آموزش تصویری ccna فارسی NAT چیست و انواع NAT (قسمت اول)

آموزش تصویری ccna فارسی NAT چیست و انواع NAT (قسمت اول)

آموزش تصویری ccna فارسی NAT چیست و انواع NAT

در پست قبل از مقالات دسته آموزش تصویری ccna فارسی با آشنایی با Access List یا ACL در سیسکو آشنا شدید و مطالبی از قبیل استفاده از ACL جهت اعمال محدودیت، استفاده از ACL به منظور محافظت از Telnet در روتر، اختصاص ACL به پورت VTY، ایجاد ACL برای اعطای مجوز دسترسی و… را فرا گرفتید. در این مقاله تمرکز ما برروی موضوع NAT چیست و انواع NAT همچینین نحوه کارکرد NAT می باشد و عنوان هایی نظیر: انواع NAT ،NAT از نوع ایستا و پویا، NAT از نوع Overloading، نام های مورد استفاده در NAT و… مطرح خواهند شد. شما عزیزان می توانید برای مشاهده سایر مقاله های آموزش تصویری کامل ccna به پیوند مشاهده سایر مقالات آموزش تصویری ccna فارسی  مراجعه نمایید.

آموزش تصویری کامل ccna نحوه کارکرد NAT

در هنگام استفاده از آدرس های ورژن ۴ یکی از موارد مهم و حساس در استفاده از آنها، وجود فضای آدرس دهی کم و محدود می باشد. با توجه به اینکه دستگاه هایی که به اینترنت متصل می شوند و نیاز به آدرس IP دارند و روز به روز درحال افزایش هستند، باید در روند استفاده از آنها محتاط تر عمل کرد. با توجه به این مسئله از تکنیکی به نام NAT استفاده شد که بتوان با استفاده از آن سازمان های شبکه های داخلی خودشان را با آدرس های خصوصی، آدرس دهی کنند و در صورت نیاز به برقراری ارتباط با دنیای اینترنت، از یک آدرس عمومی استفاده نمایند.

 NAT چیست

آموزش تصویری کامل ccna نحوه کارکرد NAT

به عنوان مثال به شکل بالا دقت کنید، در اینجا شبکه داخلی از محدوده آدرس های خصوصی برای شبکه داخلی استفاده کرده است، اما روتری که شبکه سازمان را به اینترنت متصل می کند دارای یک آدرس عمومی است که اگر کلاینت ها درخواستی به سمت اینترنت ارسال کنند، روتر آدرس آنها را به آدرس عمومی خودش ترجمه کرده و سپس به سمت اینترنت ارسال می کند. به نوعی در اینجا با استفاده از یک آدرس عمومی می توان تعداد بسیار زیادی آدرس خصوصی را به اینترنت متصل کرد. این امر باعث صرفه جویی در مصرف آدرس های IP می شود.

از جمله مواری که می توان برای استفاده از NAT نام برد شامل:

زمانی که کلاینت های سازمانی جهت برقراری ارتباط با اینترنت نیازی به آدرس عمومی نداشته باشند.

زمانی که قصد داشته باشید تا بدون ایجاد تغییر در ساختار آدرس دهی داخلی، ISP خود را تغییر دهید.

زمانی که نیاز به برقراری ارتباط بین دو شبکه اینترانت که دارای آدرس های یکسان هستند.

NAT همانند هر تکنولوژی دیگر که دارای مزایا می باشد، یکسری نقص نیز دارد که در ادامه این دو جنبه را مورد بررسی قرار داده ایم.

مزایا

استفاده از آدرس های عمومی را کم می کند.

راه حلی برای برقراری ارتباط بین محدوده آدرس های یکسان است.

ارائه راه حلی آسان جهت برقراری با اینترنت.

عدم نیاز به تغییر آدرس های درونی، در هنگام تغییر ISP.

معایب

عملیات ترجمه آدرس باعث افزایش تاخیر در روند سوئیچینگ می شود.

باعث می شود تا نودهای شبکه ارتباط مستقیم با یکدیگر نداشته باشند.

بعضی از برنامه ها از NAT پشتیبانی نمیکنند.

در ادامه قصد داریم تا انواع NAT را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

انواع NAT

به صورت کلی NAT به سه شکل قابل پیاده سازی می باشد که شامل:

NAT از نوع ایستا: در این حالت عملیات تبدیل آدرس عمومی به خصوصی یک به یک است، به این معنی که شما باید به ازای هر آدرس خصوصی یک آدرس عمومی را در دسترس داشته باشید.

NAT از نوع پویا: در این حالت یک استخر از آدرس های عمومی وجود دارد که اگر یکی از کلاینت ها قصد ارسال داده به سمت اینترنت داشته باشد، روتر یک آدرس را به صورت پویا به کلاینت اختصاص خواهد داد. به بیان دیگر شیوه عملکرد این نوع از NAT همانند ایستا بوده با این تفاوت که دیگر مدیر شبکه نیازی به تخصیص آدرس عمومی به خصوصی ندارد. توجه داشته باشید که همانند حالت قبل باید به ازای تمامی آدرس های خصوصی، آدرس عمومی وجود داشته باشد.

NAT از نوع Overloading: به بیان ساده، این نوع از NAT همانند پویا بوده با این تفاوت که میتوان چندین آدرس خصوصی را با استفاده از یک آدرس عمومی به اینترنت متصل نمود. این شیوه از NAT بسیار محبوب و پر استفاده می باشد. با استفاده از این نمونه NAT می توان تا هزاران کامپیوتر را به اینترنت متصل نمود و همین مسئله باعث شده است تا استفاده از آدرس های عمومی تا حد زیادی مدیرت شده و بهینه باشد.

حال که با انواع NAT آشنا شدید بهتر است تا با چند واژه مهم در NAT آشنا شوید که آشنایی با آنها کمک شایانی به درک این مسئله به شما خواهد کرد.

نام های مورد استفاده در NAT

در هنگام استفاده از NAT چهار واژه اصلی مورد استفاده قرار میگیرد که آنها را در قالب چند شکل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

Inside Local: این دسته از آدرس ها، همان آدرس های محلی بوده که در شبکه خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد و در هدر بسته ثبت شده است (مانند شکل زیر).

نحوه کارکرد NAT

آموزش تصویری ccna فارسی : دسته Inside Local

Outside Local: این آدرس نشان دهنده مقصد بسته می باشد که در هدر بسته ثبت شده است (در اینجا بسته برای سروری با آدرس ۴۸.۴۷.۴۶.۴۵ می باشد)

آموزش تصویری کامل ccna

آموزش تصویری ccna فارسی : دسته Outside Local

Inside Global: آدرسی است که بعد از انجام عملیات ترجمه در قسمت مبدا بسته قرار داده می شود.

NAT چیست و انواع NAT

NAT چیست و انواع NAT :دسته Inside Global

توجه داشته باشید که تمام درخواست های ارسال شده توسط کلاینت دارای پورت هایی منحصر به فرد می باشد. از این رو روتر با استفاده از آدرس IP خودش و پورتی منحصر به فرد که برای کلاینت درنظر می گیرد خواهد توانست عملیات ترجمه را انجام دهد.

Outside Global: این همان آدرس مقصد است که کلاینت درخواست های خود را برای آنها ارسال می کند.

آموزش تصویری ccna فارسی

نحوه کارکرد NAT :دسته Outside Global

در ادامه قصد داریم تا نحوه کارکرد NAT را در محیط عملی مورد بررسی قرار دهیم. برای مشاهده ادامه این مطلب برروی پیوند NAT چیست و انواع NAT (قسمت دوم) کلیک کنید.

با یکی دیگر از مقالات دسته آموزش تصویری کامل ccna تحت عنوان NAT چیست و انواع NAT آشنا شدید. سایت نتورک بوک علاوه بر آموزش تصویری ccna فارسی کتاب هایی را بصورت رایگان برای مطالعه در اختیار شما عزیزان قرار داده است که از طریق پیوند PDF مقاله های آموزش تصویری کامل ccna قابل دریافت می باشند. همچنین برای درک بیشتر این مفاهیم می توانید از طریق فروشگاه کتاب آموزش سیسکو CCNA را تهیه نمائید.

نویسنده : مدیر
دسته بندی ها : CCNA ، روتینگ و مسیریابی ، سیسکو
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس