آموزش تصویری ccna فارسی NAT چیست و انواع NAT (قسمت دوم)

آموزش تصویری ccna فارسی NAT چیست و انواع NAT (قسمت دوم)

آموزش تصویری ccna فارسی NAT چیست و انواع NAT

در پست قبل از مقالات دسته آموزش تصویری ccna فارسی با قسمت اول از NAT چیست و انواع NAT  آشنا شدید و مطالبی از قبیل انواع NAT ،NAT از نوع ایستا و پویا، NAT از نوع Overloading، نام های مورد استفاده در NAT و… را فرا گرفتید. در این مقاله تمرکز ما برروی موضوع NAT چیست و انواع NAT همچینین پیاده سازی NAT می باشد و ادامه عنوان های پست پیشین مطرح خواهند شد. شما عزیزان می توانید برای مشاهده سایر مقاله های آموزش تصویری کامل ccna به پیوند مشاهده سایر مقالات آموزش تصویری ccna فارسی  مراجعه نمایید.

آموزش تصویری کامل ccna شیوه پیاده سازی NAT

در این قسمت قصد داریم تا نحوه کارکرد انواع NATها را مورد بررسی قرار دهیم.

NAT از نوع ایستا

همان گونه که در قبل اشاره شد، این نوع از NAT توسط مدیر شبکه انجام می شود و باید به ازای تک تک آدرس های خصوصی که قصد برقراری ارتباط با اینترنت را دارند، یک آدرس عمومی در اختیار داشته باشید. شیوه کار کرد این NAT در مراحل زیر توضیح داده شده است.

۱-در ابتدا مدیر شبکه باید آدرس های IP عمومی که در دسترس قرار دارد را به آدرس های خصوصی اختصاص دهد.

۲-با توجه به شکل بالا یک رنج ۱۶تایی از آدرس IP در دسترس می باشد که مدیر باتوجه به نیازهای خودش این آدرس ها را به کلاینت ها اختصاص می دهد. به عنوان مثال فرض کنید که مدیر آدرس ها را به صورت زیر تعریف کرده است.

آدرس عمومی آدرس خصوصی
۷۸.۴۷.۵۰.۴۹ ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۱
۷۸.۴۷.۵۰.۵۰ ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۰

۳-حال در صورتی که آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۱ قصد برقراری ارتباط با اینترنت را داشته باشد، ابتدا آدرس مبدا آن توسط روتر به به ۷۸.۴۷.۵۰.۴۹ تغییر کرده و سپس پکت ها به سمت اینترنت روانه میشوند.

NAT از نوع پویا

در این نوع از NAT تنها کاری که مدیر شبکه باید انجام دهد این است که لیستی از آدرس های عمومی را برای روتر مشخص کنند تا این آدرسها به صورت خودکار به کلاینت هایی که قصد برقراری ارتباط با اینترنت را دارند اختصاص داده شود. هر درخواستی که برای روتر ارسال شود اولین آدرس عمومی که آزاد میباشد و توسط کامپیوتر دیگری اشغال نشده است، انتخاب شده و به کلاینت اختصاص داده می شود. مراحل این نوع از NAT به صورت زیر است:

۱-در ابتدای کار مدیر باید لیستی از آدرس های عمومی را در روتر تعریف کند.

۲-درهنگامی که یک کلاینت به منظور برقراری ارتباط با اینترنت، درخواست خود را به سمت روتر ارسال می کند، اولین آدرس آزاد به کلاینت اختصاص داده خواهد شد و تا زمانی که کلاینت ارتباط خودش را قطع نکند، IP برای آن رزرو خواهد ماند.

NAT از نوع Overload

این نوع NAT کمی متفاوت تر از سایر روش ها عمل میکند که در ادامه قصد داریم این روش را با جزئیات زیاد مورد بررسی قرار دهیم.

۱-با توجه به شکل زیر فرض کنید که روترتان دارای آدرس عمومی ۷۸.۴۷.۵۰.۴۹ است.

۲-در ادامه یک جدول تشکیل خواهد شد که در آن آدرس های Inside Local و Inside Global قرار دارد.

آدرس های Inside Global آدرس های Inside Local
۷۸.۴۷.۵۰.۴۹:۱۰۲۴ ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۱:۱۰۲۴
۷۸.۴۷.۵۰.۴۹:۱۰۲۵ ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۰:۱۰۲۵

نکته ای که در این جدول قابل مشاهده است، آدرس های پورت می باشد که با کمک آنها می توان جریان های داده چندین کلاینت را تنها با یک آدرس عمومی تبادل کرد. در سطح تئوریک می توان تا ۶۵.۰۰۰ کلاینت را تنها با یک آدرس عمومی به اینترنت متصل نمود.

با یکی دیگر از مقالات دسته آموزش تصویری ccna فارسی تحت عنوان NAT چیست و انواع NAT آشنا شدید. سایت نتورک بوک علاوه بر آموزش تصویری کامل ccna کتاب هایی را بصورت رایگان برای مطالعه در اختیار شما عزیزان قرار داده است که از طریق پیوند PDF مقاله های آموزش تصویری ccna فارسی قابل دریافت می باشند. همچنین برای درک بیشتر این مفاهیم می توانید از طریق فروشگاه کتاب آموزش سیسکو CCNA را تهیه نمائید.

نویسنده : مدیر
دسته بندی ها : CCNA ، روتینگ و مسیریابی ، سیسکو
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس