ترفندهای عکاسی در شب

ترفندهای عکاسی در شب

اگر عکاس هستید یا عکاسی را بلدید و یا حتی به عکس برداری علاقه دارید، این مقاله برای شما نوشته شده است. فرقی نمیکند چقدر مبتدی یا حرفه ای هستید چون ما در این مقاله به صورت جامع و کامل به ترفندهای عکاسی در شب و تکنیک های آن می پردازیم. همچنین ما خواهیم بگوییم که اصلا عکاسی در شب چیست از کجا سرچشمه می گیرد و تاریخچه آن کجاست و چه کسانی این هنر را مطرح کردند. این آموزش با تمامی آموزش هایی که تا کنون دیدید فرق دارد. پس با ما همراه باشید تا هر آنچه که درباره هنر عکاسی در شب می خواهید فرا بگیرید.

عکاسی در شب چیست ؟

عکاسی در شب چیست

با آغاز قرن بیست و یکم، محبوبیت دوربین های دیجیتال باعث شده است تا عکاس ها شروع به درک پیچیدگی عکاسی در شب کنند. امروزه صدها وبسایت اختصاص یافته به عکاسی شبانه وجود دارند که در مبحث آموزش عکاسی در شب کار میکنند و این هنر را به مردم یاد می دهند. عکاسی در شب (که عکاسی شبانه هم نامیده می شود) در حقیقت به گرفتن تصاویر در شب در فضای باز، بین غروب و سپیده دم اشاره دارد.

عکاسان شب به طور کلی می توانند بین نورپردازی مصنوعی و استفاده از یک منظره طبیعی هر کدام را که دوست دارند انتخاب کنند و برای گرقتن این عکس ثانیه ها، دقیقه ها و حتی ساعت ها خود را در گوشه ای از خیابان در تاریکی مطلق قرار می دهند. با پیشرفت دوربین ها، فیلم ها با سرعت بالا، سنسورهای دیجیتال با حساسیت بالا و لنزهای دیافراگم با قدرت فزاینده و زیادی از همه چیز مانند چراغ های شهری، ماشین های در حال حرکت و شاید گوشه و کنارهای خیلی تاریک عکس برداری می کنند.

تاریخچه عکاسی در شب

آموزش عکاسی در شب

در اوایل سال ۱۹۰۰، آلفرد استیگلیتز و  ویلیام فریزر، اولین عکاسانی بودند که شروع به عکاسی در شب کردند. بیل برانت و براسای برای اولین بار به طور جدی و استاندارد عکاسی در شب را به نمایش در آوردند و از این رو پایه‌ گذاران اصلی عکاسی در شب به شمار می آیند و در سال ۱۹۳۲ اولین کتاب عکاسی در شب را که عکس ‌های آن ها از خیابان‌ های پاریس بود با نام پاریس در شب منتشر کردند. در طول جنگ جهانی دوم، بیل برانت عکس‌ هایی سیاه و سفید از خیابان‌ های لندن در زیر نور مهتاب تهیه نمود و از این رو در آن زمان بسیار معروف گردید.

در حدود نیم قرن بعد عکاس متولد انگلیس، مایکل کننا عکس‌های سیاه و سفید که اغلب در ساعات طلوع و غروب خورشید از سان فرانسیسکو، ژاپن، فرانسه و انگلستان تهیه کرده بود را به نمایش عموم درآورد که خیلی مورد توجه اهالی آن زمان قرار گرفت و عنوان موفق ترین عکاس شبانه را از آن خود کرد. به یادماندنی‌ ترین پروژه‌های مایکل تصویر نیروگاه های انگلستان یا تصاویری از اردوگاه‌ های کار اجباری نازیها که از سراسر آلمان، فرانسه، بلژیک، لهستان و اتریش گرفته شده بود.

آموزش عکاسی در شب

آموزش عکاسی در شب

ما باید همه حالت های مختلف را امتحان کنیم و عکس بگیریم و تا وقتی که امتحان نکردیم، نمیدانیم این منظره چه عکسی را به ما نمایش میدهد. باید این را بدانیم که تجربیات در عکس برداری میتواند خیلی به ما کمک کند تا اگر در جایی دیگر یک صحنه تکراری را دوباره دیدیم به یاد بیاوریم که چه عکس های زیبایی را میتوانیم از آن مکان بگیریم. 

هرچه بیشتر عکاسی کنیم ایده های بیشتری برای عکس در شب به ذهنمان میرسد و راحت تر میفهمیم که چه عکسی را از چه صحنه ای می خواهیم. واقعیت اینه که برای عکاسی باید حوصله به خرج داد.

همچنین این را باید بدانید که صبوری در عکس بی پاسخ نمی ماند. هر چه بیشتر در یک مکان بمانید زمان بیشتری برای گرفتن یک عکس خاص دارید. نکته قابل توجهی که عکاس های حرفه ای رعایت می کنند این است که بهتر است اول عکس را بگیریم و بعد به آن فکر کنیم. ما به سراغ عوامل متعددی می رویم که اگر آن ها را درست استفاده کنیم می توانیم عکس های زیبا و با کیفیتی بگیریم.

تکنیک ها و ترفندهای عکاسی در شب

کار در حالت دستی

تکنیک های عکاسی در شب

در قدم اول از ترفندهای عکاسی در شب شما باید بتوانید بر روی حالت دستی عکس برداری کنید. در حالت دستی، شما می توانید سرعت شاتر، دیافراگم و ISO را تنظیم کنید و با این کار شما کنترل کامل دوربین را در دست میگیرید. هنگام عکس برداری در شب، دوربین شما باید بر روی سه پایه قرار داشته باشد و همچنین باید مدت زمان زیادی را وقف این کار کنید. 

به دلیل سرعتی که در این حالت است، نیازی به استفاده از هیچ حالت اتوماتیک ندارید. علاوه بر این میتوانید از یک آزمون و خطا در تنظیمات قرار گرفتن دوربین استفاده کنید. در عکاسی در شب شما می خواهید مطمئن شوید که کنترل زیادی را بر منظره و دوربین دارید. حالت دستی به شما این امکان را می دهد.

چه موقع ازحالت Bulb استفاده کنیم ؟

تکنیک های عکاسی در شب

با حالت دستی حداکثر میتوان ۳۰ ثانیه کار کرد. اما اگر به سرعت شاتر بیش از ۳۰ ثانیه نیاز دارید، تنها گزینه ای که در این شرایط مناسب است، حالت Bulb است. بنابراین در عکاسی در شب در حالی که شما معمولا باید در حالت دستی عکس بگیرید، باید بتوانید با حالت bulb یا لامپ نیز راحت کار کنید. 

در حالت Bulb تا زمانی که دکمه شاتر را پایین نگه دارید، شاتر باز می ماند. هنگامی که دکمه را فشار می دهید، شاتر باز می شود و هنگامی که دکمه را رها می کنید، شاتر بسته می شود. برای جلوگیری از لرزش دست یا حرکت اجسام، استفاده از شاتر دوربینی امری ضروری است.

با حالت Bulb شما می توانید عکس هایی را بگیرید که شاید وقت زیادی بخواهد و ممکن است چند دقیقه طول بکشد ولی ارزشش را دارد. اگر دوربین شما نسخه تایمر شاتر از راه دور را ندارد، یک تایمر دیگر را به صورت دستی نگه دارید (مثلا می توانید از تایمر گوشی خود استفاده کنید). همچنین اگر دوربین شما این ویژگی را ندارد، می توانید استفاده از ویژگی قفل آن را یاد بگیرید و با این کار دیگر لازم نیست دکمه را تمام وقت نگه دارید.

در حالت خام عکس بگیرید

تکنیک های عکاسی در شب

هنگام عکس برداری در شب، مهم است که مطمئن شوید که در فرمت Raw عکسبرداری می کنید. دلیل آن هم این است که فایل های خام در بیشتر دوربین ها فایل های ۱۴ بیتی هستند، در حالی که فایل های JPEGS فقط ۸ بیتی هستند.

بیت های بیشتر باعث می شود طیف وسیع تری از رنگ های موجود در عکس به نمایش درآید و انتقال این رنگ ها بین طیف ها راحت تر انجام شود. دلیل عکس برداری در شب درحالت Raw، این است که بیشتر رنگ هایی که دوربین می تواند ضبط کند، به صورت شارپ و درخشان است. طیف رنگ های موجود در نور کم (تیره) برای به نمایش در آمدن بسیار محدود میباشند. تصاویر شما در عکاسی شبانه تقریبا همیشه یک قسمت تاریک بزرگ را شامل می شود.

چراغ قوه همراه خود داشته باشید

تکنیک های عکاسی در شب

دانستن این که قسمت تنظیمات و کنترل های روی دوربین (دکمه های دستگاه) شما چه کار میکند می تواند واقعا سودمند باشد. شما در تاریکی مطلق می توانید تنظیمات را تغییر دهید بدون اینکه بتوانید دکمه های دوربین را ببینید. با این وجود، میتوانید از یک چراغ قوه استفاده کنید. 

میتوانید با یک دست چراغ قوه را به سوی دوربین نگه دارید تا اطمینان حاصل کنید که همه چیز را در دوربین و سه پایه خود می بینید. حال میتوانید دوربین را آن طور که میخواهید تنظیم کنید. گاهی اوقات چراغ قوه میتواند برای نورپردازی مناطق که می خواهید عکس بگیرید نیز مفید باشد.

تنظیمات مناسب را انتخاب کنید

آموزش عکاسی در شب

تنظیمات مناسب همیشه به وضعیتی که در آن هستیم بستگی دارد. با این وجود، برخی از راه هایی که باید هنگام تنظیم دوربین در عکاسی در شب رعایت کنیم عبارتند از:

  • دیافراگم: دیافراگم خود را در شب بیشتر از آنچه که در طول روز است باز کنید. در طول روز ما بیشتر از یک دیافراگم باریک استفاده میکنیم. علاوه بر این، پس زمینه ای که از آسمان یا یک تصویر سیاه و سفید دارید باید عمق میدان زیادی داشته باشد تا جلوه کند. دیافراگم بزرگتر نیز از مزایای دادن نور بیشتر به دوربین است.
  • ایزو: تنظیم ISO خود را به همان اندازه که می خواهید انجام دهید. عکاسی شب همیشه به این معنی است که در تصاویر شما تاریکی زیادی وجود خواهد داشت و این مناطق تاریک به ناچار منجر به بی نظمی دیجیتال می شوند. پس نیاز به افزایش ISO داریم. البته در بعضی مواقع افزایش ISO باعث مشکل خواهد شد.
  • سرعت شاتر: در حالی که در طول روز سرعت شاتر ممکن است اولین چیزی باشد که ما تنظیم کنیم ، معمولا در شب باید آخرین موردی باشد که تنظیم میگردد یا به آن توجه می شود. از آنجا که شما از یک سه پایه برای تصویر برداری استفاده می کنید، می توانید شاتر را تا زمانی که نیاز دارید، باز نگه دارید. اگر شما می خواهید عکس از ترافیک ماشین (چراغ های رگه ای)، یک چشمه یا آب در حال حرکت داشته باشید، سرعت شاتر را میتوانید بالا ببرید که در هر صورت عکس شما بهتر خواهد شد.

یکی دیگر از تنظیماتی که باید مورد توجه قرار گیرد چک کردن کاهش نویز نوردهی است که در منوی دوربین شما وجود دارد. اگر این گزینه را فعال کنید، دوربین دو نوع تنظیم عکس را ایجاد می کند، یکی عادی و دیگری با شاتر بسته شده، که دوربین به صورت مقایسه تصاویر با فیلتر کردن صدا، از تصویر عادی استفاده می کند. عکس برای گرفته شدن به دو برابر زمان نیاز دارد تا به نمایش درآید، اما کیفیت تصویر بهتر خواهد بود.

سطح نور دهی چقدر باشد (حذف نویز نوردهی)

آموزش عکاسی در شب

تعیین سطح نوردهی مناسب در شب می تواند مشکل باشد. هر حالت اندازه گیری نور می تواند چالش های خود را ارائه می دهد. اگر از اندازه گیری نور پیش فرض استفاده می کنید، احتمالا میزان نور دوربین اشتباه گرفته می شود. اگر از اندازه گیری نقطه ای یا جزئی استفاده می کنید، با توجه به این که هدف ما نور روشن یا پس زمینه تاریک است میزان نور برحسب متر پرش می کند و عکس به شکلی که در تصویر می بینید به نمایش در می آید.

در تکنیک های عکاسی در شب برای اینکه مشکل حذف نویز نور دهی نداشته باشیم باید از اندازه گیری نقطه ای استفاده کنیم همچنین این کار برای برجسته سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اندازه دوربین خود را بین +۱ و +۲ تنظیم کنید که در نقاط برجسته هم بتوانید اندازه گیری کنید. 

تنظیمات +۱ -۲ باعث می شود تا قسمت های برجسته شما روشن به نظر برسد. اما در عین حال، قسمت های برجسته را در محدوده داینامیکی دوربین حفظ خواهد کرد. در مورد قسمت های تاریک تصویر نگران نباشید. میتوانیم شات های مختلف را تست کنیم و به آن صورت که لازم داریم تنظیم کنیم.

مقدار ISO چقدر باشد ؟

ترفندهای عکاسی در شب

ما باید بتوانیم عکس ها را در حالت های مختلف تست کنیم. بعضی وقت ها ما زمان این را نداریم که روی یک عکس حدود ۳۰ ثانیه، یک دقیقه یا حتی بیشتر وقت بگذاریم، در این حالت بهترین روش این است که ما مقدار ISO را بسیار بالاتر از حالت عادی در نظر بگیریم. به عنوان مثال، ما تصور می کنیم تنظیمات مناسب را برای قرار گرفتن در شرایط یک عکس آماده کردیم و برای این عکس میخواهیم در حدود ۳۰ ثانیه وقت بگذاریم.

تنظیمات به این صورت است که f / 5.6 در نظر میگریم و ISO را در حدود ۴۰۰ قرار داده ایم. به جای گرفتن این عکس و ۳۰ ثانیه منتظر ماندن، سرعت شاتر با تغیر در تعداد توقف در نظر می گیریم و ایزو را با چهار مرحله به ISO 6400 افزایش می دهیم. (افزایش ISO چهار مرحله دارد که یک مرحله برای حرکت به سمت ISO 800، یک مرحله به ISO 1600، یک مرحله به ISO 3200، و مرحله چهارم ISO را ۶۴۰۰ میرساند).

این چهار مرحله به شما اجازه می دهد سرعت شاتر خود را به ۲ ثانیه برسانید. (کاهش سرعت شاتر هم در چهار مرحله انجام می گیرد که مرحله اول سرعت را تا ۱۵ ثانیه کم می کند، مرحله دوم تا ۸ ثانیه، مرحله سوم تا ۴ ثانیه و مرحله چهارم سرعت شاتر تا ۲ ثانیه کاهس می دهد). زمانی که شما عکس خود را گرفتید میتوانید دوباره ISO را کاهش دهید و سرعت شاتر را با مقدار برابر افزایش دهید تا به تنظیمات اولیه بازگردید.

داخل کادر دوربین عکس بگیرید

آموزش عکاسی در شب

اگر می خواهید عکس های شبانه خود را شفاف کنید، بهتر است عکس های خود را درون کادر بگیرید. با این روش شما میتوانید عکس های باکیفیت داشته باشید. در عین حال میتوانید از HDR نیز در عکس ها استفاده کنید که با مخلوط کردن این دو روش عکس ها شفافیت خاصی را پیدا می کنند.

صفحه نمایش را با هیستوگرام بررسی کنید

ترفندهای عکاسی در شب

سعی کنید پس از گرفتن عکس، روی LCD دوربین خود آنها را بررسی کنید. تصویر در LCD به شما نشان می دهد که مکان شما برای گرفتن عکس درست است یا نه؟ اما بهتر است که هیستوگرام را نیز بررسی کنید تا مطمئن شوید که نوردهی در محدوده دینامیکی دوربین شما قرار دارد. 

باید سعی کنید قسمت های سمت راست هیستوگرام را از دست ندهید. ولی اگر ناحیه های تاریک در سمت چپ هیستوگرام قرار بگیرند، این امر طبیعی است. زیرا قسمت های زیادی از تصویر شما سیاه و به رنگ تیره می باشد. با این حال تا حد ممکن تصویر را در محدوده هیستوگرام نگه دارید.

در این مقاله سعی کردیم آموزش عکاسی در شب را به صورت کامل برای شما عزیزان گرد هم بیاوریم. عکاسی در شب چیست یا تکنیک های عکاسی در شب مقالاتی بود که به آن پرداختیم و اگر مطابق استاندارد ها رعایت شود می تواند عکس های ما را کاملا تغییر دهد.

اگر شما قصد مطالعه بیشتر را در این زمینه دارید میتوانید در قسمت image گوگل عکس های شبانه را سرچ کنید که در آنجا عکس های خاص همراه مقدار ISO و ترفندهای عکاسی در شب را به شما نمایش می دهد. امیدواریم از این آموزش نهایت استفاده را کرده باشید. منتظر آموزش های بعدی ما باشید.

خلاصه مقاله
تاریخ انتشار
امتیاز
51star1star1star1star1star
نویسنده : مدیر
دسته بندی ها : عکاسی
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس