کتاب سیسکو + pdf فصل پیکربندی VLAN

دانلود کتاب رایگان آموزش شبکه های سیسکو

در این قسمت از کتاب رایگان آموزش شبکه های سیسکو ، فصل با مفهوم Collision Domain، Broadcast Domain، VLAN،  مسیریابی بین VLANها ، روش های ایجاد VLANها ، مزیت VLAN پویا ، انواع حالت های پورت در VLAN، کاربرد VLAN در سرورهای فایل آشنا خواهید شد.

همان‌گونه که در فصل‌های قبل مواردی را در لایه ۲ بررسی کردیم بعضی از ترافیک‌های ارسال شده در شبکه ماهیت پخشی دارند و نمی‌توان از وجود آن‌ها در شبکه اجتناب کرد. برخی از این ترافیک‌ها شامل: ترافیک‌های Broadcast که مقصد آن‌ها تمامی سیستم‌های موجود در شبکه است، ترافیک‌های Multicast که مقصد آن‌ها برای بعضی از سیستم‌های موجود در شبکه است و ترافیک‌های Unknown که مقصد آن‌ها نامشخص است.

وجود تعداد زیاد کاربران در یک شبکه موجب افزایش این نوع ترافیک‌ها خواهد شد که ممکن است شبکه را با کاهش کارایی مواجه کند. برای مقابله با این مشکل راه‌های متفاوتی وجود دارد که بهترین روش، تقسیم شبکه فعلی به چندین شبکه جداگانه است اما توجه داشته باشید که این کار باعث افزایش هزینه در تهیه دستگاه‌های شبکه خواهد شد. همان‌گونه که مشخص است برای برقراری ارتباط بین شبکه‌های مختلف نیاز به روتر خواهد بود و هرچه تعداد شبکه‌ها افزایش پیدا کند نیاز به تعداد پورت‌های بیشتری برروی دستگاه روتر نیاز خواهد بود. استفاده از VLAN می‌تواند در مدیریت بهتر شبکه و هزینه‌های تحمیلی به شما کمک کند که در ادامه به‌صورت کامل VLAN را موردبررسی قرار خواهیم داد.

دانلود PDF آموزش های دیگر مباحث شبکه سیسکو

لیست سرفصل های  آموزشی PDF فارسی سیسکو

 • آشنایی با VLAN

به محدوده‌ای از کامپیوترها که اگر در آن محدوده دو کامپیوتر همزمان اقدام به ارسال کنند تصادم رخ دهد، Collision Domain می‌گویند.

 • Collision Domain

به محدوده‌ای گفته می‌شود که اگر در آن یک کامپیوتر اقدام به ارسال بسته Broadcast کند بسته او به تمام کامپیوترهای درون آن محدوده می‌رسد.

 • Broadcast Domain

 • تاثیرگسترش شبکه برروی  Broadcast Domain

تعداد کلاینت‌ها و دستگاه‌های موجود در شبکه مدام در حال گسترش می‌باشند، در نتیجه با افزایش تعداد کامپیوتر‌ها لازم خواهد بود که شبکه را به‌وسیله سوئیچ گسترش داد.

 • تقسیم Broadcast Domain

 • تقسیم Broadcast Domain توسط روتر

 • استفاده از سوئیچ برای تقسیم Broadcast Domain

آموزش شبکه های سیسکو PDF یک فصل از کتاب CCNA تالیف گروه مهندسی زرافه است که به شما ایجاد VLAN و کار با آن را آموزش می دهد. شما برای دریافت کامل کتاب سیسکو می توانید به فروشگاه مراجعه کنید و برای دانلود PDF آموزش Cisco روی لینک دانلود که در پایین قرار دارد کلیک کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس

گفتگو زنده

)
  is typing...

  ما الان آنلاین نیستیم. متن پیام خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید یا از طریق ای دی تلگرام networkbooks_ir@ با ما در ارتباط باشید.

  ارسال پیام لغو