آموزش مقدماتی شبکه: پروتکل‌ های ترجمه آدرس ARP و RARP

آموزش مقدماتی شبکه: پروتکل‌ های ترجمه آدرس ARP و RARP

آموزش مقدماتی شبکه (آموزش +Network)

در این مقاله از کتاب آموزش مقدماتی شبکه آموزش +Network ) میخواهیم با شما در مورد پروتکل‌ ARP و RARP که یکی از مفاهیم و مباحث مهم شبکه می‌باشد، صحبت کنیم. شما باید بدانید که سیستم های موجود در شبکه برای برقراری ارتباط با یکدیگر براساس لايه پيوند داده یا همان لایه دوم کار کرده و از آدرس IP که براساس لایه سوم کار می کند، چيزي نمي‌دانند و برای برقراری ارتباط حتماً باید از آدرس هاي فيزيكي یا همان MAC Address که برای هر سیستم در شبکه یونیک و منحصربفرد می باشد، استفاده کنند.  به خاطر همین دلیل است که برای تبدیل آدرس IP به MAC Address و همچنین بالعکس آن ناگزیر به استفاده و معرفی دو پروتکل کاربردی به عنوان مترجم در دنیای شبکه به نام ARP و RARP می باشیم. در حقیقت کار پروتکل ARP در شبکه ترجمه آدرس هاي IP به آدرس هاي فيزيكي MAC  بوده و کار پروتكل RARP عكس عمل پروتکل ARP یعنی ترجمه MAC Address به آدرس IP می باشد.  شما عزیزان در ادامه بیشتر با دو پروتکل ARP و RARP ، ويژگي ها و عملكرد آن ها آشنا خواهید شد.

پروتکل‌ های ترجمه آدرس ARP و RARP

هر دو پروتکل ARP و RARP در لایه اینترنت بوده که به دستگاه‌های درون یک زیر شبکه اجازه می‌دهند تا یکدیگر را پیدا کنند و دوباره برای تاکید بیشتر تکرار می‌نماییم که کارکرد دو پروتکل ARP و RARP به شرح ذیل می باشد:
( ARPAddress Resolution Protocol: پروتکلی است که آدرس IP را به آدرس MAC تبدیل می‌کند.
RARPReversed ARPپروتکلی است که آدرس MAC را به آدرس IP تبدیل می‌کند.

مکانیزم عملکرد و کارکرد ARP

مطابق با شکل زیر ، PC – A می‌خواهد اطلاعاتی را به PC-B بفرستد. PC-A آدرس IP مربوط به PC-B را از قبل می‌داند، اما آدرس MAC را نمی‌داند که به همین دلیل باید از پروتکل ARP استفاده شود تا ارتباط بین این دوسیستم به طور کامل برقرار گردد و به مرور در شبکه جدول یا همان ARP Table که متشکل از MAC Address سیستمهای شبکه می باشد، کامل می شود. در ادامه روند کلی این ارتباط برای شما عزیزان به صورت دقیق تر تشریح شده است:عملکرد ARP آموزش مقدماتی شبکه

عملکرد ARP

PC-A یک بسته ARP تولید کرده و از تمامی کامپیوترها درخواست می‌کند تا کامپیوتری که دارای آدرس ۱۰.۱.۱.۲ می باشد، پاسخی را برگرداند. در واقع PC-A یک بسته Broadcast ساخته که در آن بسته آدرس IP مبدأ: ۱۰.۱.۱.۱ و آدرس شبکه: ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵ است. در لایه پیوند داده نیز آدرس MAC مبدأ برابر با ۰۰۰۰.۰ccc.1111 و آدرس MAC مقصد برابر FFF…FF قرار گرفته شده و در نهایت فریم ارسال می‌شود.

❷ بسته به دست تمامی کامپیوترها می‌رسد، اما تنها PC-B جوابی به PC-A را برمی‌گرداند که این جواب حاوی آدرس MAC مربوط به PC-B است.
در نظر داشته باشید که به بسته‌ای که کامپیوتر A به B ارسال می‌کند ARP Request و به پاسخی که کامپیوتر B به A برمی‌گرداند ARP Reply می‌گویند.

مکانیزم عملکرد RARP

بهتر است بدانید که دو سرویس DHCP و BootP از پروتکل RARP استفاده می‌کنند تا به کامپیوترها و سیستم های موجود در شبکه یک آدرس IP اختصاص بدهند. به شکل زیر توجه کنید:

عملکرد RARP (آموزش Network)

عملکرد RARP

PC-D یک فریم را تولید کرده و آدرس MAC مقصد را برابر تمام F (آدرس BC) و آدرس MAC مبدأ را ۰۰۰۰.۰CCC.4444 می‌گذارد و فریم را ارسال می‌کند. فریم توسط DHCP یا BootP دریافت شده و متوجه می‌شود که درخواستی برای پروتکل RARP است و کامپیوتر IP ندارد که در جواب یک IP به PC-D اختصاص داده می‌شود.

معایب و مشکلات پروتکل ARP

در پروتکل ARP هیچ احراز هویتی صورت نمی‌پذیرد و کلاینت به هر ARP Reply که دریافت می‌کند اعتماد کرده و چک نمی‌کند که ARP Reply از طرف یک دستگاه معتبر آمده باشد. این موضوع باعث می‌شود تا حمله ARP Poisoning صورت پذیرد و امنیت شبکه شما به خطر بیفتد.
ARP Poisoning: به‌ اضافه کردن یک سطر جعلی در جدول ARP گفته می‌شود.

دراین مطلب از آموزش مقدماتی شبکه (آموزش Network) به بحث درباره پروتکل‌ های ترجمه آدرس ARP و RARP پرداختیم و به نکاتی نظیر تعریف پروتکل ARP و RARP ، تفاوت و مکانیزم عملکردی پروتکل ARP و RARP اشاره کردیم. امیدواریم مطلب برای شما عزیزان مفید و کاربردی بوده باشد.  همچنین شما میتوانید برای مطالعه بیشتر برای مقاله پروتکل ARP و RARP به سایت زیر در قسمت آموزش مقدماتی شبکه مراجعه نمایید.

برگرفته از کتاب آموزش مقدماتی شبکه( +Network ) تالیف گروه مهندسی زرافه(محمد روستا)

نویسنده : مدیر
برچسب ها

5 پاسخ به “آموزش مقدماتی شبکه: پروتکل‌ های ترجمه آدرس ARP و RARP”

 1. محمد زارع گفت:

  ایول عالی بود

 2. سلام ممنونم مطلب بسیار عالی بود

 3. سجاد گفت:

  سلام.دو تا سوال داشتم لطفا راهنمایی کنید
  ۱-کدام لایه از مدل osi وظیفه هماهنگ کردن سرعت کامپیوتر فرستنده و گیرنده را بر عهده دارد؟
  انتقال/کاربردی/فیزیکی/شبکه

  ۲-کدام مورد از وظایف روتر به شمار می رود؟
  مدیریت شبکه/کنترل ترافیک/نگهداری سیستم/امنیت شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس