منابع سخت‌ افزاری ESXi

منابع سخت‌ افزاری ESXi

آشنایی با منابع سخت‌ افزاری ESXi و ماشین های مجازی آن

همین ابتدای کار یک نکته کلیدی را بگم خدمتتون تا ملکه ذهنتون بشه :

  1. در پیاده سازی مجازی‌ سازی ( VMWare ، Citrix ، Hyper-V و … ) تمامی منابع فیزیکی از قبیل رم، پردازنده، هارد، کارت شبکه و … به اشتراک گذاشته می‌شوند تا ماشین های مجازی ( VM ) برروی اون Host بتونند از آن منابع استفاده کنند.
  2. در واقع هر ماشین مجازی ( VM )  از بخشی از منابع به اشتراک گذاشته شده مربوط به یک سرور فیزیکی یا همان Host ( برای مثال سرور ESXi) استفاده می‌کند.
  3. هر ماشین مجازی ( VM ) از تمامی منابع ESXi ( مثالمون را برروی هاست ESXi ادامه میدیم ) از قبیل پردازنده ، رم و … بصورت اشتراکی استفاده می‌کند. در واقع زمانبندی و مدیریت در همه منابع سخت افزاری به اشتراک گذاشته شده به عهده فوق ناظر و هاست ESXi می‌باشد.
حتما بخوانید: ریکاوری پسورد ESXi

خروجی ۱، ۲ و ۳ : پس سرور و هاست ESXi در کل مدیریت کننده منابع سخت افزاری رم ، پردازنده ، هارد ، کارت شبکه و … برای ماشین های مجازی ( VMs ) می‌باشد.

آموزش تصویری ESXi

در شکل زیر نحوه اختصاص منابع سخت‌افزاری سرور ESXi به ماشین مجازی (VM) ساخته شده برروی هاست ESXi، آن هم به صورت مجازی از بستر هسته فوق ناظر و هاست ESXi را از طرف منابع سخت‌افزاری سرور فیزیکی ESXi، مشاهده می‌نمایید.

♦ توجه نمایید که در شکل زیر در قبل از اصطلاحات، حرف(P)، بیان کننده حالت فیزیکی منابع و حرف(V)، بیان کننده حالت مجازی منابع می‌باشد.

♦ برای راحتی درک بیشتر از مفهوم ESXi شما آن را همیشه به عنوان یک سیستم عامل و یا فوق ناظر در نظر بگیرید.

منابع سخت‌ افزاری ESXi

مطابق با شکل و اعداد آن :

 ۱- منابع لایه سخت‌افزار سرور فیزیکی از قبیل :هارد فیزیکی(PDisk)، کارت شبکه فیزیکی(PNIC)، رم فیزیکی(PRAM) و پردازنده فیزیکی(PCPU) را مشاهده می‌نمایید.

۲- در قسمت هسته فوق ناظر و سیستم عامل ESXi پارامترهای ذیل را مشاهده می‌نمایید:

  • زمان‌بندی(Schedular): این مولفه درواقع پردازنده فیزیکی(PCPU) را به وسیله زمان‌بندی بین پردازنده‌های مجازی(VCPU) تقسیم می‌کند.
  • اختصاص دهنده حافظه رم(Memory Allocator): این مولفه حافظه فیزیکی(PRAM) را در قالب حافظه‌های مجازی(VRAM) بین ماشین‌های مجازی تقسیم می‌کند.
  • درایور کارت شبکه(NIC Drive): تامین کننده درایور کارت شبکه مجازی(VNIC) از طریق کارت شبکه فیزیکی(PNIC) می‌باشد.
  • سوییچ مجازی(Virtual Switch): برای ارتباط کارت شبکه‌ فیزکی(PNIC) با کارت شبکه مجازی(VNIC) ، فوق ناظر و سرور ESXi در هسته خود از سوییچ مجازی استفاده می‌کند.
  • SCSI مجازی(Virtual SCSI): وظیفه تامین هارد مجازی(VDisk) را از بستر هارد فیزیکی(PDisk) را دارا می‌باشد.

۳- در این قسمت ماشین مجازی را که از منابع سخت‌افزاری مجازی تشکیل شده است، مشاهده می‌کنید. این ماشین دارای پردازنده مجازی(VCPU)، رم مجازی(VRAM)، کارت شبکه مجازی(VNIC) و هارد مجازی(VDisk) می‌باشد.

با توجه به تنظیمات پیش‌فرض فوق ناظر و سرور ESXi، همه ماشین‌های مجازی از منابع به اشتراک گذاشته شده به صورت برابر استفاده می‌کنند، بدین معنی که در حالت پیشفرض همه ماشین‌های مجازی در استفاده از منابع، از اولویت یکسانی برخوردار هستند. همان طور که در شکل زیر مشاهده می‌نمایید، ۲ عدد ماشین مجازی بر روی یک سرور فیزیکی وجود دارند که هرکدام دارای یک کارت شبکه مجازی می‌باشند که به وسیله یک سوییچ مجازی به هم متصل شده‌اند.

از طرفی دو کارت شبکه فیزیکی سرور با سوییچ فیزیکی متصل هستند و از طرف دیگر با سوییچ مجازی متصل شده‌اند. بنابراین در واقع ما یک شبکه با ۲ سرور ماشین مجازی مجزا که به هم متصل هستند، خواهیم داشت که در کل این شبکه قابلیت اتصال به شبکه بیرونی را نیز خواهد داشت.

منابع سخت‌ افزاری ESXi

نویسنده : مدیر
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس