پشتیبانی از نصب ویندوز ۸.۱

پشتیبانی از نصب ویندوز ۸.۱

پشتیبانی از نصب ویندوز ۸.۱

در این مقاله با پشتیبانی از نصب ویندوز ۸.۱ آشنا خواهید شد. ویندوز ۸.۱ یکی از نسخه‌‌های سیستم‌‌عامل شرکت مایکروسافت بوده که برای کاربران تولید شده است. همان‌‌گونه که می‌‌دانید مایکروسافت تمامی سیستم‌‌عامل‌‌های خود را در نسخه‌‌های متفاوتی تولید می‌‌کند و تفاوت این سیستم‌‌عامل‌‌ها در میزان امکاناتی است که به کاربر داده می‌‌شود.

آموزش ویندوز ۸.۱ : انواع نسخه‌‌های ویندوز ۸.۱

ویندوز ۸.۱ در ‌‌۴ نسخه منتشر شده است که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته است.

۱-Windows RT: هدف از تولید این نسخه  از ویندوز ۸.۱  نصب برروی تبلت‌‌ها و تلفن‌‌های هوشمند است که پردازنده‌‌های آن‌‌ها مبتنی‌‌بر معماری ARM است. این نسخه از ویندوز را نمی‌‌توان برروی PC و یا Laptop نصب کرد. توجه داشته باشید که این نسخه دارای یک‌‌سری محدودیت بوده که در ادامه به آن‌‌ها اشاره شده است:

 • تنها برنامه‌‌های موجود در App Store را می‌‌توان برروی آن نصب کرد.
 • عدم وجود برنامه Windows Media Player برروی آن.

۲-Windows ۸.۱: این نسخه از سیستم‌‌عامل در بین کاربران خانگی بیشترین استفاده را دارد چراکه آن‌‌را می‌‌توان به‌‌راحتی برروی سیستم‌‌های ۳۲-Bit و ۶۴-Bit نصب کرد. تنها موردی که در این نسخه قابل ذکر است عدم امکان Join کردن سیستم‌‌عامل به دامنه می‌‌باشد.

۳-(Windows 8.1 Professional (Windows 8.1 Pro: از این نسخه از ویندوز ۸.۱ معمولاً در سازمان‌‌هایی با ابعاد کوچک تا متوسط مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. از جمله خصوصیاتی که این نسخه از سیستم‌‌عامل نسبت به نسخه‌‌های قبلی دارد شامل موارد زیر می‌‌باشد:

۴-Windows 8.1 Enterprise: این نسخه کامل‌‌ترین نسخه ویندوز ۸.۱ بوده و تمام قابلیت‌‌ها در این نسخه پیاده شده است.

معماری ARM: نوعی از معماری پردازنده‌های کامپیوتری بوده که تنها دستورالعمل‌های ۳۲ بیتی را پردازش کرده و مهم‌‌ترین دلیل استفاده از این نوع پردازنده، مصرف بسیار پایین انرژی است. این موضوع باعث استفاده گسترده آن‌‌ها در ابزارهای پرتابل مانند تلفن هوشمند یا تبلت شده است.

برای مشاهده تفاوت بین نسخه‌‌های ویندوز سرور با جزئیات بیشتر می‌‌توانید جدول های زیر را مورد بررسی قرار دهید.

آموزش ویندوز 8.1

پشتیبانی از نصب ویندوز ۸.۱ – تفاوت بین نسخه‌‌های ویندوز سرور

ویندوز 8.1 چیست

پشتیبانی از نصب ویندوز ۸.۱ – تفاوت بین نسخه‌‌های ویندوز سرور

سخت‌‌افزار موردنیاز

یکی از موارد مهم قبل از اقدام به نصب سیستم‌‌عامل توجه به قدرت سخت‌‌افزار فعلی می‌‌باشد. در جدول زیر حداقل سخت‌‌افزارهای مورد نیاز جهت نصب ویندوز ۸.۱ بیان شده است.

توجه داشته باشید که ویندوز ۸.۱ نیز همانند سایر محصولات دارای دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیتی است. بررسی تفاوت این دو معماری ۳۲ و ۶۴ بیتی در حوصله این مطلب نبوده و برای بررسی دقیق تر میتوانید به کتاب + Network مراجعه نمایید.

X آموزش پشتیبانی از نصب ویندوز 8.1

پشتیبانی از نصب ویندوز ۸.۱ – بررسی تفاوت دو معماری ۳۲ و ۶۴ بیتی

بررسی سخت‌‌افزار سیستم جهت نصب ویندوز ۸.۱

تا به این‌‌جای کار از حداقل نیازهای سخت‌‌افزاری به منظور نصب ویندوز ۸.۱ آگاه شده‌‌اید، در ادامه باید بتوانید از سخت‌‌افزار فعلی خود گزارشاتی را تهیه نمایید و بررسی کنید که آیا می‌‌توان ویندوز ۸.۱ را نصب کرد یا خیر. برای پاسخ به این سوال تنها کافی است تا عبارت msinfo32 را در Run اجرا کنید.

پس از اجرای دستور فوق پنجره‌‌ای مانند شکل زیر ظاهر خواهد شد که می‌‌توان در این پنجره مشخصات سیستم فعلی را مشاهده نمود.

X آموزش تصویری پشتیبانی از نصب ویندوز 8.1

پشتیبانی از نصب ویندوز ۸.۱ – اجرای دستور msinfo32 در Run

پشتیبانی از نصب ویندوز ۸.۱ – انواع حالت ‌‌های نصب ویندوز    

مایکروسافت به منظور نصب و راه‌‌اندازی ویندوز ۸.۱ دو روش در‌‌نظر گرفته است که شامل:

۱-نصب از ابتدا یا‌‌(Clean Installation): در این حالت یک ویندوز کاملاً خام و بدون هیچ برنامه‌‌ای نصب خواهد شد که در ادامه باید برنامه‌‌های مورد‌‌نیاز خود را برروی آن نصب کنید.

۲-بروز‌‌رسانی یا‌‌(Upgrade): با استفاده از این حالت ویندوز فعلی که برروی سیستم موجود می‌‌باشد به ویندوز ۸.۱ به‌‌روز رسانی خواهد شد. توجه داشته باشید که در این حالت نرم‌‌افزارهای موجود برروی ویندوز قبلی در ویندوز ۸.۱ نیز حفظ خواهد شد.

توجه داشته باشید که نمی‌‌توان ویندوز ۳۲ بیتی را به ویندوز ۶۴ بیتی بروز‌‌رسانی کرد. به عنوان مثال نمی‌‌توان از ویندوز ۷ که ۳۲ بیتی می‌‌باشد عملیات بروز‌‌رسانی به ویندوز ۸.۱ از نوع ۶۴ بیتی را انجام داد.

یکی از موارد مهمی که ممکن است همواره ذهن کاربران را درگیر کند این است که چه زمانی باید از Clean Installation و چه زمانی باید از Upgrade استفاده کرد.

به‌‌صورت کلی نصب ویندوز در حالت Clean Installation توصیه می‌‌شود چرا‌‌که در این حالت می‌‌توان از عدم انتقال ویروس و نرم‌‌افزارهای مخرب اطمینان حاصل کرد. توجه به این نکته ضروری است که همیشه نمی‌‌توان نصب ویندوز را در حالت Clean Installation انجام داد چرا که ممکن است یکی از شرایط زیر حاکم باشد:

 • یک‌‌سری اطلاعات خیلی مهم و ضروری برروی ویندوز قبلی خود داشته باشید.
 • یک‌‌سری نرم‌‌افزاری خاص که دارای Licenseهای قانونی هستند برروی ویندوز قدیمی خود داشته باشید.
 • کاربر نیاز داشته باشد تا تمامی تنظیمات ویندوز قدیمی از جمله: تنظیمات شبکه، برنامه‌‌ها، تنظیمات ویندوز، آپدیت‌‌ های انجام شده و … را حفظ نماید.

با وجود تمامی موارد ذکر شده همیشه این امکان وجود ندارد که با استفاد از گزینه Upgrade بتوان تمامی اطلاعات را به ویندوز ۸.۱ منتقل کرد چراکه این انتقال شدیداً به ویندوز قدیمی شما بستگی دارد. در جدول زیر با‌‌توجه به ویندوز قبلی خود مواردی که پس از انجام عملیات Upgrade در ویندوز ۸.۱ باقی خواهند ماند نشان داده شده‌‌است.

پشتیبانی از نصب ویندوز 8.1

مواردی که پس از انجام عملیات Upgrade در ویندوز ۸.۱ باقی خواهند ماند

پشتیبانی از نصب ویندوز ۸.۱ – نصب ویندوز ۸.۱

در این قسمت قصد داریم تا ویندوز ۸.۱ را به صورت گام به گام و در حالت Clean Installation نصب کنیم. فرآیند نصب در ویندوز ۸.۱ بسیار ساده و آسان می‌‌باشد که برای این‌‌کار کافی است تا مراحل زیر را انجام دهید.

تجهیزات و پیش‌‌نیاز‌‌های مورد نیاز برای این امر شامل : DVD نصب ویندوز ۸.۱ و حداقل سخت‌‌افزار لازم جهت نصب میباشد.

۱-ابتدا رسانه نصب ویندوز۸.۱ را در درایو DVD قرار دهید.

۲-در ادامه باید وارد تنظیمات BIOS سیستم شده و مشخص کنید که عملیات بوت سیستم باید از DVD نصب ویندوز ۸.۱ صورت پذیرد. برای این منظور کافی است تا پس از روشن‌‌کردن سیستم دکمه Delete را فشار دهید. صفحه های مطابق با شکل زیر نمایان خواهد شد. در ادامه باید وارد سربرگ Boot شده و ترتیب بوت‌‌شدن سیستم خود را مشخص نمایید (توجه داشته باشید که ممکن است صفحه مربوط به BIOS در سیستم‌‌ های مختلف مانند شکل زیر نباشد).

شیوه پشتیبانی از نصب ویندوز 8.1

نظیمات BIOS سیستم – عملیات بوت سیستم از DVD

۳-پس از انجام تغییرات، کلید F10 را فشار دهید و سپس گزینه Yes را انتخاب کنید تا تغییرات اعمال شده و سیستم Restart شود.

نحوه پشتیبانی از نصب ویندوز 8.1

نظیمات BIOS سیستم – Restart

۴-پس از مشاهده پیام شکل زیر با فشردن هر دکمه از صفحه کلید وارد مراحل نصب ویندوز شوید.

آشناییی با ویندوز 8.1

پایان مراحل Boot شد شدن سیستم

۵-در ادامه باید گزینه‌‌ های مربوط به زبان، تنظیمات مربوط به زمان و زبان صفحه کلید را مشخص کرده و سپس برروی دکمه Next کلیک کنید.

کدام نسخه ویندوز 8 بهتر است

مراحل نصب ویندوز – تنظیمات مربوط به زمان و زبان صفحه کلید

۶-در ادامه برروی دکمه Install Now کلیک کنید.

کدام نسخه ویندوز 8.1 بهتر است

مراحل نصب ویندوز – Install Now

۷-در پنجره License Terms گزینه I accept the license terms را زده و برروی دکمه Next کلیک کنید.

تفاوت ویندوز 10 enterprise با professional

مراحل نصب ویندوز – پنجره License Terms

۸-در پنجره شکل زیر دو گزینه وجود دارد که شامل:

 • Upgrade: Install Windows and Keep files, Settings and Application: استفاده از این گزینه باعث می‌‌ شود تا بتوان ویندوز قبلی را به ویندوز ۸.۱ بروزرسانی کرد.
 • (Custom: Install Windows only (Advanced: استفاده از این گزینه باعث می‌‌ شود تا بتوان ویندوز ۸.۱ را در حالت clean نصب کرد.

با انتخاب گزینه (Custom: Install Windows only (Advanced مراحل نصب را ادامه دهید.

آشنایی با هشت ویژگی جدید در Windows 8.1

مراحل نصب ویندوز – بروزرسانی ویندوز یا نصب حالت clean

۹-در پنجره Where do you want to install windows لیستی از پارتیشن‌‌ های موجود برروی هارد نشان داده می‌‌ شود که برای نصب ویندوز باید یکی از آن‌‌ها را انتخاب کنید. پارتیشن مورد‌‌نظر را انتخاب کرده و سپس برروی Format کلیک کنید تا تمام اطلاعات از پارتیشن حذف شده و آماده نصب شود. پس از انجام مرحله Format برروی دکمه Next کلیک کرده تا مراحل نصب ادامه پیدا کند.

ویژگی ویندوز 8.1

مراحل نصب ویندوز – پارتیشن بندی

۱۰-بعد از انتخاب پارتیشن مورد‌‌نظر و کلیک‌‌کردن برروی دکمه Next مراحل نصب ویندوز شروع شده و مابقی کارها به‌‌صورت خودکار انجام می‌‌پذیرد.

توجه داشته باشید که ممکن است در طول مراحل نصب چند‌‌بار سیستم Restart شود.

پس از این‌‌که مراحل نصب ویندوز به پایان رسید، پنجره‌‌ای مطابق با شکل زیر نمایان خواهد شد که در این پنجره باید نامی را برای ویندوز وارد کرده و سپس برروی دکمه Next کلیک کنید.

ویندوز 8.1 چگونه کار می کند

مراحل نصب ویندوز – انتخاب نام ویندوز

۱۱-در پنجره Settings برروی دکمه Use express settings کلیک کنید. با انتخاب این دکمه ویندوز یک‌‌سری تنظیمات اولیه را به‌‌صورت خودکار انجام می‌‌دهد.

ویندوز 8.1 را چگونه پشتیبانی کنیم

مراحل نصب ویندوز – Use express settings

۱۲-در مرحله بعد باید تنظیمات مربوط به Username و Password را انجام دهید.

مراحل نصب ویندوز 8.1 بصورت تصویری

مراحل نصب ویندوز -تنظیمات مربوط به Username و Password

پس از انجام این مراحل ویندوز ۸.۱ نصب شده و می‌‌ توانید از آن استفاده کنید.

بروز‌‌رسانی از ویندوز قدیمی به ویندوز ۸.۱

در اینجا قصد برآن است تا ویندوز قدیمی را به ویندوز ۸.۱ بروزرسانی کنیم.

تمامی مراحل موجود در بالا را انجام دهید اما توجه داشته باشید که در مرحله ۸ باید گزینه Upgrade: Install Windows and Keep files, Settings and Application را انتخاب کرده و سپس برروی Next کلیک کنید.

آشنایی با سیستم‌‌های Multiboot یا بوت چندگانه

سیستم Multiboot یا بوت چندگانه، به سیستمی گفته می‌شود که دارای حداقل دو سیستم‌‌عامل باشد. در این نوع سیستم، هر سیستم‌‌عامل به‌‌صورت یک واحد مجزا و جداگانه عمل می‌کند. از سیستم های Multiboot معمولاً برای تست نرم‌‌افزار‌‌ها بر‌‌روی سیستم‌‌عامل‌‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد سیستم Multiboot تقریباً همانند VHD است. راه‌‌اندازی سیستم Multiboot بسیار ساده است و برای کسانی که آشنایی با VHD ندارند، می‌‌تواند یک گزینه خوب محسوب شود.

برای راه‌‌اندازی یک سیستم Multiboot نیاز به فضای کافی برای نصب یک سیستم‌‌عامل دیگر دارید. اگر فضای لازم را در اختیار دارید می‌توانید یک پارتیشن را Shrink کرده و با فضای Shrink شده یک پارتیشن جدید ساخته. در این قسمت ما فرض می‌‌گیریم که شما یک پارتیشن آماده ایجاد کرده و می‌خواهید یک سیستم‌‌عامل دیگر در کنار سیستم‌‌عامل موجود در کامپیوترتان نصب کنید.

شما می‌‌توانید به راحتی چندین سیستم‌‌عامل برروی کامپیوتر خود داشته باشد. برای این‌‌کار کافی است تمرین زیر را انجام دهید.

ایجاد یک سیستم Multiboot

تجهیزات و پیش‌‌ نیازهای لازم برای این امر شامل :کامپیوتر دارای یک سیستم‌‌عامل و پارتیشی با فضای خالی برای نصب سیستم‌‌عامل دوم می باشد.

۱-کامپیوتر خود را از روی DVD-ROM بوت کنید تا وارد مراحل نصب ویندوز شود.

۲-مراحل نصب را طی کرده تا به مرحله ایجاد پارتیشن برسید. در اینجا پارتیشنی که برای نصب سیستم‌‌عامل دوم در‌‌نظر گرفته‌‌اید را انتخاب و برروی دکمه Next کلیک کنید.

شیوه پارتیشن بندی در نصب ویندوز 8.1

مراحل ایجاد یک سیستم Multiboot – مرحله ۱

۳-پس از این‌‌که نصب سیستم‌‌عامل به پایان رسید، در هنگام بوت‌‌شدن کامپیوتر پنجره‌‌ای مانند شکل زیر مشاهده خواهید کرد که می‌توانید سیستم‌‌عامل مورد‌‌نظر خود‌‌را انتخاب کرده و وارد آن شوید. به این سیستم، سیستم Multiboot گفته می‌‌شود.

پشتیبانی از نصب ویندوز 8.1

ایجاد یک سیستم Multiboot – مرحله دوم

در آخر این مطلب از کتاب پشتیبانی از ویندوز ۸٫۱ که درباره پشتیبانی از نصب ویندوز ۸.۱ به صورت تصویری به توضیح پرداختیم میتوانیم بگوییم : برای نصب ویندوز ۸٫۱، اگر کامپیوتر شما با فشردن کلید F12 وارد منوی بوت نشد ، می توانید پس از فشردن کلید پاور کامپیوتر ، سریعا با زدن دکمه Delete وارد قسمت بایوس شوید. (در برخی از کامپیوترها ممکن است کلید ورود به بایوس F2 یا F10 و یا . . . باشد). برای اطلاعات بیشتر درباره آموزش ویندوز ۸٫۱ به سایت زیر مراجعه فرمایید.

نویسنده : مدیر
برچسب ها

4 پاسخ به “پشتیبانی از نصب ویندوز ۸.۱”

 1. سهیل گفت:

  ممنون بابت اطلاعات کاملتون در مورد Bit Locker که گفتین امکانش هست آموزشش رو بزارین.ممنون

 2. […] تولیدکنندگان (OEM): نرم‌‌افزارهایی (مانند سیستم عامل Windows 8.1) که به صورت پیش‌‌فرض برروی کامپیوترهای تولید شده قرار […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس