crop factor یا ضریب برش چیست

crop factor یا ضریب برش چیست

ضریب برش چیست (crop factor چیست)

اگر بخواهیم به سوال ضریب برش چیست (crop factor چیست) بپردازیم در واقع باید بگوییم که برای محاسبه بهتر فاصله کانونی و مقایسه لنزهای DSLR از آن استفاده می شود. ضریب برش یک اصطلاح است که تفاوت بین اندازه ی یک فریم فیلم ۳۵ میلیمتری و سنسور دوربین شما رو مشخص می کند. برای مثال، اگر ضریب برش (crop factor) دوربین شما ۲ باشه، معنیش اینه که یک فریم فیلم (اندازه لنز) ۳۵ میلیمتری ۲ برابر سنسور دوربین شماست.

دوربین های مدرن دیچییتال دارای سنسورهای مختلف با سایزهای مختلفی هستند. بهترین SLR های دیجیتال دارای سنسورهایی هستند که سایزش با یک اندازه لنز ۳۵ میلیمتری برابر هستند. به همین ترتیب، ضریب برش اونها ۱ هست (یا به عبارتی Full Frame هستند). از یکطرفه دیگه، دوربین های Compact (جمع و جور) دیجیتال سنسورهای خیلی کوچیکی دارند، و به تبع، ضریب برش های اونها نزدیک به ۵ یا حتی ۶ هست. هرچقدر ضریب برش بالاتر باشه، افکته زوم آن ها هم در یک فاصله کانونی مشخص بیشتر دیده می شود.

حتما بخوانید: ترفندهای عکاسی در شب

طریقه بدست آوردن ضریب برش

ضریب برش چیست

crop factor چیست

شما می توانید ضریب برش دوربین خودتان را با تقسیم کردن طول افقیه یک فریم ۳۵ میلیمتری بر طول افقیه سنسور دوربین خود بدست بیارید. اعداد درآمده ممکنه به شکله پیچیده در بیاید، ولی خوشبختانه سازندگان دوربین ها ضریب برش ها را توی دفترچه راهنما ذکر می کنند تا به نفع شما تموم شود و شما با خواندن آن راحت به ضریب برش دوربینتان دست پیدا کنید. ما در این آموزش سعی کردیم که به شما آموزش دهیم که ضریب برش چیست (crop factor چیست). امیدواریم این آموزش برای شما مفید واقع شده باشد و نهایت استفاده را کرده باشید. لطفا نظراتتان را با ما در پایین همین پست با ما درمیان بگذارید.

ممنون از شما
ضریب برش چیست
هوش پلاس
.
نویسنده : مدیر
دسته بندی ها : عکاسی
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس