تفاوت UX با UI چیست؟

تفاوت UX با UI چیست؟

فرق نمیکند شما یک طراح سایت باشید یا یک شخص عادی، زمینه های UI و UX میتواند در همه جای زندگی بخصوص در کار با ابزار های کامپیوتری به شما کمک کند و شما باید تفاوت UX با UI در طراحی وب سایت را بدانید. اگر بخواهیم یک تعریف کوچک برای هر کدام بیاریم می توان گفت UX به احساسات یک کاربر در مورد محصول مورد نظر و UI به عملکرد متقابل انسان و ماشین و نوع ارائه محصول اشاره دارند. در واقع ما در این موضوع به دنبال جلب رضایت و توجه کاربری که از کار ما دیدن می کند نیاز داریم.

با ما همراه باشید برای دریافت پاسخ سوالات زیر:

  • UI و UX چیست؟
  • تفاوت UX با UI در طراحی وب سایت چیست؟
  • چرا UX فراتر از UI است؟

در آخر این آموزش شما میتوانید UX و UI را روی ابزار مورد نظر خود پیاده سازی کنید. با ما همراه باشید.

مقاله UI و UX

در این جا سوالاتی در ذهن ما پیش می آید. از جمله، طراح UX، چرا و چگونه UX را در یک محصول استفاده می کنند؟ انگیزه کاربران از انتخاب یک محصول چیست؟ نظرها و دیدگاه های کاربر در ارتباط با متخصص UX چقدر می تواند مهم باشد؟ خدمات ما چقدر در انجام امور مورد نیاز کابر تاثیر دارد؟ در نهایت چگونه به یک روش ساده و خوب برای رضایت کاربر برسیم؟ با ما همراه باشید تا با هم ۰ تا ۱۰۰ تجربه کاربری را بیاموزیم.

UX چیست؟

UX چیست

UX در حقیقت مخفف عبارت User experience deisgn می باشد که به معنی طراحی تجربه کاربری می باشد. UX فرآیند ایجاد تغیراتی در صفحه سایت یا هر ابزار شما می باشد که تجربیات معقول و خوب و مرتبط با حوضه کاری را کاربران ایجاد می کند. این طراحی شامل کل روند طراحی سایت تا فروش محصول می باشد که از جمله جنبه های آن می توان به نام تجاری، طراحی محصول یا سایت، قابلیت استفاده از محصول یا سایت و عملکرد آسان اشاره کرد.

تجربه کاربر از ابزار شما خیلی مهم است و ممکن است به لحاظ ذهنی در حافظه ذخیره شود. کاربر ابزار شما را درک می کند و در مورد آن فکر می کند. تجربه کاربر همواره میتواند برای ما مفید باشد زیرا به طور مداوم با توجه به تغییرات سیستم های شما می توانید عیب ها و نقص ها را پیدا کند و شما ببینید که کجا نظر کاربران را جلب کرده اید.

UI چیست؟

UI چیست

UI مخفف عبارت User interface design (طراحی رابط کاربری) می باشد و به معنی نوعی طراحی برای تعامل بهتر انسان با کامپیوتر و فضاست. هدف از این تعامل این است که انسانذ اجازه می دهد کارایی و کنترل اصلی دستگاه به نمایش درآید.

نمونه هایی از این مفهوم گسترده از رابط کاربری شامل تعامل با سیستم عامل های کامپیوتری، ابزارهای دستی، کنترل های اپراتور ماشین آلات و کنترل های فرایند می باشند. طراحي ها در هنگام ايجاد رابط کاربري قابل اجرا هستند و شامل رشته هایی مانند ارگونومی و روانشناسی می شوند.

به طور کلی، هدف طراحی رابط کاربری ایجاد یک رابطه است که باعث می شود کار با ابزار آسان، کارآمد و لذت بخش (کاربر پسند) باشد و این موارد باید در راه تولید نتیجه دلخواه باشد. به طور کلی این موضوع به این معنی است که اپراتور نیاز به حداقل ورودی داشته باشد و بتواند خروجی مورد نظر کاربر را را تولید کند و همچنین خروجی های ناخواسته را ازبین ببرد.

UX فراتر از UI

تفاوت میان UI و UX چیست

تفاوت UX با UI در طراحی وب سایت در اینجا مشخص می شود که طراحی تجربه کاربری UX اغلب با اصطلاح طراحی رابط کاربری (UI) یا قابلیت استفاده (Usability) اشتباه گرفته می شود. در هر حال باید این را دانست که قابلیت استفاده و طراحی رابط کاربری بخش های مهمی از طراحی UX هستند و آن ها را می توان زیر مجموعه UX دانست.

طراحی UX شامل مجموعه ای گسترده از حوضه ها می شود. طراح UX با به کار گیری از تجربیات معقول و استاندارد جهانی در کل روند طراحی سایت تا فروش محصول از جنبه های نام برند، طراحی و قابلیت استفاده راحت قصد بهینه سازی سایت را دارد.

این اعمال مثل یک سناریو است که طراحان سایت از شروع کار خود تا وقتی که سایتشان در گوگل index شود انجام می دهند. UX مربوط به یک محصول خاص یا یک روش خاص نیز نمی باشد. در واقع ما در تمام فرایند رشد در همه بخش ها چه محصول باشد چه خدمات سایت و یا … از ابتدا تا انتها از طریق بازتابی که از برخورد کاربران بدست می آوریم عمل می کنیم و سعی میکنیم تا رضایت کاربر را بدست بیاوریم.

تفاوت UX با UI در طراحی وب سایت چیست

تفاوت UX با UI

درک تفاوت UX با UI می تواند گیج کننده باشد. نقش های آن ها با یکدیگر همخوانی دارند و گاهی اوقات اصطلاحات آن ها نیز به صورت مبهم مورد استفاده قرار می گیرند و دقیق نیستند. حتی در بعضی موارد ممکن است که اصلا اشتباه بکار بروند و یا حتی برعکس.

با یک مثال این مسئله واضح می شود. فرض کنید ما به اینستاگرام وارد می شویم. تمام قسمت هایی که برای ما قابل دیدن است مثل باکس جستجو، قسمت خانه ما، قسمت دیده شدن پست ها، کامنت ها و تمام آیکون هایی که در تصویر ما پیدا است و شما می توانید به آسانی و سهولت در صدم ثانیه پیدا کنید کار طراح UI است. حال فرض کنید که شما یک عکس را می خواهید ببینید و لود آن ۲ دقیقه طول می کشد یا می خواهید فیلیمی را تماشا کنید ولی فیلم لود نمی شود. این مشکل مربوط به طراح UX می باشد.

چرا برای طراحان وب سایت UX و UI مهم است؟

تفاوت UX با UI در طراحی وب سایت

جواب این سوال می تواند جالب باشد. در حقیقت اگر ما داخل یک سایت فیلم شویم و بخواهیم که فیلمی را دانلود کنیم اگر UI خوبی نداشته باشیم ممکن است فیلم را دیر پیدا کنیم ولی چون UX داریم به هر حال آن را پیدا می کنیم و دانلود می کنیم حتی اگر زمان زیادی ببرد.

پس برای یک طراح سایت مهم است که هم دیزاین عالی برای سایت خود بگذارد تا کاربران به سهولت به همه چیز دسترسی داشته باشند و هم باید همه چیز مانند سرعت سایت روی استاندارد جهانی خود باشد تا کاربران از استفاده از سایت شما لذت برده و تجربه خوبی را از آن در ذهن خود داشته باشند. این امر باعث برگشت دوباره همان کاربران به سایت شما می شود.

در این آموزش سعی کردیم که با توجه نیاز عمده افراد از UI و UX آموزش های لازم را به شما بدهیم. شما برای اینکه این موارد را به طور کامل فرا بگیرید نیاز به آموزش های بیشتر و تجربه کافی دارید. همچنین این آموزش که از تفاوت UX با UI در طراحی وب سایت، تعریف هر کدام و دلیل استفاده از آن تشکیل شده بود که زمینه کاری برای استفاده حرفه از این هنر می باشد. امیدواریم از این آموزش نهایت استفاده را کرده باشید.

نویسنده : مدیر
دسته بندی ها : طراحی
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس