کپی گرفتن Clone از ماشین مجازی

کپی گرفتن Clone از ماشین مجازی

در این سری آموزش از آموزش مجازی سازی  با نحوه کپی گرفتن Clone از ماشین مجازی آشنا خواهیم شد. مجازی سازی تغییرات بسیار زیادی را در نحوه مدیریت و استفاده از زیرساخت ها ایجاد کرده است. یکی از مهم ترین رویه های مدیریت زیرساخت که مجازی سازی سرورها به طور کامل باعث تغییر آن شد، کپی گرفتن Clone از ماشین مجازی است و مدیران شبکه مجبورند که خود را با این تغییر هنگام سازند.

کپی گرفتن Clone از ماشین مجازی

پروسه نصب سیستم‌‌عامل در ماشین‌‌مجازی و نصب نرم‌‌افزارهای جدید بسیار وقت‌‌گیر است. برای همین منظور در VMware Workstation قابلیتی بنام Clone قرار داده شده است. در مجازی سازی Clone یعنی به‌‌ وجود آوردن نسخه‌‌ای از ماشین‌‌مجازی که عیناً دارای خواص نسخه اصلی است. شما می‌توانید تعداد زیادی نسخه Clone از یک ماشین‌‌مجازی با همان تنظیمات و خواص به‌‌وجود آورید. بنابراین در زمانی که می‌خواهید تعداد زیادی ماشین‌‌مجازی راه‌‌اندازی کنید، Clone به بالا بردن سرعت انجام این‌‌کار بسیار کمک می‌کند.

به عنوان مثال فرض کنید می‌خواهید برای کارمندان بخش اداری ماشین‌های مجازی نصب نمایید که دارای تنظیمات مشترک Office و برنامه‌های آن می‌باشند، و یا به عنوان یک استاد قصد دارید از ماشین‌های مجازی با تنظیمات مشترک برای دانشجویان استفاده نمایید (که شامل درس‌ها و تمام لابراتوارهای لازم باشند)، یا قصد دارید سرورهای مجازی بسیار زیادی را در شبکه به وجود آورید که روی هر‌‌کدام سرویس‌‌های متعددی قرار است نصب گردد، در این صورت پروسه نصب سیستم‌‌عامل می‌تواند برای سرورهای مجازی بسیار طولانی باشد.

کپی گرفتن Clone از ماشین مجازی

با استفاده از این قابلیت می‌توانید روی یک ماشین‌‌مجازی سیستم‌‌عامل مورد نظر را نصب کرده و پس از آن اقدام به تهیه Clone نمایید. در این‌‌صورت نسخه‌هایی از ماشین‌های مجازی خواهید داشت که دارای سیستم‌‌عامل نصب شده و آماده به کار می‌باشند. در تمام مثال‌های گفته شده می‌بایست یک ماشین‌‌مجازی را به عنوان نمونه Sample انتخاب کرده و تمامی تنظیمات لازم را برروی آن انجام دهید، سپس اقدام به تهیه نسخه Clone از آن ماشین‌‌مجازی نمایید.

همانند دنیای واقعی که می‌توان با استفاده از نرم افزارهای Imaging همانند Norton Ghost و Acronis یک نسخه Image از ویندوز و تمامی تنظیمات تهیه کرد، این کار را در مجازی‌‌سازی نیز می‌توان انجام داد. در VMware Workstation خوده این برنامه امکان Image گیری را فراهم نموده است. VMware از لغت Clone به جای Image استفاده می‌نماید، که در واقع هر دو در اصل یک مفهوم دارند.

به نسخه‌‌ای از ماشین‌‌مجازی که از آن Clone گرفته می‌شود Parent گفته می‌شود. نسخه Clone کاملا مستقل عمل میکند و تغییرات در Clone هیچ تاثیری در نسخه Parent ندارد. همچنین آدرس‌‌هایUUID و MAC Address ماشین‌‌مجازی Clone شده با Parent خود متفاوت است. تنها نکته مهم در این رابطه SID می‌باشد که در ادامه مقالات سایت به بررسی آن خواهیم پرداخت.

انواع Clone

در VMware Workstation می‌توان به دو صورت از ماشین‌های مجازی Clone تهیه نمود:

  • Full Clone
  • Link Clone

بطور کلی در این آموزش از آموزش مجازی سازی با نحوه کپی گرفتن Clone از ماشین مجازی آشنا شدیم و یاد گرفتیم که این موضوع میتواند در سرعت بخشیدن در امر راه اندازی ماشین های مجازی به تعداد زیاد در سیستم عامل به ما کمک کند و آموختیم که در VMware Workstation به جای لغت Image از Clone  استفاده میشود که Clone همان امر Image گیری در ماشین های مجازی است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس