازی مجازی البته همراه با قابلیتها و امکانات بسیار کاربردی در مقایسه با مورد اول.

نگهداری راحت شبکه با مجازی سازی

خب باهم میریم سراغ مزایای بعدی مجازی سازی تا حیرت و تعجب شما از تکنولوژی مجازی سازی بیشتر از قبل شود. نگهداری و پشتیبانی سرورهای مجازی بسیار آسانتر از سرورهای فیزیکی میباشد و باعث افزایش امنیت و عدم خرابی شبکه خواهد شد و درصورت خرابی نیز در مدت زمان کوتاهی میتوان سیستم و سرور مجازی را تعمیر کرد.

خب بریم سراغ حساب سرانگشتی دیگه و یک مثال واقعی: در شکل زیر شما یک سرور فیزیکی در اختیار دارید که دو کامپیوتر و سرور مجازی درون این  سرور فیزیکی ایجادکرده‌اید. این دو کامپیوتر و سرورهای مجازی دارای هارد مجازی( VDH)، پردازنده مجازی، رم مجازی، کارت شبکه مجازی، مانیتور مجازی و … میباشند.

آموزش مجازی سازی مجازی سازی چیست

مجازی سازی چیست

خب چند تا اصطلاح و الفبای مجازی سازی هم یاد بگیرید:

 • به هرکدام از کامپیوترهای مجازی که در شکل زیر مشاهده میکنید یک ماشین مجازی یا همان Virtual Machine یا VM گفته می شود.
 • به کامپیوتر یا سرور فیزیکی اصطلاحاً ماشین میزبان یا Host گفته می شود و به ماشین های مجازی که درون Host ایجاد شده اند اصطلاحاً ماشین میهمان یا Guest گفته میشود.

فکر کنم تا اینجا فهمیده باشید حدوداً مجازی سازی چیست؟ و تکنولوژی مجازی سازی چقدر اهمیت داره اما صبر کنید ما میخوایم شما را بیشتر با مجازی سازی چیست؟ و آن هم متناسب با دنیای واقعی آشنا کنیم.

کاربرد مجازی سازی با ذکر مثال

۱- فرض کنید نیاز به استفاده از نرم افزاری دارید که فقط برروی ویندوز XP اجرا می‌شود. اما برروی کامپیوتر شما ویندوز ۱۰ نصب شده است. دراین وضعیت دو راه حل پیشرو دارید:
 • اولین مورد: ویندوز ۱۰ را پاک کرده و به جای آن ویندوز XP را نصب کنید. چه فکر احمقانه و قدیمی ای!
 • دومین مورد: اینکه از مجازی سازی استفاده نمایید و یک نرم افزار مجازی سازی برروی ویندوز ۱۰ خود نصب کرده و با استفاده از این نرم افزار یک ویندوز XP به صورت مجازی ایجاد کنید و نرم افزار مورد نظر را روی آن اجرا نمایید. چه فکر جدید و نوینی!
با استفاده از مجازی سازی شما می توانید برروی کامپیوتر خود چند سیستم عامل از پلتفرمهای مختلف مانند ویندوز ، لینوکس و … که به آنها ماشین مجازی گفته می شود، نصب کنید. ماشین های مجازی میتوانند به صورت همزمان برروی کامپیوتر اجرا شوند. و چندین ماشین مجازی را با یکدیگر شبکه کنید تا برای تمرینات شبکه دیگر نیازی به کارگاه و چندین کامپیوتر نداشته باشید.
۲- زمانی که قصد انجام تغییراتی را در سیستم عامل دارید که از نتیجه از مطمئن نیستید و احتمال ایجاد خرابی در سیستم عامل باشد بهتر است از محیط مجازی استفاده کنید تا سیستم عامل اصلی شما دچار نقص نشود.
۳- برای ارائه سرویس جدیدی در شبکه نیاز به تهیه سخت افزار میباشد اما سازمان به دلیل کمبود بودجه هزینه سخت افزار را متقبل نمیشود. در این شرایط معمول میتوان از سرورها و محیط مجازی استفاده کرد. همچنین مجازی سازی در این حالت باعث استفاده بهینه از سخت افزارهای سازمان خواهد شد.

 

در نتیجه شما در سازمانتان چنین حالت ایده آلی از شبکه خود دارید که : یک ماشین و سرور فیزیکی وجود دارد که درون آن دو ماشین مجازی ایجاد شده است و تمامی کامپیوترها به وسیله یک سوئیچ مجازی به یکدیگر متصل شده اند همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید با این کار ما یک شبکه با سه کامپیوتر و یک سوئیچ داریم .

آموزش مجازی سازی مجازی سازی چیست

مجازی سازی چیست

شکل منطقی شبکه ایجاد شده در شکل فوق همانند شکل زیر است:

آموزش مجازی سازی مجازی سازی چیست

مجازی سازی چیست

نتیجه گیری

امیدوارم پاسخ سوال مجازی سازی چیست را گرفته باشید. از آنجا که  آموزش مجازی سازی جزو موضوع های پایه و اساسی شبکه ها می باشد ، در این مقاله تامل بیشتری نمایید و مقاله مجازی سازی چیست را که خواندید تنه یک جرعه از دریا و دنیای مجازی سازی است. مجازی سازی دنیایی شیرینی از شبکه را برای شما ترسیم خواهد کرد چرا که شما لایق بهترینها هستید پس بهترین باشید و بهترین بمانید با مجازی سازی! لطفا هر گونه سوال و پیشنهاد جهت بهبود مقاله ها و سایت را با ما در میان بگذارید. 

برگرفته از کتاب آموزش مجازی سازی بوسیله (VMware workstation 12 ) تالیف گروه مهندسی زرافه(محمد روستا)

برچسب ها

6 پاسخ به “آموزش مجازی سازی: مجازی سازی چیست”

 1. ستاره عباسی گفت:

  بسیار عالی …منتظر مقاله های بعدی در مورد مجازی سازی هستیم

 2. فرزاد گفت:

  عالی….. تکنولوژی بسیار خوبی می باشد.

 3. تابناک گفت:

  اگر اشتباه نکنم یکی از نرم افزارهای مجازی سازی vmware هست که نام آن در مقاله ذکر شده. اگر ممکن هست انواع آن و کاربردهای آنها را به طور مختصر شرح دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 11 =

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس

گفتگو زنده

)
  is typing...

  ما الان آنلاین نیستیم. متن پیام خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید یا از طریق ای دی تلگرام networkbooks_ir@ با ما در ارتباط باشید.

  ارسال پیام لغو