درک مفهوم عملکرد Resiliency ماشین مجازی در یک Cluster

درک مفهوم عملکرد Resiliency ماشین مجازی در یک Cluster

با سلام خدمت تمام خوانندگان مقاله آموزشی Resiliency ماشین مجازی در یک Cluster در ویندوز سرور ۲۰۱۶. در این آموزش ما سعی می کنیم تاب آوری Resilience (بازیابی Resilience) را به صورت کامل به شما عزیزان آموزش دهیم. اگر به دنبال همین آموزش در ویندوز سرور قدیمی تر مثل ویندوز سرور ۲۰۱۲ می گردید اینجا کلیک کنید.

درک مفهوم عملکرد Resiliency ماشین مجازی در یک Cluster

همانطور که در شکل زیر نیز مشاهده می نمایید عملکرد Resiliency در ۲ مرحله به نمایش گذاشته است ؛ که عبارتند از:

مرحله ۱: ماشین مجازی در صورت قطع شدن ارتباط با ذخیره‌ ساز (Storage) اصلی خود، متوقف شده و منتظر میماند تا Storage بازیابی شود.

مرحله۲: در حین توقف، ماشین مجازی برنامه‌هایی که در آن اجرا می‌شوند را حفظ می‌‌نماید. وقتی ارتباط ماشین مجازی با ذخیره‌سازی آن مجدداً برقرار شد، ماشین مجازی به حالت اجرای خود برمی‌گردد.

Resiliency ماشین مجازی در یک Cluster

بعبارت دیگر نحوه کار Resiliency ماشین مجازی در یک Cluster به این صورت است که:

  1. هنگامی‌ که روی Hostی که میزبان ماشین‌های مجازی می‌باشد، ارتباط درون کلاستری با مشکل موقتی مواجه گردد؛ Hostدر حالت Isolated قرار گرفته و از عضویت Cluster فعال خارج می‌گردد. در این حالت سرویس کلاستر، ماشین مجازی Host را Unmonitored در نظر می‌گیرد.
  2. (File Storage Backed (SMB: اجرای ماشین مجازی در حالت Online ادامه می‌یابد.
  3. (Block Storage Backed (FC/FCoE/iSCSI/SAS: ماشین مجازی در حالت “Paused Critical” قرار می‌گیرد. این امر به دلیل آنست که Node ایزوله شده، هیچ دسترسی به Cluster Shared Volumes در کلاستر ندارد.
  4. در حالت واقعی ماشین مجازی را می‌توان با استفاده از ابزارهای مورد استفاده برای ماشین مجازی Stand-Alone (مانند Hyper-V Manager) مانیتور نمود.

Resiliency ماشین مجازی در یک Cluster

اگر Node ایزوله شده، همچنان دچار خرابی‌های ارتباط درون‌کلاستری باشد، بعد از مدت زمان مشخصی (پیش‌فرض ۴ دقیقه)، ماشین مجازی به یک Node مناسب در کلاستر محول می‌گردد و Node به حالت Down منتقل می‌شود. اگر Node به تعداد دفعات مشخصی (پیش‌فرض سه بار) در یک ساعت ایزوله گردد، برای مدتی مشخص (پیش‌فرض ۲ ساعت) وارد حالت Quarantine یا قرنطینه می‌شود و تمام ماشین‌های مجازی آن Node به یک Node مناسب در Cluster انتقال داده می‌شوند. بررسی گزینه های بازیابی Resilience با استفاده از گزینه هایی که Storage Resiliency در اختیارمان قرار می دهد، می توان عملکرد ماشین مجازی را در زمان ایجاد خرابی موقت (transient failures) تعیین نمود.

  • فعالسازی یا غیرفعالسازی: در صورتیکه می خواهید عملکر کلاستر با نسحه های قبل سازگار باشد گزینه storage resiliency enhancements را در ماشین مجازی غیر فعال نمایید. بصورت پیش فرض این گزینه فعال است. برای این منظور بایستی از دستور پاورشل زیر استفاده نمایید.

Set-VM -AutomaticCriticalErrorAction <None | Pause>

عملکرد ماشین مجازی

  • Timeout: مدت زمانی ست که ماشین مجازی در حالت توقف می باشد . برای تنظیم این قابلیت می توانید آنرا بر روی ماشین مجازی قبل ازاینکه خاموش شود تنظیم نمایید. مقدار پیش فرض آن برابر با ۳۰ دقیقه است که با استفاده از دستور زیر می توانید آنرا تغییر دهید.

Set-VM –AutomaticCriticalErrorActionTimeout <value in minutes>

عملکرد ماشین مجازی

پیاده سازی VHDX اشتراکی برای کلاستر

یکی دیگر از روش های پیکربندی حافظه ذخیره سازی برای کلاسترهای مجازی (تاب آوری Resilience) استفاده از VHDX sharing می باشد. از ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2 امکان به اشتراک گذاری دیسک مجازی فراهم شد. شکل زیر ایجاد یک درایو اشتراکی از قسمت تنطیمات ماشین مجازی را نمایش می دهد.

بازیابی Resilience

پیاده سازی VHDX در ویندوز سرور ۲۰۱۶ یک درایو اشتراکی از فرمت فایل VHDX استفاده می کند و می تواند بین ماشین های مجازی به اشتراک گذاشته شود. فایل VHDX را می توان بصورت پویا و یا ثابت در نظر گرفت. شکل زیر ایجاد یکset VHD توسط ویزادNew Virtual Disk را نشان می دهد.

تاب آوری Resilience

حال این فضای ذخیره سازی اشتراکی ایجاد شده را می توان برای چندین ماشین مجازی در نظر گرفت و به آنها اضافه کرد. در اینجا آموزش ما که در رابطه با Resiliency ماشین مجازی در یک Cluster در ویندوز سرور ۲۰۱۶ (بازیابی Resilience) بود، به پایان می رسد. امیدواریم از این آموزش نهایت استفاده را کرده باشید. پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را دنبال کنید:

خلاصه مقاله
تاریخ انتشار
عنوان مقاله
درک مفهوم عملکرد Resiliency ماشین مجازی در یک Cluster
امتیاز
51star1star1star1star1star
نویسنده : مدیر
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیاده سازی شده توسط هوش پلاس