آیا به عنوان یک شبکه کار اصول کابل کشی ساخت یافته را می دانید؟

آیا به عنوان یک شبکه کار اصول کابل کشی ساخت یافته را می دانید؟

اصول کابل کشی ساخت یافته

تصور کنید ساختمانی را که بدون نقشه و رعایت استاندارد ها ساخته شود!!!! نتیجه چیست؟ بدون شک عاقبت این ساختمان چیزی نیست جز ریزش!!!!!! آیا این مشکل ممکن است برای یک شبکه پیش آید؟ چرا که نه؟ شبکه ای که اصول کابل کشی ساخت یافته را رعایت نکند بی شک با مشکلات متعددی مانند کندی سرعت، عدم انعطاف، هنگی و … در کابل کشی شبکه مواجه می شود. حال سوال این است! کابل کشی ساخت یافته به چه معناست؟ اصول کابل کشی ساخت یافته چیست؟ در این مقاله با شماییم تا به آموزش کابل کشی ساخت یافته بپردازیم و کابل کشی شبکه را اصولی یاد بگیرید.

اصول کایل کشی ساخت یافته

آموزش کابل کشی ساخت یافته

اجزاء سیستم کابل کشی ساخت یافته

اگر بخواهید از کابل کشی ساخت یافته استفاده کنید میبایست با پنج قسمت اصلی کابل کشی ساخت یافته آشنا شوید:

آموزش کابل کشی ساخت یافته

اصول کابل کشی ساخت یافته

نقطه ی علامت‌گذاری (Demarcation point)

به نقطهای که کابل کشی شرکت مخابرات به اتمام میرسد و کابل کشی داخلی سازمان شروع میشود نقطه علامت گذاری می گویند.ارتباط بین دو شبکه داخلی و مخابرات در این نقطه برقرار و از خطوط تلفن، خطوط اجاره‌ای یا … استفاده می شود. به این قسمت اتاق ورودی یا Entrance Room نیز می گویند.

اتاق تجهیزات یا ارتباطات (Equipment or Telecommunication Room)

اتاق یا محلی که تجهیزات ارتباطی و شبکه در آن قرار میگیرند و اتصلات اصلی یک شبکه در این محل برقرار میشود.این اتاق با نامTR و یا Main Cross Room (MC) نیز شناخته میشود.

کابل‌کشی عمودی (Vertical Cabling)

در هر طبقه از ساختمان نیاز به یک اتاق ارتباطات یا TR میباشد تا تجهبزات مربوط به آن طبقه در آن قرار گیرد و کابل کشی های این طبقه در این اتاق به اتمام رسند. برای ارتباط بین این اتاق ها باید کابل ها به صورت عمودی بین طبقه ها کشیده شوند. به این نوع کابل کشی، کابل کشی عمودی یا Backbone Wiring می گویند که از مهمترین قسمت های کابل کشی شبکه می باشد. گاهی اوقات برای سیم کشی بین TRها از کابل فیبر نوری استفاده می شود و در صورت استفاده از کابل های مسی لازم است از Category ای استفاده شود که قابلیت انتقال سرعت های بالا را داشته باشد. به طور مثال، برای سرعت های ۱۱گیگابیت برثانیه و بالاتر استفاده از کابل مسی امکانپذیر نمی باشد و لازم است از کابل فیبر نوری استفاده شود

کابل‌کشی افقی (Horizontal Cabling)

به کابلکشی که در هر طبقه بین تجهیزات و اتاق کاربران و تجهیزات شبکه موجود در اتاق TR انجام می شود کابل کشی افقی می گویند. این کابل کشی از طریق دامت، ترانک، کف کاذب، سقف کاذب و یا … انجام میشود.

محیط کاری (Work Area)

به محیط و محلی که تجهیزات کاربران مانند لپتاپ، کامپیوتر و … که با شبکه در ارتباط هستند، قرار ارند محیط کاری میگویند.

در شکل زیر نیز می توانید این اجزا را مشاهده کنید:

اصول کابل کشی ساخت یافته

آموزش کابل کشی ساخت یافته

نتیجه گیری

شما به عنوان یک شبکه کار لازم داشتید اصول کابل کشی ساخت یافته را یاد بگیرید تا در اجرای یک پروژه دچار مشکل نشوید از این رو تیم هوش آی تی در این مقاله به آموزش کابل کشی ساخت یافته پرداخت و شما را با ۵ جز کابل کشی ساخت یافته یعنی نقطه ی علامت‌گذاری، اتاق تجهیزات یا ارتباطات، کابل‌کشی عمودی، کابل‌کشی افقی و محیط کاری آشنا کرد. با تیم هوش آی تی همراه باشید تا میزان هوش آی تی خود را در کابل کشی شبکه افزایش دهید.

نویسنده : سارا همایونی
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس