مهاجرت ماشین مجازی و انواع آن

مهاجرت ماشین مجازی و انواع آن

مهاجرت ماشین مجازی و انواع آن

قطعاً پس از یک مدت زندگی روزمره با یکی از دوستانتان قرار گشت و گذار و مسافرت و یک مهاجرت از این زندگی روزمره به صورت موقت را میذارید. چرا؟ برای اینکه تنوعی در زندگیتون ایجاد کنید و اصطلاحاً دلتون باز بشه! خب در مجازی سازی هم ما واژه مهاجرت یا Migration را داریم تا بتونیم در شبکه خودمون تنوع ایجاد کنیم. برای مثال مهاجرت از شبکه های سنتی و فیزیکی با چند کلیک ساده به دنیای مجازی سازی چقدر شیرین و دل چسبه!

خیلی ساده مفهوم مهاجرت در مجازی سازی یعنی اینکه یک ماشین فیزیکی یا مجازی از یک ماشین فیزیکی یا مجازی دیگر مهاجرت و انتقال پیدا کند را مهاجرت در مجازی سازی میگیم. در این بخش از آموزش مجازی سازی  ما شما عزیزان را با مفاهیم زیر در مهاجرت مجازی سازی آشنا هخواهیم کرد:

  • مهاجرت ماشین مجازی
  • مهاجرت در مجازی سازی و چگونگی استفاده از آن 
  • انواع روش‌های مهاجرت در مجازی سازی

انواع مهاجرت ماشین مجازی

انواع مهاجرت در مجازی سازی از قرار زیر می باشد:

  • مهاجرت فیزیکی به مجازی (Physical to Virtual-P2V)
  • مهاجرت مجازی به مجازی (Virtual to Virtual-V2V)
  • مهاجرت مجازی به فیزیکی (Virtual to Pysical- V2P)

مهاجرت فیزیکی به مجازی (P2V-Physical to Virtual)

از مهاجرت فیزیکی به مجازی (مهاجرت P2V) برای جدا کردن سیستم از سخت‌افزار و ایجاد یک نمونه جدید سیستم مجازی یا ماشین مجازی استفاده می‌شود. اغلب اهداف مهاجرت فیزیکی به مجازی (مهاجرت P2V) به خاطر سیستم‌های فیزیکی و قدیمی است چراکه هزینه نگهداری سخت‌افزار و در دسترس بودن قطعات یدکی ریسک کار را افزایش می دهند.

اما مجازی‌سازی با تبدیل سرور فیزیکی به ماشین مجازی نه‌ تنها قادر به اجرای ماشین مجازی برروی سخت‌افزارهای جدید خواهد بود بلکه باعث افزایش عمر آن سرور و توانایی انجام سناریوهای پشتیبانی و بازیابی جدید نیز می‌شود. در مهاجرت فیزیکی به مجازی (مهاجرت P2V)  نگهداری و پشتیبانی از سیستم  آسان خواهد بود.

همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید ماشین فیزیکی شماره ۲ به ماشین فیزیکی شماره ۱ مهاجرت کرده است و در قالب یک ماشین مجازی در ماشین فیزیکی ۱ قرار گرفته است.

مهاجرت ماشین مجازی

پس بشما به‌ وسیله ویژگی‌های خوب مهاجرت فیزیکی به مجازی (مهاجرت P2V) خواهید توانست کامپیوترهای فیزیکی را به همراه سیستم‌عامل و تمامی نرم‌افزارهای برروی آن تبدیل به ماشین مجازی کنید.

مهاجرت مجازی به مجازی (Virtual to Virtual-V2V)

همچنین شما می‌توانید ماشین مجازی را از روی یک سرور فیزیکی به سرور فیزیکی دیگری منتقل کنید. در شکل زیر فرض کنید که سرور فیزیکی ۱ دچار مشکل شده است. در این حالت سرورمجازی به سرور فیزیکی ۲ منتقل می‌شود و در آنجا به کار خودش ادامه می‌دهد. این عملیات می‌تواند به‌صورت اتوماتیک یا دستی انجام شود.

در این فصل ما با مهاجرت دستی آشنا خواهیم شد که در این روش ابتدا ماشین مجازی از روی سرور فیزیکی مبدأ Export کرده و سپس آن را در ماشین فیزیکی مقصد Import می‌کنیم.

مهاجرت ماشین مجازی

در شکل بالا سرور مجازی در حال انتقال به سرور فیزیکی ۲ می‌ باشد.

مهاجرت مجازی به مجازی (مهاجرت V2V) نسبت به مهاجرت فیزیکی به مجازی (مهاجرت P2V) راحت تر است. ماشین‌های مجازی سخت‌افزارهای بیهوده در دنیای فیزیکی را ندارند. همچنین شما به‌راحتی می‌توانید ماشین‌ های مجازی را بین بسترهای مجازی ساز مختلف مانند مجازی ساز VMWare ، مجازی ساز Citrix و مجازی ساز Hyper-v جابجا کنید. شما باید حتماً توجه داشته باشید که در مبحث آموزش مجازی سازی و پیاده سازی مجازی سازی، آن ماشین مجازی که در حالت Pause یا Save است، قابل‌ انتقال نمی‌ باشد.

مهاجرت مجازی به فیزیکی (Virtual to Pysical- V2P)

گاهی شما امکاناتی لازم دارید که در ماشین مجازی به آن دست پیدا نمی‌کنید بنابراین لازم است از ماشین مجازی به سخت افزار فیزیکی اختصاصی مهاجرت کنید. اگرچه مهاجرت مجازی به فیزیکی ( مهاجرت V2P ) امکان‌پذیر است اما از حالت‌های مهاجرت فیزیکی به مجازی (مهاجرت P2V) و مهاجرت مجازی به مجازی ( مهاجرت V2V ) چالش‌ برانگیزتر است.

باید بدانید که در مجازی سازی ، شرکت مایکروسافت از مهاجرت مجازی به فیزیکی (مهاجرت V2P) پشتیبانی نمی‌کند اما شرکت‌های ثالث مانند Acronis و Vizioncore ابزارهایی را برای مهاجرت مجازی به فیزیکی (مهاجرت V2P) فراهم کرده‌اند.

در این بخش از مقاله آموزش مجازی سازی با مهاجرت ماشین مجازی و انواع مهاجرت در مجازی سازی آشنا شدید. فراموش نکنید که گاهی شما امکاناتی دارید که در ماشین مجازی به آن دست پیدا نمی‌کنید بنابراین لازم است تا ماشین مجازی به سخت افزار فیزیکی اختصاصی مهاجرت کنید. اگرچه مهاجرت مجازی به فیزیکی امکان‌ پذیر است اما از حالت‌های P2V و V2V چالش‌ برانگیزتر است.

نویسنده : مدیر
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس