انتخاب لنز برای عکاسی

انتخاب لنز برای عکاسی

در این آموزش از سری آموزش های عکاسی در هوش پلاس ما قصد داریم تا شما را در انتخاب بهترین لنز برای عکاسی پرتره و ترفندهای عکاسی با لنزهای مختلف یاری کنیم. قبل هر چیز باید بدانیم که تعداد لنز های عکاسی کم نیستند و ما در این قسمت انتخاب سختی داریم خواهیم داشت… ولی معرفی انواع لنز دوربین عکاسی کار آسانی است. نامگذاری لنز های عکاسی را می توانیم به سه دسته لنز واید (زاویه باز)، لنز نرمال (normal)، لنز تله فوتو (tele-photo) تقسیم کنیم.

نامگذاری لنز های عکاسی

ما قبل از اینکه به جواب انتخاب بهترین لنز برای عکاسی پرتره بپردازیم باید کمی با لنزها و انواع آن ها آشنا شویم. شما با تغییر دادن لنز خود بین این سه نوع لنز تغییرات زیادی را در نحوه عکس گرفتن و دیدن تصویر مربوطه شاهد خواهید بود. دلیل این عمر می تواند تغیر در زاویه لنز و سایز سنسور این لنز ها باشد که نتیجه آن تغییر در زاویه دید شماست. اگر برای شروع بخواهیم یک خلاصه از لنز ها بیان کنیم باید نامگذاری لنز های عکاسی را این گونه شروع کنیم:

لنز wide: لنز واید حدود ۱۶ تا ۴۰ mm زاویه لنز (اندازه لنز) دارد که می تواند به ما تا ˚۱۸۰ زاویه دید دهد. این نوع لنز معمولا برای عکش برداری از منظره استفاده می شود.

لنز tele photo: می تواند از ۷۰ تا ۲۰۰ mm زاویه لنز به ما بدهد که اگر بخواهیم به زبان ساده و عامیانه بیان کنیم باید بگوئیم که این لنز زاویه ای حدود ˚۱۲ به ما می دهد! با این زاویه دید بعید به نظر می رسد ما بتوانیم از یک منظره عکس بگیریم. در حقیقت این لنز برای اجسام نزدیک است زیرا می توان تا حد زیادی تراکم ایجاد کند تا به راحتی از شیا مورد نظر عکس بگیریم.

لنز normal: در لنز نرمال ما حدود ۵۰ mm زاویه لنز داریم که تقریبا می توانیم با آن هم از منظره و هم از شیا جلو دوربین عکس بگیریم. در واقع یک لنز میانه است که می توانیم کارایی زیادی را از آن بگیریم (البته اگر وسواسی نباشیم)

پس برای نتیجه گیری اولیه ی معرفی انواع لنز دوربین عکاسی باید بگوییم بسته به نظر شخصی و نوع عکس شما باید لنز مورد نظر انتخاب شود. اگر شما یک عکس با منظره زیبا را در ذهن دارید بهتر است از لنزی با زاویه باز مانند لنز واید استفاده کنید و اگر می خواهید از شیا جلو دوربین خود عکس بگیرید بهتر است از لنز تله فوتو استفاده کنید. (باید در انتخاب لنز وسواس زیادی بخرج داد)

سایز سنسور چگونه بر روی اندازه لنز تاثیر می گذارد

یکی از عوامل تاثیر گذار بر لنز دوربین سایز سنسور آن لنز است. سایز سنسور بسته به جدید یا قدیم بودن دوربین عکاسی می تواند متفاوت باشد. البته یکی از فاکتور های دیگر در تغییر سایز سنسور ضریب برش (crop factor) است. اولین کاری که شما باید انجام دهد این است که بدانید از چه دوربین عکاسی استفاده می کنید تا بفهمید که ظریب برش باید چقدر باشد.

مثلا اگر ما یک دوربیم با سنسور APS-C (رایج ترین نوع سنسور) داشته باشیم و یک لنز نرمال (۵۰mm) بر سر آن، می توانیم به راحتی بفهمیم که ضریب برش ما می تواند اندازه لنز را تا ۷۵mm ارتقا دهد.

ضریب برش (crop factor) چیست؟

فاصله کانونی در انتخاب لنز

این مورد در دوربین های مختلف متفاوت است. بعضی دوربین ها فقط با استفاده از تغییر فاصله کانونی و ضریب برش می توانیم سایز سنسور را تغییر بدهیم، ولی در بعضی از دوربین ها نوع دوربین و لنزی که استفاده می کنید را هم باید تاثیر دهیم. در واقع یکی از مهم ترین فاکتور های انتخاب بهترین لنز برای عکاسی پرتره، فاصله کانونی آن است که زاویه دید را برای آن لنز تعریف می کند.

لنز دوربین گوشی های هوشمند

لنز دوربین در گوشی های هوشمند غالبا به صورت لنز واید می باشد که اندازه لنز آن ها در مقایسه با لنز های واید دوربین های حرفه ای که بین ۱۶ تا ۴۰ mm است، به ۳mm می رسد. پس اگر با دوربین گوشی قصد عکس گرفتن دارید بهتر است که الزامات عکس با لنز واید را رعایت کنید تا عکس بهتری بگیرید. (عکس از منظره بگیرید… این خود یکی از ترفندهای عکاسی با لنزهای مختلف است) حال به یکی از مهمترین مبحث های این آموزش یعنی انتخاب بهترین لنز برای عکاسی پرتره می رسیم…

انتخاب بهترین لنز برای عکاسی پرتره

ما می توانیم با هر لنزی تصاویر پرتره متفاوت خلق کنیم، ولی بهترین لنز برای ثبت تصاویر پرتره لنز واید و تله فوتو می باشد. در لنز واید ما می توانیم صفحه را به صورت کامل تر ببینیم و اگر کمی دقت کنیم می بینیم که با دور یا نزدیک شدن اشیا درون تصویر تغییراتی را در دوربین شاهد خواهیم بود.

با یک مثال واضح برای این قسمت شروع می کنیم. فرض کنید دو ماشین مثل هم داریم. یکی در کنار ما یکی در آن طرف خیابان. تفاوت در اندازه این دو ماشین کاملا واضح است. هر چقدر این اتومبیل از چشم ما دور باشد، اندازه آن نیز کوچک تر است. این یکی از خصوصیت های لنز واید است.

ولی در لنز تله فوتو قضیه کاملا متفاوت است. در لنز تله فوتو بخاطر وجود تراکم در تصویر مقیاس بوجود آمده کاملا متفاوت است. یعنی جسم با دور شدن از لنز بزرگ تر و با نزدیک شدن به لنز کوچکتر می شود… (دقیقا بر عکس لنز واید) پس اگر بدانید دنبال چه نوع عکسی هستید می توانید لنز مناسب را انتخاب کنید و تصویر واضح و شارپ بگیرید.

سوژه مورد نظر را کجای فریم قرار دهیم (عوامل تاثیرگذار بر لنز دوربین)

عوامل تاثیر گذار بر لنز دوربین زیاد هستند. یکی از آن ها مکان سوژه در فریم است… مکان سوژه بسته به عمودی یا افقی گرفتن دوربین عکاسی تغییر می کند. اگر ما بخواهیم عکس طبیعی خلق کنیم (زاویه مستقیم) کافی است که سوژه را در وسط کادر قرار داده و دکمه شات را بزنیم… ولی اگر قصد داریم تا زاویه دوربین از حالت طبیعی خارج کنیم قضیه کاملا فرق دارد.

برای مثال اگر ما بخواهیم از زاویه پایین گوشه ی یک اتاق از یک انسان عکس بگیریم، اندازه پاهای او نسبت به اندازه واقعی آن خیلی بزرگ تر نمایش پیدا می کند. که این موضوع می تواند عکس را دچار مشکل کند. می توانیم لنز را از واید تغییر دهیم، در اینجا هر چه لنز واید تر باشد مشکل نیز بیشتر می شود.

معرفی انواع لنز دوربین عکاسی (ترفندهای عکاسی با لنزهای مختلف)

لنز واید

در این قسمت ما به معرفی انواع لنز دوربین عکاسی می پردازیم. و قسمت اول اختصاص دارد به لنز واید… این لنز بیشترین استفاده را در بین عکاسان دارد. دید آن وسیع تر از چشم انسان است. تصویر را نسبت لنز های دیگر شارپ می کند و می توانید تمام جزئیاتی که ممکن است در قاب یک عکس معمولی گنجانده نشود را نمایش دهد.

لنز نرمال

لنز نرمال در واقع همان چیزی را به ما نشان می دهد که چشم ما می تواند در حالت طبیعی ببیند. ممکن است در جاهای مختلف شنیده باشید که لنز نرمال نمی تواند یک لنز پرتره باشد که می تواند درست هم باشد. این لنز از اندازه ۵۰ mm بر خوردار است که ما پیشنهاد می کنیم با این سایز سنسور در لنز زیاد به جسم مورد نظر نزدیک نشوید. (فاصله بیشتر عکس بهتر)

لنز تله فوتو

در این قسمت از معرفی انواع لنز دوربین عکاسی به لنز تله فوتو می پردازیم. تصاویر در این لنز از تفاوت زیادی برخوردار هستند. چون این لنز عکس را متراکم می کند. براحتی می توان با کمی تغییر مکان تغییرات زیادی را در تصویر شاهد بود. چون بخاطر تراکمی که بوجود می آورد اشکالات عکس را تا حد زیادی از بین میبرد. اگر آدم تنبلی هستید این لنز برای شما خیلی مفید است. مثل جمله معروفی کع میگه به دوبین نیست… به لنز…!

خب آموزش ما در همین جا به پایان می رسد. انتخاب بهترین لنز برای عکاسی پرتره در جهت گرفتن عکسی که مد نظر دارید ممکن است کمی مشکل باشد و اگر شما بارها و بارها امتحان کنید کاملا سوار این کار می شوید و دیگر نگرانی در این باره نخواهید داشت. در این آموزش سعی شد تا عوامل تاثیر گذار بر لنز دوربین آموزش و ترفندهای عکاسی با لنزهای مختلف مورد بررسی قرار گیرد. اگر شما بتوانید نامگذاری لنز های عکاسی را برای خود به طور کامل پوشش دهید، مطمئن باشید مقدار زیادی از مشکلات شما حل خواهد شد.

ممنون از شما
هوش پلاس ارائه دهنده آموزش های تخصصی فارسی در 3 زمینه عکاسی طراحی شبکه...
.
نویسنده : مدیر
دسته بندی ها : عکاسی
برچسب ها

2 پاسخ به “انتخاب لنز برای عکاسی”

  1. کریم گفت:

    سلام درباره عکاسی های دیگر مثل عکاسی شبانه هم آموزش هارو بزارید… ممنون عالی بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس