نسخه های ویندوز سرور

نسخه های ویندوز سرور

ویندوز سرور از ابتدا تاکنون دارای نسخه‌‌های متفاوتی (از جمله ویندوز سرور ۲۰۱۲ که در این سایت آموزش های کاملی برای آن قرار داده شده است.) بوده است که در ادامه به بعضی از این نسخه‌‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • Windows Server 2012: در این نسخه از ویندوز سرور ۲۰۱۲ که جدیدترین نسخه حال حاضر می‌‌باشد بر ویژگی‌‌هایی چون Cloud، IPv6، نسخه جدید Hyper-V و سیستم‌‌فایل جدید تأکید دارد. این نسخه از ویندوز سرور ۲۰۱۲ در بخش‌‌های مجازی‌‌سازی، مدیریت، فضای ذخیره‌‌سازی، امور‌‌شبکه، امنیت‌‌های دسترسی، امنیت اطلاعات، سرویس‌‌های مبتنی‌‌بر‌‌وب و برنامه‌‌های کاربردی پیشرفت محسوسی داشته است.
 • Windows Server 2008: این نسخه از ویندوز سرور نسبت ‌‌به نسخه‌‌های  قبلی ویندوز خود در بخش‌‌های هسته، Firewall، .Net Framework و بسیاری از موارد دیگر شاهد پیشرفت‌‌های زیادی شده است.
 • Windows Server 2003: این نسخه از ویندوز سرور حاصل تجمع ویندوز XP با یک‌‌سری ویژگی‌‌های پیشرفته‌‌تر از جمله بخش توسعه‌‌یافته در شبکه، سرویس وب و سازگاری بیشتر با DTFS است.

نسخه‌‌های ویندوزسرور ۲۰۱۲

Windows Server 2012 Datacenter: این نسخه  از ویندوز سرور برای سرورهای بسیار بزرگ و قدرتمند استفاده می‌‌شود و قابلیت پشتیبانی از ۶۴ پردازنده و ویژگی Fault Tolerance را دارد، به‌‌وسیله این ویژگی می‌‌توان پردازنده را به صورت درجا و در زمان روشن بودن سرور تعویض کرد. از این نسخه از سرور بیشتر در محیط‌‌هایی استفاده می‌‌شود که شدیداً نیاز به مجازی‌‌سازی داشته باشند.

Windows Server 2012 Standard: این نسخه تمامی ویژگی‌‌های نسخه Data Center را شامل می‌‌شود با این تفاوت که با استفاده از نسخه Standard حداکثر می‌‌توان دو ماشین مجازی را برروی سرور اجرا کرد. این درحالی است که در نسخه Data Center هیچ‌‌گونه محدودیتی برای مجازی‌‌سازی وجود ندارد.

Windows Server 2012 Essential: این نسخه از ویندوز سرور نسبت به نسخه‌‌های گفته شده دارای محدودیت‌‌های بیشتری است از جمله عدم وجود Server Core، Hyper-V و Active Directory Federation Service.

Windows Server 2012 Foundation: این نسخه از ویندوز نسخه‌‌ای ساده برای تجارت‌‌های کوچک که نیازمند ویژگی‌‌های معمولی از جمله: سرویس‌‌های فایل، پرینت و پشتیبانی‌‌کاربری می‌‌باشد.

 

همان‌‌گونه که گفته شد، مایکروسافت تنها چهار نسخه  از ویندوز سرور‌‌ ۲۰۱۲ را ارائه داده است که تمامی ویژگی‌‌ها و قابلیت‌‌های هر‌‌نسخه را در بخش‌‌های قبل مورد بررسی قرار دادیم. از موارد مهمی که در انتخاب ویندوز‌‌ سرور مورد توجه قرار می‌‌گیرد، هزینه Licenseای است که باید برای فعال‌‌سازی ویندوز‌‌ سرور پرداخت شود. به‌‌صورت کلی این License ها به روش‌‌های زیر برای هر نسخه از ویندوز تعریف شده است.

نسخه  Data Center: در این نسخه از ویندوز سرور هزینه License به ازاء هر‌‌جفت CPUای که برروی سرور قرار می‌‌گیرد محاسبه خواهد شد. هزینه‌‌ای که باید به ازاء هر جفت CPU پرداخت شود معادل ۶.۱۵۵ دلار است. به‌‌عنوان‌‌مثال اگر سروری دارای ۸ عدد CPU باشد به ۴ مجوز نیاز دارد که در مجموع باید ۲۴.۶۲۰ = ۶.۱۵۵ * ۴ دلار پرداخت شود.

نسخه Standard: نحوه محاسبه هزینه در این نسخه به‌‌این صورت است که به‌‌ازاء هر‌‌دو ماشین مجازی که برروی سرور اجرا می‌‌شود باید هزینه‌‌ای معادل با ۸۸۲ دلار پرداخت شود.

نسخه  Essentials: نحوه خرید License برای این نسخه از ویندوزسرور به نسبت نسخه‌‌های Standard و Data Center کمی متفاوت است و بدین‌‌صورت محاسبه می‌‌شود که به‌‌ازاء هر‌‌نسخه از ویندوز باید یک مجوز جداگانه خریداری شود. هزینه هر‌‌نسخه از ویندوزسرور Essential برابر با ۵۰۱ دلار است.

نسخه  Foundation: این نسخه از ویندوزسرور  توسط تولیدکنندگان سرورها برروی دستگاه‌‌ها نصب و ارائه می‌‌شود. این نسخه هزینه‌‌ای را به کاربران تحمیل نمی‌‌کند.

اکنون که با نسخه های ویندوز آشنا شدید، می توانید تفاوت نسخه ها را در لینک زیر مشاهده نمایید.

تفاوت نسخه های ویندوز سرور ۲۰۱۲

 

برگرفته از کتاب مهندسی شبکه مایکروسافت آزمون ۴۱۰-۷۰  تالیف گروه مهندسی زرافه(محمد روستا)

برچسب ها

4 پاسخ به “نسخه های ویندوز سرور”

 1. شایان گفت:

  سلام مجازی سازی چیه؟

 2. تابناک گفت:

  تفاوت نسخه r2 با غیرآن چیست؟

 3. ALI گفت:

  تفاوت نسخه R2 و نسخه معمولی در ویندوز سرور چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − دوازده =

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس

گفتگو زنده

)
  is typing...

  ما الان آنلاین نیستیم. متن پیام خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید یا از طریق ای دی تلگرام networkbooks_ir@ با ما در ارتباط باشید.

  ارسال پیام لغو