آموزش میکروتیک: پروتکل PPPOE چیست ؟

آموزش میکروتیک(میکروتیک چیست): پروتکل PPPOE

بدون شک شما با واژه PPPOE یا سوال PPPOE چیست؟ در دنیای شبکه بارها و باها برخورد داشته اید و راحت از کنار آن گذشته اید و شاید هم برای اولین بار است که با آن برخورد کرده اید ولی لحظه ای صبر و تامل کنید چراکه ما واقعاً میخواهیم پاسخ این سوال را در ذهن شما بدهیم که حقیقتاً PPPOE چیست؟ و چرا اینقدر PPPOE در دنیای شبکه به عنوان یک پروتکل مهم و کاربردی تلقی می گردد و چرا عبارت PPPOE چیست؟ در گوگل یکی از عباراتی است که بیشترین جستجو را دارد؟ برای پاسخ به سوال PPPOE چیست؟ باید در ابتدا بگوییم که  PPPOE یا همان Point-to-Point Protocol over Ethernet یک پروتکل است که امروز در بخش آموزش میکروتیک (میکروتیک چیست) به صورت مفصل و در چندین بخش به توضیح آن می پردازیم. پروتکل PPPOE در شبکه به صورت خودکار به دنبال Access Point  هایی که میتوانیم به آن وصل شویم ، میگردد و با ساخت یک کانکشن pppoe و با داشتن user و pass به راحتی میتوان به آن وصل شد.

آنچه شما عزیزان در مقاله های مرتبط  با پروتکل PPPOE می توانید ببینید:

خاطره: قطع شعبات یک سازمان به خاطر عدم درک صحیح PPPOE چیست؟

یک روز از یک سازمان بزرگ دولتی با بنده تماسی گرفته شد که ارتباط ما با شعبات مختلفمون قطعه و… . پس از حضور در یکی از شعبه ها و بررسی های مختلف فهمیدیم به خاطر ارتباط نادرست و عدم درک صحیح از مفهوم PPPOE و Bridge در شبکه می باشد. بله مشکل به خاطر برقراری ارتباط PPPOE بین مودم ADSL با روتر میکروتیک بود و همه این قضایا به خاطر این بود که مودم ADSL در حالت Bridge گذاشته نشده بود و مودم را متاسفانه در حالت PPPOE تنظیم کرده بودند و روتر میکروتیک هم که در حالت PPPOE client بود(که البته درست تنظیم شده بود) و برای همین نمی تونست به کلاینهای خود اینترنت بدهد و ارتباط با بخش مرکزی سازمان که از طریق پروتکل روتینگ GRE با هم ارتباط داشتند، قطع شده بود. این خاطره را گفتم تا به اهمیت ساده PPPOE چیست؟ پی برده و حتماً شما باید به پاسخ سوال PPPOE چیست؟ و خیلی از مفاهیم مرتبط با آن که خیلی ساده می باشد، آشنا شوید تا دچار مشکلات خیلی ساده و پیش پا افتاده در شبکه خود نشوید.

PPPOE چیست؟

اگر شما به کلمات اختصار پروتکل PPPOE که برگرفته از  point to point protocol over Ethernet که شاخه ای از پروتکل PPP می باشد، توجه کنید شاید کارکرد و معنای پروتکل PPPOE را بفهمید. خب برای آشنایی بیشتر ، پروتکل PPPOE را به دوبخش PPP و OE تقسیم می کنیم و در ادامه به توضیح درباره پروتکل PPPOE و کارکرد آن خواهیم پرداخت.

۱- PPPOE یک پروتکل استاندارد جهت برقراری ارتباط بین دو نقطه می باشد.

۲- از PPP یا همان point to point protocol برای برقراری ارتباط برروی مودم های Dial-Up استفاده می شد که که کار آن در مجموع امکان تبادل داده بین دو شبکه، دو نقطه یا همان دو Point می باشد اما باید بدانید که پروتکل PPPOE در فریم اترنت Encapsulate می شود.

۳- OE  یا همان Over Ethernet به معنی استفاده چندین کاربر از خط اترنت می باشد.

۴- PPPOE برروی لایه ۲ یا همان لایه Data Link می باشد، کار می کند پس بنابراین بخوبی با IPv4 و IPv6 سازگاری دارد.

۵- پروتکل PPPOE به دلیل عدم نیاز کاربر به ساخت کانکشن و تنظیمات آن، بیشترین کاربرد را در ISP ها یا همان شرکتهایی که به شما خدمات اینترنت نظیر ADSL را ارائه میدهند، دارا می باشد پس بهتر است بدانید به طور معمول بیشتر تنظیمات PPPOE Server در سمت ISP ها انجام شده و تنظیمات PPPOE Client در سمت کاربران و به صورت معمول برروی روتر سازمان نظیر میکروتیک یا مودم ها(در صورت استفاده برای کاربران خانگی) انجام می گیرد.

۶- پروتکل PPPOE یک پروتکل امن بوده که  فشرده سازی ، رمزنگاری و احراز هویت را برای شما به وجود می آورد.

۷- کارکرد PPPOE جهت برقراری ارتباط بین دو نقطه و یا دو پورت اترنت به این صورت است که IP برروی یک کانکشن PPP قرارمی گیرد و ارتباط را بین دو نقطه برقرار میکند و از کانکشن PPP که در ادامه به پیکربندی تمامی این موارد خواهیم پرداخت، به عنوان یک کانکشن مجازی Dial up، بین نقاط شبکه استفاده می شود.

 

آشنایی بیشتر با پروتکل PPPOE  

پروتکل PPPOE به منظور کپسوله‎سازی فریم‎­های PPP در قالب Ethernet می­‎باشد و معمولا در شبکه­‎های DSL مورد استفاده قرار می­‎گیرند . این قابلیت نیز در دستگاه­‎های میکروتیک وجود دارد که بتوان از آنها به عنوان PPPOE Server‎ استفاده کرد. با ادامه مقاله PPPOE چیست؟ با شما عزیزان هستیم. به عنوان مثال یک Client می‎تواند با برقراری اتصال PPPOE به‎صورت Remote به PPPOE Server متصل شود و برای اتصال نیازی به استفاده از نرم‎افزارهای جانبی نمی‌باشد. بیشتر سیستم‎عامل‎ها از جمله Windows XP و Windows Vista ، Windows 7 و  Windows 8 از اتصالات PPPOE پشتیبانی می­‎کنند که این موضوع باعث می­‎شود تا کاربر به راحتی و با استفاده از پروتکل PPPOE و بدون نیاز به استفاده از نرم‎افزار جانبی به شبکه متصل شوند. در ادامه قصد داریم تا در قالب یک تمرین به پیکربندی PPPOE Server بپردازیم.

 

پیکربندی PPPOE Server در میکروتیک

شرح: همانطور که در شکل زیر مشاهده می‎کنید کاربران می‎توانند از طریق اتصال با PPPOE Server و عضویت در شبکه ۱۹۲.۱۶۸.۲.۰ به شبکه داخلی ۱۹۲.۱۶۸.۲.۰ و همچنین اینترنت متصل شوند.

آموزش میکروتیک: پروتکل PPPOE چیست ؟

تجهیزات و پیش‌نیازها پیکربندی PPPOE Server در میکروتیک

 • دستگاه میکروتیک مدل hap lite
 • دو دستگاه سوئیچ
 • مودم ADSL متصل به اینترنت
 • تعدادی کلاینت

مراحل تمرین پیکربندی PPPOE Server

گام۱: تعریف Pool برای اختصاص IP Address برای VPN Clientها

گام۲: پیکربندی PPPOE Server در میکروتیک

گام۳: تعریف User Name ( نام کاربری ) برای اتصال به PPPOE Server

گام۴: اتصال PPPOE توسط یک کامپیوتر Windows 10

 گام اول: تعریف Pool برای اختصاص IP Address برای VPN Client ها

در این مرحله یک IP Pool بنام Pool1 ایجاد خواهیم کرد که آدرس‌های مجاز برای اختصاص به PPPOE Client ها در این Pool قرار خواهند گرفت. در صورت نیاز به اختصاص IP Address به PPPOEClient از این Pool برای اختصاص IP Address استفاده خواهد شد.

 • با استفاده از Winbox به میکروتیک متصل شوید.
 • مطابق شکل زیر از منو سمت چپ برروی IP و از منو ظاهر شده برروی Pool کلیک کنید.

آموزش میکروتیک(میکروتیک چیست)

 • در پنجره بازشده مطابق شکل زیر روی گزینه Add (+) کلیک کنید.

3

 • در پنجره جدید مطابق شکل زیر تنظیمات را انجام دهید و ok نمایید.

آموزش میکروتیک: پروتکل PPPOE چیست ؟

در قسمت Addresses رنج IP Addressهایی که می‎خواهید در زمان اتصال به کاربران PPPOE یا همان PPOE Client ها اختصاص داده شود را تعیین کنید.

گام دوم: پیکربندی PPPOE Server در میکروتیک

 • در محیط Winbox در صفحه اصلی مطابق شکل زیر از پنل سمت چپ گزینه PPP را انتخاب کنید.

آموزش میکروتیک: پروتکل PPPOE چیست ؟

 • در پنجره بازشده مطابق شکل زیر وارد سربرگ Profile شوید و بر روی گزینه Add (+) کلیک کنید.

6

 • در پنجره جدید مطابق شکل زیر تنظیمات را انجام دهید و ok نمایید.

آموزش میکروتیک: پروتکل PPPOE چیست ؟

 • در قسمت Local Address آدرس IP مربوط به اینترفیسی که می خواهید سرویس PPPOE Server بر روی آن فعال شود را وارد کنید. در واقع این همان آدرس Gateway برای کلاینت­‎ها می­‎باشد.
 • در قسمت Remote Address همان آدرس‌هایی می‌باشد که باید به کاربرانی که به‌صورت PPPOE به میکروتیک متصل می‎شوند اختصاص داده شود برای این منظور از آدرس‌های داخل Pool1 که در مرحله قبل ساخته شده استفاده خواهد شد.
 • در صورت نیاز به اختصاص DNS Server و WINS Server در زمان اختصاص IP Address به کاربران PPPOE می‌توانید این مقادیر را در پنجره PPP Profile تعیین کنید.
 • برای پیکربندی PPPOE Server مطابق شکل زیر وارد سربرگ PPPOE Server شوید و بر روی گزینه Add (+) کلیک کنید.

آموزش میکروتیک: پروتکل PPPOE چیست ؟

 • در پنجره بازشده مطابق شکل زیر تنظیمات را انجام دهید و ok نمایید.

آموزش میکروتیک: پروتکل PPPOE چیست ؟

 • در مقابل Interface نام پورت یا اینترفیسی که قصد دارید سرویس PPPOE برروی آن فعال شود را انتخاب کنید.
 • در قسمت Default Profile نام پروفایل ساخته شده در مرحله قبل به نام profile1 را انتخاب کنید.
 • در قسمت Max Sessions می‌توانید برای اتصالات همزمان به PPPOE Server محدودیت در نظر بگیرید. به­ عنوان مثال با وارد کردن عدد ۱۰ فقط ۱۰ کاربر به‌صورت همزمان می‎­توانند از طریق اتصالات PPPOE به این PPPOE Server متصل شوند.

در این مقاله در ادامه  مباحث آموزش میکروتیک میکروتیک چیست ) به بررسی مبحث پروتکل PPPOE چیست پرداختیم .امیدواریم مقاله PPPOE چیست؟ مورد توجه شما عزیزان واقع شده باشد و حقیقتاً به پاسخ سوال PPPOE چیست؟ رسیده باشید و به اهمیت آن پی برده باشید. در بخش های آتی شما می توانید بیشتر با PPPOE آشنا شوید.

آموزش میکروتیک برگرفته از کتاب شبکه های مبتنی بر میکروتیک MTCNA تالیف گروه مهندسی زرافه(محمد روستا) 

برچسب ها

یک پاسخ به “آموزش میکروتیک: پروتکل PPPOE چیست ؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + چهار =

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس

گفتگو زنده

)
  is typing...

  ما الان آنلاین نیستیم. متن پیام خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید یا از طریق ای دی تلگرام networkbooks_ir@ با ما در ارتباط باشید.

  ارسال پیام لغو