high availability چیست و انواع ha در مجازی سازی

high availability چیست و انواع ha در مجازی سازی

high availability چیست

مقدمه:  در این مقاله به بررسی اینکه high availability چیست ؟ و انواع ha در مجازی سازی می پردازیم.

در دسترس‌پذیری

high availability چیست ؟ تا به‌ حال بارها اتفاق افتاده است که یک وب‌ سایت به‌ کندی باز شود یا با پیغام عدم دسترسی به سرویس مورد نظر و یا خطاهای دیگر روبرو شده باشید؟  این‌ ها ساده‌ ترین نمونه‌ های از کار افتادن یک سرویس می‌ باشد.

اصطلاحاً باید سرورها بالاترین زمان دسترسی‌ پذیری (یا UP Time) را داشته باشند و زمان Down time یعنی قطعی و خرابی آن­ها به حداقل برسد.مثلاً در تکنولوژی RAID اگر یکی از هارد دیسک‌ها بسوزد و یا دچار مشکل شود کافی است هارد معیوب را با یک هارد سالم جایگزین کرده تا به‌ صورت اتوماتیک به‌ وسیله هارد های دیگر اطلاعات هارد معیوب روی هارد جدید بازگردانی شود.

ایجاد افزونگی

یکی دیگر از مباحث مرتبط با در دسترس‌پذیری سرویس، ایجاد افزونگی (Redundancy) در سطح سخت ­افزار و در سطح نرم­ افزار می­باشد.در هنگام استفاده از Redundancy دو سخت‌افزار یا نرم‌افزار مشابه وجود دارد که هر دو یک سرویس را ارائه می­دهندو درصورتی‌که یکی از سخت‌افزارها دچار مشکل شد سخت‌افزار افزونه سریعاً جایگزین آن سرویس می­شود. با توجه به موارد گفته‌شده تمامی سرویس­های حیاتی که در شبکه وجود دارند ازجمله سرویس­های DNS، DHCP، AD و … باید دارای در دسترس‌پذیری (یا HA) بالایی داشته باشند.

high availability چیست

انواع HA

برای این منظورمایکروسافت نیز سرویس‌هایی را ارائه می‌دهد که در ادامه به بررسی انواع HA در ویندوز سرور و چگونگی پیاده‌سازی آن‌ها خواهیم پرداخت. در دسترس‌پذیری (High availability) در ویندوز سرور ۲۰۱۶ به دو صورت پیاده­ سازی می­شود که شامل توازن باز و تحمل خطا می­باشد. برای اینکه بتوان تشخیص داد از کدام روش استفاده شودباید به ۲ سؤال زیر دقت نمایید:

آیا سرویس فعلی با کندی سرعت و یا دریافت دیر هنگام پاسخ رو به‌ رو بوده است؟ این سؤال مشخص می­کند ککه تعداد درخواست­های ارسال‌ شده بیشتر از توان فعلی بوده و درخواست‌های کاربران در صف انتظار قرار می‌گیرد. برای رفع این مشکل باید درخواست­ها را به سمت چند سرور ارسال کرده و بار ترافیکی را بین آن‌ها متوازن کرد که مایکروسافت برای این موضوع از NLB یا Network Load Balancing استفاده می­کند.

آیا در دسترس‌پذیری سرویس مدنظر می­باشد؟ در این حالت اگر سرور به دلیل خرابی نرم‌افزاری یا سخت افرازی دچار مشکل گردید دیگر قادر به پاسخگویی به درخواست­های کاربران نخواهد بود. برای رفع این مشکل باید از سرور پشتیبان استفاده کرده و در صورت بروز خرابی سرور ثانویه وارد عمل شود به این موضوع Fail Over Clustering گفته می­شود.

نتیجه گیری از انواع high availability

در این مطلب با اینکه high availability چیست و انواع high availability و در دسترس پذیری و ایجاد افزونگی (Redundancy) در سطح سخت ­افزار ودر سطح نرم­ افزار آشنا شدیم.

امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید و بتونید اون رو در پروژه های خودتون پیاده سازی کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه ha چیست و انواع ha در مجازی سازی می توانید به مقاله زبان اصلی What is High Availability ؟ مراجعه فرمائید.

 

 

نویسنده : مدیر
دسته بندی ها : آموزش Hyper-V ، مجازی سازی
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس