آموزش مجازی سازی : منابع سخت‌ افزاری ESXi زیر ذره بین شما

آموزش مجازی سازی : منابع سخت‌ افزاری ESXi زیر ذره بین شما

آموزش مجازی سازی : منابع سخت‌ افزاری ESXi زیر ذره بین شما

سلام دوستان من. امیدوارم از یکی دیگه از سری مقالات بنده، علیرضا دهقانی، از سایت گروه آموزشی زرافه ( آموزش شبکه ) لذت کافی و وافی را ببرید. میخواهیم امروز شما را با ریز شدن و عمیق شدن بر منابع سخت افزاری ESXi از قبیل رم، پردازنده، هارد، کارت شبکه و … آنها را زیر ذره بین ببریم تا:

 1. درک عمیقی از مفاهیم کاربردی شبکه و مجازی سازی داشته باشید.
 2. به راحتی بتونید ماشین مجازی (VM) خودتون را روی سرور ESXi بسازید.
 3. با نحوه کارکرد ESXi و ماشینهای مجازی آشنا بشید.

پس در این مقاله  منابع سخت‌ افزاری ESXiزیر ذره بین شما خواهد بود. 🙂

برخی از مقالات کتاب آموزش مجازی سازی vSphere  ( کتاب آموزش مجازی سازی VMWare ) و سایر مجازی سازها که شاید بخواهید بخوانید:

منابع سخت افزاری ESXi

آشنایی با منابع سخت‌ افزاری ESXi و ماشینهای مجازی آن

همین ابتدای کار یک نکته کلیدی را بگم خدمتتون تا ملکه ذهنتون بشه :

 1. در پیاده سازی مجازی‌ سازی ( VMWare ، Citrix ، Hyper-V و … ) تمامی منابع فیزیکی از قبیل رم، پردازنده، هارد، کارت شبکه و … به اشتراک گذاشته می‌شوند تا ماشینهای مجازی ( VM ) برروی اون Host بتونند از آن منابع استفاده کنند.
 2. در واقع هر ماشین مجازی ( VM )  از بخشی از منابع به اشتراک گذاشته شده مربوط به یک سرور فیزیکی یا همان Host ( برای مثال سرور ESXi) استفاده می‌کند.
 3. هر ماشین مجازی ( VM ) از تمامی منابع ESXi ( مثالمون را برروی هاست ESXi ادامه میدیم ) از قبیل پردازنده ، رم و … بصورت اشتراکی استفاده می‌کند. در واقع زمانبندی و مدیریت در همه منابع سخت افزاری به اشتراک گذاشته شده به عهده فوق ناظر و هاست ESXi می‌باشد. ( آموزش شبکه )

خروجی ۱، ۲ و ۳ : پس سرور و هاست ESXi در کل مدیریت کننده منابع سخت افزاری رم ، پردازنده ، هارد ، کارت شبکه و … برای ماشین های مجازی ( VMs ) می‌باشد.

آشنایی تصویری و عمیق ESXi

در شکل زیر نحوه اختصاص منابع سخت‌افزاری سرور ESXi به ماشین مجازی (VM) ساخته شده برروی هاست ESXi ( آموزش VMWare )، آن هم به صورت مجازی از بستر هسته فوق ناظر و هاست ESXi ( آموزش VMWare ) را از طرف منابع سخت‌افزاری سرور فیزیکی ESXi، مشاهده می‌نمایید.

♦توجه نمایید که در شکل زیر در قبل از اصطلاحات، حرف(P)، بیان کننده حالت فیزیکی منابع و حرف(V)، بیان کننده حالت مجازی منابع می‌باشد.

♦برای راحتی درک بیشتر از مفهوم ESXi شما آن را همیشه به عنوان یک سیستم عامل و یا فوق ناظر در نظر بگیرید. ( آموزش مجازی سازی )

آموزش شبکه و آموزش مجازی سازی

نحوه توزییع منابع سخت افزاری توسط ESXi به ماشینهای مجازی

مطابق با شکل و اعداد آن :

 ۱- منابع لایه سخت‌افزار سرور فیزیکی از قبیل :هارد فیزیکی(PDisk)، کارت شبکه فیزیکی(PNIC)، رم فیزیکی(PRAM) و پردازنده فیزیکی(PCPU) را مشاهده می‌نمایید.

۲- در قسمت هسته فوق ناظر و سیستم عامل ESXi پارامترهای ذیل را مشاهده می‌نمایید:

 • زمان‌بندی(Schedular): این مولفه درواقع پردازنده فیزیکی(PCPU) را به وسیله زمان‌بندی بین پردازنده‌های مجازی(VCPU) تقسیم می‌کند.
 • اختصاص دهنده حافظه رم(Memory Allocator): این مولفه حافظه فیزیکی(PRAM) را در قالب حافظه‌های مجازی(VRAM) بین ماشین‌های مجازی تقسیم می‌کند.
 • درایور کارت شبکه(NIC Drive): تامین کننده درایور کارت شبکه مجازی(VNIC) از طریق کارت شبکه فیزیکی(PNIC) می‌باشد. ( آموزش شبکه )
 • سوییچ مجازی(Virtual Switch): برای ارتباط کارت شبکه‌ فیزکی(PNIC) با کارت شبکه مجازی(VNIC) ، فوق ناظر و سرور ESXi در هسته خود از سوییچ مجازی استفاده می‌کند.
 • SCSI مجازی(Virtual SCSI): وظیفه تامین هارد مجازی(VDisk) را از بستر هارد فیزیکی(PDisk) را دارا می‌باشد.

۳- در این قسمت ماشین مجازی را که از منابع سخت‌افزاری مجازی تشکیل شده است، مشاهده می‌کنید. این ماشین دارای پردازنده مجازی(VCPUرم مجازی(VRAMکارت شبکه مجازی(VNIC) و هارد مجازی(VDisk) می‌باشد.

با توجه به تنظیمات پیش‌فرض فوق ناظر و سرور ESXi، همه ماشین‌های مجازی از منابع به اشتراک گذاشته شده به صورت برابر استفاده می‌کنند، بدین معنی که در حالت پیشفرض همه ماشین‌های مجازی در استفاده از منابع، از اولویت یکسانی برخوردار هستند.

همان طور که در شکل زیر مشاهده می‌نمایید، ۲ عدد ماشین مجازی بر روی یک سرور فیزیکی وجود دارند که هرکدام دارای یک کارت شبکه مجازی می‌باشند که به وسیله یک سوییچ مجازی به هم متصل شده‌اند.

از طرفی دو کارت شبکه فیزیکی سرور با سوییچ فیزیکی متصل هستند و از طرف دیگر با سوییچ مجازی متصل شده‌اند. بنابراین در واقع ما یک شبکه با ۲ سرور ماشین مجازی مجزا که به هم متصل هستند، خواهیم داشت که در کل این شبکه قابلیت اتصال به شبکه بیرونی را نیز خواهد داشت.

دانلود کتاب آموزش ESXi منابع سخت‌ افزاری ESXi

شماتیک نحوه ارتباط سوییچ فیزیکی با سوییچ مجازی در شبکه

 

نتیجه‌گیری:

در این آموزش به صورت ذره بینی و خیلی عمیق  نحوه کار سرور ESXi و ماشینهای مجازی آن پرداختیم. امیدوارم این مقاله که گوشه‌ای از کتاب آموزش مجازی سازی vSphere از سری محصولات گروه آموزشی زرافه ( آموزش شبکه بود، مورد توجه شما قرار گرفته باشه و در آخر توجه شما را به چند خلاصه از این مقاله جلی خواهم کرد و امیدوارم پیامهای همیشه کارسازتون را هم فراموش نکنید:

۱- سرور ESXi یک سیستم عامل لینوکسی از شرکت VMWare است که کار آن ایجاد بستر مجازی سازی و توزیع منابع سخت افزاری به ماشینهای مجازی هست که برروی آن ساخته می‌شوند، می‌باشد.

۲- واژه‌های هاست، سیستم عامل، فوق ناظر، سرور و هایپروایزر که برای ESXi استفاده می‌شوند، همگی یکسان بوده و در رابطه با آن اصلاً گیج و خیلی زیاد درگیر این واژه‌ها نشوید.

۳- وجود و کاکرد ماشینهای مجازی به طور کامل وابسته به سرور ESXi می‌باشد، پس در نگهداری ESXi و ماشینهای مجازی آن باید شش دنگ حواستون را جمع کنید. 😉

دوستدار شما : علیرضا دهقانی

نویسنده : مدیر
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس