مودم و انواع مودم چیست

مودم و انواع مودم چیست

انواع مودم چیست

امروزه اکثر افراد در دنیا از اینترنت استفاده می کنند. بسیاری از شما ها در خانه های خود برای اتصال به اینترنت از انواع مودم ADSL استفاده می کنید. ولی به راستی مودم چیست ؟ چه کارایی دارد؟ چگونه به شما دسترسی به اینترنت می دهد؟

در این مقاله هوش پلاس می خواهد شما را با کارکرد انواع مودم شامل مودم های معمولی و انواع مودم ADSL (انواع مودم وای فای) آشنا کند.

مودم چیست

انواع مودم وای فای

مودم و انواع مودم چیست ؟

مودم چیست ؟

مودم (Modular-Demodular) یا Modem سیگنال ها را برای ارتباط بین دو رایانه مدوله و یا دمدوله می کند. درواقع مودم در سمت فرستنده داده های دیجیتال را به آنالوگ تبدیل کرده و ازطریق خطوط مخابراتی به گیرنده می فرستد و سپس در سمت گیرنده مودم دیگری سیگنال آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کرده و به گیرنده تحویل می دهد.

انواع مودم adsl

مودم چیست

در شبکه های کامپیوتری دو نوع مودم وجود دارد:

  • مودم های معمولی
  • مودم های ADSL

مودم های معمولی

مودم های معمولی دارای پورت های RJ-11 می باشند ولی برای اتصال به شبکه تلفن مورد استفاده قرار می گیرند. از کاربردهای این نوع مودم ها اتصال به اینترنت Dial-up می باشد. مودم های معمولی بر روی کامپیوترها قرار میگ رفتند و با استفاده از کابل های دو سر RJ-11 به شبکه تلفن عمومی و یا Public Switch Telephone Network(PSTN) متصل می شدند تا کاربر بتواند به اینترنت متصل شود.

مودم های معمولی دارای دو نوع می باشند:

  • مودم های داخلی (Internal Modem)
  • مودم های خارجی (External Modem)

مودم های داخلی

همانطور که از نام این نوع مودمها مشخص است، مودمهای داخلی (Internal Modem) در داخل کامپیوتر قرار میگیرند. در واقع بر روی مادربرد کامپیوترها یک اسلات وجود دارد که به آن PCI Express میگویند.

مودمهای داخلی بر روی این اسلاتها قرار میگیرند. همانطور که گفته شد، مودمهای معمولی پورتهای RJ-11 دارند. مودمهای داخلی نیز دارای دو پورت RJ-11 می باشند که با نام های Phone و Line شناخته میشوند. یک مودم داخلی در شکل۵- ۲ نمایش داده‌شده است.

مودم چیست

انواع مودم adsl

مودم های خارجی

مودمهای خارجی (External Modem) مودم هایی هستند که از طریق پورتهای USB به کامپیوترها متصل میشوند. این نوع مودمها نیز دارای پورت RJ-11 می باشند.

انواع مودم وای فای

مودم چیست

مودم های ADSL

مودم های Asymmetric Digital Subscriber Line برای برقراری ارتباط با استفاده از تکنولوژی ADSL ارائه شدند. در واقع ADSL تکنولوژی است که دسترسی به اینترنت را با استفاده از خطوط تلفن و با سرعت بالا ممکن میسازد. در این تکنولوژی به راحتی می توان متن، صدا، ویدئو و … رد و بدل نمود.

مودمهای ADSL هم ارتباط کابلی و هم بی سیم را فراهم میکنند. مودمهای ADSL از پورتهای RJ-45 پشتیبانی کرده و در مدلهای مختلف تعداد پورت متفاوتی دارند. در واقع این مودمها با استفاده از یک پورت RJ-11 به شبکه تلفن PSTN متصل میشوند و پس از پیکربندی صحیح از طریق پورتهای RJ-45 و یا وایرلس ارتباط اینترنتی را میسر میکنند. در شکل زیر یک مودم ADSL نشان داده شده است:

مودم چیست

انواع مودم وای فای

نتیجه گیری

در این مقاله آموختید مودم چیست و دانستید انواع مودم ADSL یا انواع مودم وای فای که در خانه های شما قرار دارند چگونه کار می کنند و پس از آن با انواع مودم های موجود آشنا شدید. دانستن مودم چیست و شناخت انواع آن از پایه ای ترین اطلاعاتیست که یک شبکه کار باید بداند ولی این مبحث را بسیاری از افراد عادی نیز مایلند بدانند. با هوش پلاس همراه باشید تا این قبیل اطلاعات را بیشتر کسب کنید.

نویسنده : سارا همایونی
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس