زیر ساخت شبکه (قسمت دوم): آموزش کابل کشی ساخت یافته در شبکه ساختار یافته

زیر ساخت شبکه (قسمت دوم): آموزش کابل کشی ساخت یافته در شبکه ساختار یافته

آموزش کابل کشی ساخت یافته در شبکه ساختار یافته

در مقاله زیر ساخت شبکه (قسمت اول) : آموزش کابل کشی ساخت یافته در شبکه ساختار یافته به معرفی کابل کشی ساخت یافته پرداختیم و طی آموزش کابل کشی ساخت یافته با اهداف و نکات مهم کابل کشی ساخت یافته آشنا شدیم. در این مقاله به طور کامل تر با اصول کابل کشی شبکه آشنا می شویم و بخش های مختلف یک شبکه ساختار یافته را می شناسیم. مطالب ارائه شده در این مقالات بر گرفته از کتاب طراحی و پیاده سازی زیرساخت شبکه  گروه آموزشی زرافه می باشد.

یک شبکه ساختار یافته شامل بخش های مختلفی می باشد که عبارتند از:

  • اتاق ارتباطات  (TR) یا Telecommunication Room
  • کابل‌کشی افقی و یا Horizontal Wiring
  • کابل‌کشی ستون فقرات و یا Backbone Wiring
  • Work Area
‫شبکه ساخت یافته‬‎

آموزش کابل کشی ساخت یافته

بخش های مختلف یک شبکه ساختار یافته در شکل زیر مشخص شده است :

شبکه ساختار یافته

کابل کشی ساخت یافته

اتاق ارتباطات  (TR) یا Telecommunication Roomمرکز سیم کشی هر ناحیه کاری یا Work Area می باشد و باید در قسمت مناسبی از هر طبقه و یا هر بخش از ساختمان قرار گرفته شود. در حالت ایده آل به جهت به حداقل رساندن طول کابل ها، اتاق ارتباطات (TRها) به طور مستقیم در بالا و پایین یکدیگر اجرا می شوند، در یک ناحیه کاری بزرگتر ممکن است به بیش از یک TR نیاز باشد. اتاق ارتباطات می‌تواند شامل اجزایی مانند : پچ پنل، سوئیچ و یا هاب باشد. و در آن کابل های شبکه ممکن است به یک سوکت و یا پچ پنل و یا سوئیچ ختم شود.

به دلیل سرعت بسیار زیاد و همچنین انتقال همزمان چندین نوع اطلاعات و نیز امکان استفاده جهت فاصله های طولانی، گاهی اوقات برای سیم کشی بین TRها از کابل فیبر نوری استفاده میشود و در صورت استفاده از کابل های مسی لازم است از Categoryای استفاده شود که قابلیت انتقال سرعت های بالا را داشته باشد. بطور مثال برای سرعت های ۱۱گیگا بیت بر ثانیه و بالاتر استفاده از کابل مسی امکان پذیر نمی باشد. و لازم است از کابل فیبر نوری استفاده شود. کابل های کشی بین TRها را اصطلاحا کابل‌کشی ستون فقرات و یا Backbone Wiringمی نامند. به کابل‌کشی در یک ناحیه کاری اصطلاحا کابل‌کشی افقی و یا Horizontal Wiringگفته میشود.


شکل زیر اجزاء به کار رفته در سیستم کابل‌کشی ساخت‌یافته را نشان می دهد:

کابل کشی

اجزا کابل کشی ساخت یافته

در مقاله  زیر ساخت شبکه: آموزش کابل کشی ساخت یافته (قسمت اول)  دریافتید کابل کشی ساخت یافته چیست و اهداف و نکات مهم اصول کابل کشی شبکه چیست. سپس در این مقاله با آموزش بخش های مختلف یک شبکه ساخت یافته به آموزش کابل کشی ساخت یافته پرداختیم. در مقالات آتی به استاندارد های کابل کشی شبکه خواهیم پرداخت.

آموزش کابل کشی ساخت یافته و بخش های مختلف یک شبکه ساختار یافته در کتاب طراحی و پیاده سازی زیر ساخت شبکه گروه آموزشی زرافه به طور کامل آورده شده است.جهت دانلود کتاب طراحی و پیاده سازی زیر ساخت شبکه به زبان فارسی و آشنایی بیشتر با اصول کابل کشی ساخت یافته  و شبکه ساخت یافته در شبکه های کامپیوتری می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

نویسنده : سارا همایونی
دسته بندی ها : زیرساخت شبکه
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس