آموزش ویندوز ۸.۱ :پرینترهای به اشتراک گذاشته‌ شده در شبکه

پرینترهای به اشتراک گذاشته‌ شده در شبکه

در یکی دیگر از مطالب کتاب آموزش ویندوز ۸.۱ به موضوع پرینترهای به اشتراک گذاشته‌ شده در شبکه خواهیم پرداخت. اشتراک گذاری چاپگر در محیط های اداری و حتی دانشگاهی یکی از مهم ترین کارهای پرکاربرد به شمار میرود جایی که به دلیل کمی امکانات چاپگرها کم، ولی کامپیوترها زیاد باشند. با چند مرحله ساده می توانیم پرینتر خود را به صورت شبکه با سایر دستگاه ها به اشتراک بگذارید. و در این مطلب قصد داریم تنظیمات پرینترهای به اشتراک گذاشته‌ شده در شبکه را برروی ویندوز ۸.۱ آموزش دهیم.

تنظیمات مربوط به پرینترهای به اشتراک گذاشته‌ شده در شبکه 

همان‌ گونه که گفته شد یکی دیگر از منابعی که می‌توان به اشتراک گذاشت، پرینتر می‌‌باشد. توجه داشته باشید که اگر‌‌ از حالت Homegroup به‌ منظور اشتراک‌‌ گذاری منابع استفاده کرده باشید، پرینتر به‌‌ صورت اتوماتیک به اشتراک گذاشته می‌شود. در غیر این صورت پرینترهای به اشتراک گذاشته‌ شده در شبکه را باید به‌ صورت دستی انجام دهید. در مراحل زیر با نحوه‌‌ی اشتراک‌‌گذاری پرینتر در سطح شبکه آشنا شوید.

اضافه کردن یک پرینتر تحت شبکه به ویندوز ۸.۱

در آموزش پشتیبانی از ویندوز ۸.۱ قصد داریم تا یک پرینتر که به کامپیوتر متصل شده است را به اشتراک بگذاریم.

۱-وارد کنترل پنل شده و سپس Devices & Printers را اجرا کنید.

۲-بر روی پرینتری که می‌‌خواهید در شبکه به اشتراک گذاشته شود راست کلیک کرده و گزینه Printer properties را انتخاب کنید.

به اشتراک گذاشتن پرینترها در شبکه

آموزش ویندوز ۸.۱ – اضافه کردن یک پرینتر تحت شبکه به ویندوز ۸.۱

 

۳-به سربرگ Sharing رفته و سپس گزینه Share this printer را انتخاب کنید و در قسمت Share name نامی را برای پرینتر در سطح شبکه انتخاب نمایید. درنهایت بر روی دکمه OK کلیک کنید.

اضافه کردن یک پرینتر در شبکه

پرینترهای به اشتراک گذاشته‌ شده در شبکه – سربرگ sharing

با انجام مراحل بالا پرینتر در شبکه به اشتراک گذاشته خواهد شد و در ادامه می‌توان توسط سایر اعضا در شبکه از آن استفاده کرد. برای آشنایی با نحوه اضافه کردن پرینتر تحت شبکه به ویندوز ۸.۱ کافی است تا تمرین های زیر را انجام دهید.

تجهیزات و پیش‌‌نیازها:

 • کامپیوتر دارای ویندوز ۸.۱ که به شبکه متصل باشد.
 • پرینتر تحت شبکه.

مراحل تمرین اضافه کردن پرینترهای به اشتراک گذاشته‌ شده:

۱-از Control Panel بر روی Devices & Printers کلیک کنید.

۲-در ادامه بر روی دکمه Add Printer کلیک کنید.

پرینترهای به اشتراک گذاشته‌ شده در شبکه

تمرین – مرحله اول

 

۳-در پنجره‌‌ی بازشده ویندوز ۸.۱ به‌ صورت خودکار تمامی پرینترهای به اشتراک گذاشته‌ شده در شبکه را جست‌‌وجو کرده و نمایش می‌‌دهد. در صورتی‌ که پرینتر مورد نظر در شبکه پیدا نشد بر روی گزینه The printer that I want isn’t listed کلیک کنید.

اشتراک گذاری پرینترها در آموزش ویندور8.1

تمرین – مرحله دوم

 

۴-در پنجره‌‌ی بازشده گزینه Select a shared printer by name را انتخاب کرده و سپس با استفاده از دکمه Browse می‌‌توانید کلیه دستگاه‌‌های موجود در شبکه را پیدا کرده و انتخاب کنید و در نهایت بر روی دکمه Select کلیک کنید. بعد از انتخاب پرینتر نام کامپیوتر و نام دستگاه نشان داده می‌شود. برای ادامه کار برروی دکمه Next کلیک کنید.

آموزش ویندوز8.1

تمرین – مرحله سوم

 

۵-در ادامه ویندوز شروع به نصب پرینتر کرده و در لیست Devices & Printer نام پرینتر را نمایش می‌‌دهد.

پرینتر به اشتراک گذاری شده در ویندوز 8.1

تمرین – مرحله چهارم

 

یک چاپگر اشتراکی دارای سه سطح مجوز به شرح زیر می‌‌باشد:

 • Print
 • Manage Printers
 • Manage Documents

مجوز Print

این مجوز به‌‌ صورت پیش‌فرض به‌‌ گروه Everyone که شامل همه کاربران می‌باشد اعمال خواهد شد. در این حالت کلیه‌ی کاربران قادر به اتصال به دستگاه چاپگر و همچنین ارسال کارهای چاپی خود و مشاهده صف چاپ خواهد شد.

مجوز Manage Printers

کاربری که دارای مجوز Manage Printers می‌‌باشد کنترل کامل بر روی مدیریت چاپگر خواهند داشت ،کاربر دارنده مجوز Manage Printers قادر به تغییر تنظیمات چاپگر، تغییر مجوزهای چاپگر (Permissions)، می‌‌باشد به‌‌ صورت پیش‌‌فرض اعضای داخل گروه Administrator دارای مجوز Manage Printers هستند.

مجوز Manage Documents

کاربری که دارای مجوز Manage Documents است، قادر خواهد بود که اسناد چاپی داخل صف چاپ را لغو (cancel)، متوقف (pause)، اسناد چاپی را که در صف چاپ متوقف‌ شده‌اند دوباره آماده چاپ کند (resume) و همچنین قادر به تغییر اولویت‌‌های اسناد چاپی کلیه کاربران خواهد بود.
به‌‌ صورت پیش‌فرض هر کاربر قادر خواهد بود اسناد چاپی مربوط به خود را لغو متوقف و دوباره آماده چاپ نماید حتی اگر داری مجوز Manage Printer نباشد.

در این مرحله بعد از شناخت مجوزها به کاربر Ali و کاربر Ashkan مجوزهای زیر را اختصاص خواهیم داد :
کاربر Ali مجوز Print و مجوز Manage Documents
کاربر Ashkan مجوز Print

برای اختصاص مجوز به کاربر Ali و کاربر Ashkan در Windows 8 مراحل زیر را انجام دهید:
بر روی چاپگر به پرینترهای به اشتراک گذاشته‌ شده کلید راست ماوس را فشار دهید و گزینه Printer Properties را انتخاب کنید در پنجره Printer Properties بر روی سربرگ Security کلیک کنید برای افزودن کاربر Ali و کاربر Ashkan بر روی گزینه Add کلیک کنید تا پنجره Select Users or Groups در این پنجره در صورتی‌ که نام User یا Group مورد نظر برای اعطا مجوز را به‌ صورت دقیق می‌دانید در کادر Enter the object names to select وارد کنید و در صورتی‌ که می‌خواهید لیست کلیه کاربران و گروه‌ها را مشاهده و از لیست انتخاب کنید بر روی گزینه Advanced در پنجره Select Users or Groups کلیک کنید.

اختصاص مجوز به کاربران برای استفاده از پرینتر در شبکه

آموزش ویندوز ۸.۱ – مراحل اختصاص مجوز به کاربران عضو شبکه

بعد از کلیک بر روی گزینه Advanced… در پنجره Select Users or Groups برای مشاهده لیست کاربران و گروه‌های موجود در این کامپیوتر بر روی گزینه Find Now کلیک کنید. بعد از کلیک بر روی گزینه Find Now لیست کاربران و گروه‌های موجود در این کامپیوتر را مشاهده خواهید کرد در این مثال قصد داریم کاربر Ali و کاربر Ashkan را از لیست انتخاب کنیم. برای این منظور کاربران موردنظر را از لیست انتخاب و بر روی گزینه OK کلیک کنید.
برای انتخاب همزمان دو کاربر از لیست می‌توانید از کلید Ctrl استفاده کنید.

نحوه مجوز دادن به کاربران عضو شبکه برای استفاده از پرینتر

آموزش ویندوز ۸.۱ – مراحل اختصاص مجوز به کاربران عضو شبکه

بعد از کلیک بر روی گزینه OK همان‌ طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید کاربر Ali و کاربر Ashkan در کادر Enter the object names to select اضافه‌ شده‌اند برای اضافه نمودن کاربر Ali و Ashkan به لیست Groups and Users name بر روی OK کلیک کنید.

اختصاص مجوز به کاربران برای پرینتر به اشتراک گذاری شده

آموزش ویندوز ۸.۱ – مراحل اختصاص مجوز به کاربران عضو شبکه

آموزش ویندوز 8.1

آموزش ویندوز ۸.۱ – مراحل اختصاص مجوز به کاربران عضو شبکه

کاربر Ashkan نیز دارای مجوز Print می‌‌باشد.

در آخر این مطلب از کتاب پشتیبانی از ویندوز ۸.۱ که درباره پرینترهای به اشتراک گذاری شده در شبکه به صورت تصویری به توضیح پرداختیم میتوانیم بگوییم: مجوز Print به كاربر اجازه می دهد با چاپگر چاپ كند. مجوز Manage Printers به كاربر اجازه می دهد تنظیمات چاپگر را تغییر بدهد. مجوز Manage Documents اجازه جابجا، وقفه و حذف كردن اسناد در حال انتظار را به كاربر می دهد. برای اطلاعات بیشتر درباره آموزش ویندوز ۸.۱ به سایت زیر مراجعه فرمایید.

برگرفته از کتاب آموزش ویندوز ۸.۱ تالیف گروه مهندسی زرافه(محمد روستا)

برچسب ها

2 پاسخ به “آموزش ویندوز ۸.۱ :پرینترهای به اشتراک گذاشته‌ شده در شبکه”

 1. ادیب گفت:

  آیا امکان داره پرینتر به لپ تاپ وصل کرد البته بدون وسیله جانبی خاصی
  ممنون از مطالب خوبتون

  • مدیر گفت:

   سلام. بدون وسیله جانبی خاصی منظورتون چیه؟
   شما میتونید با یک کابل USB پرینتر را به لبتاپ متصل کنید و پس از نصب درایور پرینتر روی لبتاپ از اون استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − چهار =

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس

گفتگو زنده

)
  is typing...

  ما الان آنلاین نیستیم. متن پیام خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید یا از طریق ای دی تلگرام networkbooks_ir@ با ما در ارتباط باشید.

  ارسال پیام لغو