حالت‌‌های نصب ویندوز ۸.۱

حالت‌‌های نصب ویندوز ۸.۱

حالت‌‌های نصب ویندوز ۸.۱

در این مقاله با حالت‌‌های نصب ویندوز ۸.۱ آشنا خواهید شد. مایکروسافت به منظور نصب و راه‌‌اندازی ویندوز ۸.۱ دو روش در‌‌نظر گرفته است که شامل:

۱-نصب از ابتدا یا‌‌(Clean Installation): در این حالت یک ویندوز کاملاً خام و بدون هیچ برنامه‌‌ای نصب خواهد شد که در ادامه باید برنامه‌‌های مورد‌‌نیاز خود را برروی آن نصب کنید.

۲-بروز‌‌رسانی یا‌‌(Upgrade): با استفاده از این حالت ویندوز فعلی که برروی سیستم موجود می‌‌باشد به ویندوز ۸.۱ به‌‌روز رسانی خواهد شد. توجه داشته باشید که در این حالت نرم‌‌افزارهای موجود برروی ویندوز قبلی در ویندوز ۸.۱ نیز حفظ خواهد شد.

توجه داشته باشید که نمی‌‌توان ویندوز ۳۲ بیتی را به ویندوز ۶۴ بیتی بروز‌‌رسانی کرد. به عنوان مثال نمی‌‌توان از ویندوز ۷ که ۳۲ بیتی می‌‌باشد عملیات بروز‌‌رسانی به ویندوز ۸.۱ از نوع ۶۴ بیتی را انجام داد.

آموزش ویندوز ۸.۱ : حالت‌‌های نصب ویندوز ۸.۱

یکی از موارد مهمی که ممکن است همواره ذهن کاربران را درگیر کند این است که چه زمانی باید از Clean Installation و چه زمانی باید از Upgrade استفاده کرد.

به‌‌صورت کلی نصب ویندوز در حالت Clean Installation توصیه می‌‌شود چرا‌‌که در این حالت می‌‌توان از عدم انتقال ویروس و نرم‌‌افزارهای مخرب اطمینان حاصل کرد. توجه به این نکته ضروری است که همیشه نمی‌‌توان نصب ویندوز را در حالت Clean Installation انجام داد چرا که ممکن است یکی از شرایط زیر حاکم باشد:

  • یک‌‌سری اطلاعات خیلی مهم و ضروری برروی ویندوز قبلی خود داشته باشید.
  • یک‌‌سری نرم‌‌افزاری خاص که دارای Licenseهای قانونی هستند برروی ویندوز قدیمی خود داشته باشید.
  • کاربر نیاز داشته باشد تا تمامی تنظیمات ویندوز قدیمی از جمله: تنظیمات شبکه، برنامه‌‌ها، تنظیمات ویندوز، آپدیت‌‌های انجام شده و … را حفظ نماید.

با وجود تمامی موارد ذکر شده همیشه این امکان وجود ندارد که با استفاد از گزینه Upgrade بتوان تمامی اطلاعات را به ویندوز ۸.۱ منتقل کرد چراکه این انتقال شدیداً به ویندوز قدیمی شما بستگی دارد. در جدول زیر با‌‌توجه به ویندوز قبلی خود مواردی که پس از انجام عملیات Upgrade در ویندوز ۸.۱ باقی خواهند ماند نشان داده شده‌‌است.

مواردی که پس از انجام عملیات Upgrade در ویندوز باقی خواهند ماند

نصب ویندوز ۸.۱

در این قسمت قصد داریم تا ویندوز ۸.۱ را به صورت گام به گام و در حالت Clean Installation نصب کنیم. فرآیند نصب در ویندوز ۸.۱ بسیار ساده و آسان می‌‌باشد که برای این‌‌کار کافی است تا تمرین زیر انجام دهید.

در اینجا قصد برآن است تا ویندوز ۸.۱ را در حالت Clean Installation نصب کنیم.

تجهیزات و پیش‌‌نیاز‌‌های لازم برای این امر DVD نصب ویندوز ۸.۱ و حداقل سخت‌‌افزار لازم جهت نصب می باشد.

۱-ابتدا رسانه نصب ویندوز۸.۱ را در درایو DVD قرار دهید.

۲-در ادامه باید وارد تنظیمات BIOS سیستم شده و مشخص کنید که عملیات بوت سیستم باید از DVD نصب ویندوز ۸.۱ صورت پذیرد. برای این منظور کافی است تا پس از روشن‌‌کردن سیستم دکمه Delete را فشار دهید. صفحه‌‌ای مطابق با شکل زیر نمایان خواهد شد. در ادامه باید وارد سربرگ Boot شده و ترتیب بوت‌‌شدن سیستم خود را مشخص نمایید (توجه داشته باشید که ممکن است صفحه مربوط به BIOS در سیستم‌‌های مختلف مانند شکل زیر نباشد).

حالت‌‌های نصب ویندوز 8.1

محیط BIOS سیستم – تنظیمات BIOS

۳-پس از انجام تغییرات، کلید F10 را فشار دهید و سپس گزینه Yes را انتخاب کنید تا تغییرات اعمال شده و سیستم Restart شود.

محیط BIOS سیستم – Setup Configuration

۴-پس از مشاهده پیام شکل زیر با فشردن هر دکمه از صفحه کلید وارد مراحل نصب ویندوز شوید.

مراحل نصب ویندوز – وارد کردن سی دی ویندوز

۵-در ادامه باید گزینه‌‌های مربوط به زبان، تنظیمات مربوط به زمان و زبان صفحه کلید را مشخص کرده و سپس برروی دکمه Next کلیک کنید.

مراحل نصب ویندوز –  تنظیمات مربوط به زمان و زبان صفحه کلید

۶-در ادامه برروی دکمه Install Now کلیک کنید.

مراحل نصب ویندوز –  Install Now

۷-در پنجره License Terms گزینه I accept the license terms را زده و برروی دکمه Next کلیک کنید.

مراحل نصب ویندوز – پنجره License Terms

در پنجره شکل دو گزینه وجود دارد که شامل:

Upgrade: Install Windows and Keep files, Settings and Application: استفاده از این گزینه باعث می‌‌شود تا بتوان ویندوز قبلی را به ویندوز ۸.۱ بروزرسانی کرد.

(Custom: Install Windows only (Advanced: استفاده از این گزینه باعث می‌‌شود تا بتوان ویندوز ۸.۱ را در حالت clean نصب کرد.

۸-با انتخاب گزینه (Custom: Install Windows only (Advanced مراحل نصب را ادامه دهید.

مراحل نصب ویندوز – بروزرسانی ویندوز یا حالت clean

۹-در پنجره Where do you want to install windows لیستی از پارتیشن‌‌های موجود برروی هارد نشان داده می‌‌شود که برای نصب ویندوز باید یکی از آن‌‌ها را انتخاب کنید. پارتیشن مورد‌‌نظر را انتخاب کرده و سپس برروی Format کلیک کنید تا تمام اطلاعات از پارتیشن حذف شده و آماده نصب شود. پس از انجام مرحله Format برروی دکمه Next کلیک کرده تا مراحل نصب ادامه پیدا کند.

مراحل نصب ویندوز – پارتیشن بندی

۱۰-بعد از انتخاب پارتیشن مورد‌‌نظر و کلیک‌‌کردن برروی دکمه Next مراحل نصب ویندوز شروع شده و مابقی کارها به‌‌صورت خودکار انجام می‌‌پذیرد.

توجه داشته باشید که ممکن است در طول مراحل نصب چند‌‌بار سیستم Restart شود.

۱۱-پس از این‌‌که مراحل نصب ویندوز به پایان رسید، پنجره‌‌ای مطابق با شکل زیر نمایان خواهد شد که در این پنجره باید نامی را برای ویندوز وارد کرده و سپس برروی دکمه Next کلیک کنید.

مراحل نصب ویندوز – انتخاب نام ویندوز

۱۲-در پنجره Settings برروی دکمه Use express settings کلیک کنید. با انتخاب این دکمه ویندوز یک‌‌سری تنظیمات اولیه را به‌‌صورت خودکار انجام می‌‌دهد.

مراحل نصب ویندوز – setting

۱۳-در مرحله بعد باید تنظیمات مربوط به Username و Password را انجام دهید. مقادیر مناسب را برای نام‌‌‌‌کاربری و رمزعبور درنظر گرفته و سپس برروی دکمه Finish کلیک کنید.

مراحل نصب ویندوز – تنظیمات مربوط به Username و Password

پس از انجام این مراحل ویندوز ۸.۱ نصب شده و می‌‌توانید از آن استفاده کنید.

 

 در آخر این مطلب از کتاب پشتیبانی از ویندوز ۸٫۱ که درباره حالت‌‌های نصب ویندوز ۸.۱ به صورت تصویری به توضیح پرداختیم میتوانیم بگوییم : برای نصب ویندوز ۸.۱، اگر کامپیوتر شما با فشردن کلید F12 وارد منوی بوت نشد ، می توانید پس از فشردن کلید پاور کامپیوتر ، سریعا با زدن دکمه ی Delete وارد قسمت بایوس شوید. (در برخی از کامپیوترها ممکن است کلید ورود به بایوس F2 یا F10 و یا . . . باشد). برای اطلاعات بیشتر درباره آموزش ویندوز ۸٫۱ به سایت زیر مراجعه فرمایید.

نویسنده : مدیر
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس