لنز ماکرو چیست

لنز ماکرو چیست

اگر شما تا به حال یک عکس خیلی کوچک از یک گل یا بدن پیچیده یک حشره دیده و تعجب کردید که چگونه این عکس گرفته شده است، متعجب نشود چون ما به شما خواهیم گفت که چگونه… پاسخ نسبتا ساده است، با یک لنز ماکرو. حال سولاتی پیش می آید… لنز ماکرو چیست ؟ عکاسی ماکرو هنر عکس گرفتن از چیزهایی است که ما به آن ها بیش از حد نزدیک می شویم. لنز ماکرو چه کاربردی دارد ؟ لنز ماکرو به شما این امکان را می دهد که جزئیات عکس را جوری مشاهده کنید، که چشم شما هرگز قادر به دیدن آن نیست. این نوع عکس ها می تواند چالش برانگیز باشد، اما می تواند به طور باور نکردنی اعتیاد آور باشد.

لنز ماکرو

لنز ماکرو

لنز ماکرو

در حالی که لنزهای ماکرو اغلب برای عکس گرفتن از چیزهای نزدیک است، ولی نحوه استفاده از آنها در واقع چیزی نیست که ما با او، آن را تعریف می کنیم. یک لنز ماکرو می تواند بزرگنمایی ۱ به ۱ را تا ۱ به بی نهایت ادامه دهد. این به این معنی است که اندازه تصویر در زندگی واقعی همان اندازه است که در سنسور تولید می شود. نسبت بزرگنمایی به شما می گوید که تصویری که در سنسور دوربین نسبت به اندازه واقعی آن سوژه می بینید چند برابر شده است.

برای مثال یک لنز با نسبت ۱ به ۲ می تواند یک تصویر را روی سنسور خود تا نیمی از اندازه سوژه بزرگ کند (۲ برابر). در حالی که یک لنز با نسبت ۱ به ۵ می تواند یک تصویر را پنج برابر اندازه سوژه ترسیم کند. لنزهای ماکرو برای فاصله های تمرکزی (focus) نزدیک تر از لنزهای معمولی قابل استفاده است.

حتما بخوانید: crop factor یا crop factor چیست

لنز ماکرو چیست

لنز ماکرو چه کاربردی دارد

لنز ماکرو چه کاربردی دارد

مثل تمام لنزهای موجود در دنیا، لنزهای ماکرو در بسیاری از نقاط جهان دارای قیمت و در دسترس هستند. خبر خوب این است که لنز های ماکرو لزوما گران تر از یک لنز معمولی و غیر ماکرو نیستند. شما می توانید انتظار داشته باشید که از ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در دنیا برای این لنز خرج کنید. البته در ایران این لنز ها از ۱ تا ۴۸ میلیون تومان در دسترس هستند. به یاد داشته باشید که برای عکاسی ماکرو به وسایل جانبی مثل سه پایه و تنظیم نور خوب نیازمندید.

عکس گرفتن از چیز های بزرگ برای لنز ماکرو توصیه نمی شود. لنزهای ماکرو برای عکاسی پرتره بسیار خوب هستند. یک عکاس عروسی می تواند از یک لنز ماکرو برای گرفتن عکس های نزدیک از حلقه ازدواج استفاده کند و پس از آن به سرعت عبارات زیبای مهمانان را ضبط کند.

یک لنز پرتره معمولی می تواند لحظات معمولی را جذب کند، اما نمی تواند عکس های نزدیک از جزئیات کوچک مانند حلقه های عروسی را بگیرد. باید بدانید که یک لنز ماکرو ممکن است گاهی اوقات تصاویری با کنتراست بیشتری تولید کند (به این معنی که می تواند اشکالات یا تفاوت ها را بیشتر نمایش دهد). بنابراین، بسته به نوع و مکان عکس پرتره شما، ممکن است مجبور شوید فرآیند عکس خود را خود را بر اساس آن تنظیم و ویرایش کنید.

لنز ماکرو چه کاربردی دارد

مکان استفاده فاصله از سوژه در بزرگنمایی ۱ به ۱ فاصله کانونی
تمبر، سکه، طلا و جواهر ۲۰cm ۵۰mm
حشرات کوچک، گل ها، پرتره ها ۳۰cm ۱۰۰mm
خزندگان، سنجاقک ها، عنکبوت ها ۵۰cm ۱۶۰mm

در پاسخ به سوال لنز ماکرو چه کاربردی دارد باید بگوئیم که لنز ماکرو کاربرد های زیادی دارد… مانند انواع لنزها، لنزهای ماکرو نیز در گستره وسیعی از فاصله کانونی قرار می گیرند. فاصله کانونی شما، فاصله شما را از سوژه تعیین می کند. طول فاصله کانونی شما، بیشتر از فاصله ای است که شما سعی در عکس گرفتن از آن دارید. یک لنز ۱۰۰ میلی متری ماکرو، دو برابر فاصله شما از سوژه در یک لنز ماکرو ۵۰ میلیمتری است، به این معنی است که شما باید دو برابر دورتر از سوژه خود باشید.

حتما بخوانید: ترفندهای عکاسی در شب

چند نمونه عکس با فاصله های کانونی گرفته شده توسط لنز ماکرو:

فاصله کانونی: ۴۰-۶۰ میلیمتر

دوربین: Nikon 40mm f / 2.8 Macro

این فاصله کانونی برای زمانی که شما می خواهید به همان اندازه نزدیک سوژه خود باشید ایده آل است. چیزهایی مانند اشیای بی جان و یا سوژه هایی که نمی توانند ترسناک باشند برای یک لنز از با این فاصله کانونی مناسب هستند.

لنز ماکرو چیست

لنز ماکرو چیست

فاصله کانونی: ۹۰-۱۰۵ میلیمتر

دوربین: کانن ۱۰۰mm f / 2.8L Macro

این فاصله کانونی برای چیزهایی است که می خواهید به فاصله یک پا (یا بیشتر) از آن فاصله بگیرید. این لنزها به خوبی برای عکاسی از چیزهایی مانند حشرات، گل ها و گیاهان کار می کنند.

فاصله کانونی: ۱۵۰-۲۰۰mm

دوربین: ماگرو سیگما ۱۵۰ میلی متری. البته شما می توانید یک لنز مشابه، ماژیک Sigma 180mm، در کانن و مانیتور نیکون استفاده کنید.

این فاصله کانونی برای گرفتن تصاویر از افراد دورتر ایده آل است. اگر نمیخواهید به سوژه های خود خیلی نزدیک شوید و یا می ترسید که آنها ممکن است به شما آسیب برسانند، لنزهای این محدوده کانونی یک انتخاب عالی هستند.

شما هر چه در این زمینه و استفاده از لنز ماکرو جلو بروید و عکس های زیادی بگیرید بیشتر با مفهوم های لنز ماکرو چیست و یا لنز ماکرو چه کاربردی دارد آشنا می شوید. امیدواریم ازین آموزش نهایت استفاده را کرده باشید. با هوش پلاس همراه باشید.

منبع: borrowlenses.com

نویسنده : مدیر
دسته بندی ها : عکاسی
برچسب ها

یک پاسخ به “لنز ماکرو چیست”

  1. ریحانه بهار گفت:

    سلام.
    خیلی خیلی جالب بود… موفق باشید
    😃😀☺

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس